Az Országgyűlés egy 2000. évi határozata a helyi önkormányzatok napjává nyilvánította szeptember 30-át annak emlékére, hogy 1990-ben ezen a napon tartották az első helyhatósági választásokat Magyarországon.
Önkormányzat, polgármesteri hivatal, polgármester, alpolgármester, képviselő, jegyző, ügyintéző, hatóság......Nem ismeretlen szavak, intézmények és személyek, akikben sok közös van, egy helyen találhatóak meg, egymást kiegészítve, de mégis külön-külön működnek. Mert az önkormányzat és a polgármesteri hivatal bizony a városvezetés két része, amivel sokszor nincsenek tisztában a hétköznapi emberek.
A városvezetés egyik részében az önkormányzat tagjai vannak: az ötévente megválasztott polgármester, illetve a képviselő-testület tagjai. A másik részét pedig a hivatali dolgozók alkotják: az apparátus kinevezett köztisztviselőkből áll, akiket a jegyző vezet, és általában köztisztviselői jogviszonyban látják el feladatokat.
Önkormányzat: a település szempontjából olyan, mint az ország esetében az állam. Az önkormányzat egy jogi személy, melynek képviseletében a polgármester jár el. Az önkormányzat a közös tulajdonú ingatlanok, az önkormányzati cégek tulajdonosa, illetve fenntartója a különböző intézményeknek.
Képviselő testület: a település esetében olyan, mint az állam esetében a parlament. Tagjai két vagy több részre oszlanak, frakciókat alkotnak, és általában ugyanúgy van a képviselő testületekben ellenzék mint a parlamentben. A képviselő testület hozza meg az önkormányzat működéséhez szükséges döntéseket. Dönt például az önkormányzat költségvetéséről, az adók kivetéséről, az önkormányzati ingatlanok hasznosításáról, eladásáról, meghatározza a település működésével kapcsolatos rendeleteket, de döntést hoz a fejlesztésekről is. A képviselő testület tagjai a képviselők, akiket az önkormányzati választásokon választunk.
Polgármesteri Hivatal: az önkormányzat és a képviselő testület munkaszervezete, kiszolgáló egysége. A hivatal egyben hatóságként jár el, azaz az állam meghosszabbított keze is. Jogszabályt, rendeletet nem alkothat, sőt működését épp ezek határozzák meg. Ma már sok hatósági jogkört a járási hivatalokhoz helyeztek át. Vezetője a jegyző, aki a hivatali alkalmazottak munkáltatója, személyéről a polgármester dönt.
- Durucz Gabi -