Szerencsére egy kitalált katasztrófáról volt szó, de végrehajtása élethűen, pontosan és szakszerűen történt Kisvárdán és Szabolcsveresmarton.
„A komplex árvízvédelmi gyakorlat során több szervezetet érintő feladatok koordinatív összehangolása, valamint az önkéntes mentőcsoportok minősítésének megújítása volt a célunk.” - tájékoztatott Varga Béla tű.alezredes.
A tűzoltósági főtanácsos, megyei katasztrófavédelmi igazgató elmondta továbbá, hogy a katasztrófa felszámolási együttműködési gyakorlaton a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság állományán kívül a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár egységei, a Magyar Honvédség 2. Vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred tagjai, a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet állománya, a Megyei Védelmi Bizottság titkársága, a kisvárdai és az ibrányi járási hivatalvezetők, megyei önkéntes mentő-csoportok, továbbá a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság szakemberei vettek részt.
A gyakorlat több helyszínen, Kisvárdán és Szabolcsveresmarton zajlott.
A szabolcsveresmarti víztározó zsilipjénél zajlottak a gyakorlati árvízvédelmi mozzanatok, mint például a konkrét árvíz elleni védekezés, a nyúlgátépítés, a bordás megtámasztás, a mobilgát építés.
Mivel a feltételezett katasztrófa-helyzet szerint Szabolcsveresmart települést árvíz borította, ezért – az eredeti, tényleges rendelkezésnek megfelelően – a község lakosságának kitelepítése után a befogadás Kisvárdán történt meg. A kitelepített lakosság a kisvárdai Polgárvédelmi Bázison foglalta el az ott kialakított átmeneti szállását.
A katasztrófa felszámolási együttműködési gyakorlat keretében, a kirendeltség területén megalakult járási mentőcsoportok, illetve a Gávavencsellői Települési Mentőcsoport újraminősítő gyakorlatára is sor került, amelynek tagjai a nap végén alapvető vízkárelhárítási tevékenységre szereztek minősítést újabb 5 évre.
Az önkéntesen szerveződő mentőszervezetek egyébként különleges kiképzéssel, speciális technikai eszközökkel és képességekkel bírnak, segítenek árvíz vagy viharok idején, mentenek romok alól, de akár alpin- vagy búvár technikával is felkutatják az eltűnteket. Az önkéntes mentőszervezetek szükségessége 2012 óta számtalan alkalommal bebizonyosodott: a rendszer kiegészíti a hivatásos katasztrófavédelmi erők munkáját, valamint elősegíti a lakosság önkéntes szerepvállalását a katasztrófák elleni védekezés terén.
A gyakorlaton jelen volt Leleszi Tibor, mint Kisvárda polgármestere és mint a Helyi Védelmi Bizottság elnöke.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor