Negyedik alkalommal szervezett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal közfoglalkoztatási kiállítást -és vásárt. Idén szeptember 12-én csütörtökön, 80 település, köztük KISVÁRDA értékteremtő közmunka-programjába nyerhettek betekintést mindazok, akik ellátogattak a nyíregyházi Kossuth tér standjaihoz.
„A Belügyminisztérium, mint a közfoglalkoztatás irányítója folyamatosan arra törekszik, hogy hasznos, értékteremtő és fenntartható programok valósuljanak meg országszerte. Ez az expó ötletekben gazdag és felvonultatja a helyi adottságokra és sajátosságokra, a mezőgazdaságra épülő programokat. Látszik, hogy komoly energiákat fektetnek a közfoglalkoztatásba az önkormányzatok!” – mondta a rendezvényen dr. Hoffmann Imre, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi államtitkára hozzátéve:
„Az idén 180 milliárd forintot, jövőre 140 milliárdot fordít az állam a Start- munkaprogramra, továbbra is az a cél, hogy minél több közfoglalkoztatott kerüljön át a versenyszférába, ugyanis a kormány a hazai foglalkoztatás bővítésének kulcsát az inaktívak, a regisztrált álláskeresők, és közfoglalkoztatottak munkaerő-piacra segítésében látja.”
- értékteremtő és kiemelkedő kisvárdai közfoglalkoztatás -
Kisvárda helyi szintű foglalkoztatáspolitikájában kiemelkedő jelentőséggel bír a közfoglalkoztatás, melyet évek óta a közfoglalkoztatásba bevont álláskeresők számának növekvő tendenciája is igazol.
Kisvárda vezetése a szociálisan hátrányos helyzetű, illetve váratlan élethelyzetbe kerülő álláskeresők megélhetésének segítése és életminőségének javítása érdekében, a foglalkoztatási lehetőségek maximális kihasználására törekedve szervezi közfoglalkoztatási programjait. Az elsődleges munkaerőpiacról kiszorult álláskeresők foglalkoztathatóságának növelése, valamint településüzemeltetési feladatok segítése érdekében 2012. évtől kezdődően valósítanak meg startmunka programokat is a városban.
A közmunka-programok célja: az élhető település és helyi sajátosságokra épülő fejlesztések megvalósítása, a közétkeztetés minőségének javítása, az alacsony iskolai végzettségű álláskeresők munkához juttatása, a roma lakosság társadalmi integrációjának támogatása.
„A közfoglalkoztatás legnagyobb előnye a megélhetés, a többletjövedelem biztosítása, mellyel hozzájárulunk a család bevételeihez, hiszen majdnem felük háztartásában ez az egyetlen jövedelem. Ráadásul közfoglalkoztatottaink fontosnak érzik magukat (hiszen azok is), nő az önbizalmuk, és ugyancsak fontos szempont, hogy ez a fajta munka helyben van, nem kell utazni, ingázni.” - nyilatkozta Kisvárda polgármestere Leleszi Tibor annak kapcsán, hogy a közfoglalkoztatási kiállításon a város idén is képviseltette magát a dolgozók által előállított termékek bemutatásával.
- amit megtermelnek és elkészítenek, azt fel is használják -
„Volt mit megmutatnunk, és büszkék is vagyunk minderre, hiszen a mezőgazdasági startmunka keretében burgonyát, paradicsomot, sárgarépát, petrezselymet, csemege kukoricát, sütő,-és főzőtököt, fejes káposztát és uborkát termesztettünk, továbbá betonelemeket gyártunk, száraztésztát készítünk, de még saját varrodánk is van, ahol értékes munkás végeznek közfoglalkoztatottaink.” - mondta büszkén a város első embere.
Leleszi Tibor tájékoztatójából kiderült továbbá, hogy a megtermelt konyhakerti zöldségeket és a meggyúrt száraz tésztát az önkormányzat által működtetett Kisvárdai Intézményműködtető Nonprofit Kft.-nek adják konyhai feldolgozásra, a varrodában elkészített textilipari árukat pedig önkormányzati óvodáink, bölcsődéink használják.
Mindezek mellett, a közmunka-program keretében, munkatervben meghatározott helyszíneken járda felújítást is végeznek, felhasználva a saját készítésű tér,-és szegélyköveket, folyókaelemeket. Folyamatos az általuk végzett önkormányzati belterületi úthálózat és kerékpárutak karbantartása, környezetük rendbetétele, illetve az útesztétikai célú növénygondozás is. De ők végzik a belterületi csapadékvíz-elvezető árkok és aknák tisztítását, külterületi befogadó és vízgyűjtő csatornák iszaptalanítását és növényzetének irtását.
- Durucz Gabi -