Nemzeti Himnuszunk éneklése után, a város első emberének ünnepi szavaival kezdődött Kisvárda Város Önkormányzatának díszünnepsége, Magyarország születésnapján.
Leleszi Tibor polgármester Szent István királyunk munkásságának és hitvallásának mai korra vetett üzenetét állította középpontba:
„Augusztus 20-a Szent István király ünnepe. Azé a királyé, aki államot alkotott, és ezáltal is megpróbálta biztosítani nemzete megmaradását. Szent István rendkívül fontosnak tartotta a hit megőrzését, mely erőt ad a keresztény élethez, a reményhez, a szeretethez, és akár az újrakezdéshez is.
Ha az ő példáját követjük, idővel elmondhatjuk majd, hogy olyan városban élünk, ahol csak másképp gondolkodó emberek vannak, és nem ellenségek, ahol közös sorsunk párbeszéd eredménye, ahol gáncsoskodás helyett valódi építés és fejlesztés zajlik. Ma még inkább tudatosítanunk kell, hogy a megosztottság keserű gyümölcsöt terem.
Szent István napja ezért legyen a közösség és az egység ünnepe!
Ehhez azonban újra hinnünk kellene önmagunkban, hinnünk kellene embertársainkban, hinnünk kellene az ünnepek közösségteremtő és közösségformáló erejében.
Űzzük hát ki szívünkből a bizalmatlanságot és a félelmet! Teremtsünk békés, szélsőségmentes közéletet!
Hiszem, és bízom benne, hogy egy valódi közösség ezer év távolságából is képes meghallani Szent István üzenetét!” - mondta ünnepi beszédében Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere.
Augusztus 20-a az új kenyér ünnepe is, hiszen az aratás végét is ünnepeljük. Az aratás után Szent István-napra sütötték az új búzából készült első kenyeret. Városi ünnepségünk kihagyhatatlan része a kenyéráldás, szentelés, melyetvárosunk történelmi egyházainak képviselői ökumenikus szertartás keretében végeztek.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete ebben az évben három „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjat adományoz, mely azoknak a magánszemélyeknek és közösségeknek adható, akik hosszabb időn át kiemelkedő társadalmi, közéleti, gazdasági, közszolgálati, közművelődési, közoktatási, tudományos, művészeti, egészségügyi, humanitárius és sporttevékenységet végeztek.
"Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült:
CSAPÓ LÁSZLÓ
Csapó László, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei nyugalmazott igazgatója.
1954. június 9-én született Nyíregyházán, középiskolai tanulmányait a Krúdy Gyula Gimnázium matematika-fizika tagozatán végezte és 1972-ben érettségizett. Ugyanebben az évben felvételt nyert a Nyíregyházi Mezőgazdasági Főiskola gépész karára, mely tanulmányait sikeresen befejezte és 1975-ben államvizsgázott, diplomát kapott.
A Közúti Igazgatóságon ebben az évben felvételt nyert, először mint műszaki vezetőt alkalmazták. Közel egy évet Nyíregyházán töltött műszaki vezetői feladatellátás után Kisvárda lett a munkahelye ahol üzemmérnökség vezető-helyettes, majd 1978-tól üzemmérnökség vezető kinevezést kapott.
Felesége Csapó Lászlóné a Vári Emil Általános iskolában tanított matematikát (nyugdíjba vonulásáig), általa sok-sok gyerek megkedvelte ezt a nehéz és mégis szép, hasznos tantárgyat. Két gyermekük született, mindketten az orvosi pályát választották hivatásuknak, Dr. Csapó Krisztina neurológus, Dr. Csapó Melinda fogorvos lett.
A közútkezelői feladat – az országos közúthálózaton - a biztonságos közlekedés feltételeinek megteremtése. Ennek érdekében hozták létre a közúti igazgatóságokat 1958. május elsején, azaz 61 éve. Azóta több átalakuláson mentek keresztül, de a feladat ugyanaz maradt: felelősséggel biztosítani a közlekedés feltételeit.
A kisvárdai mérnökség munkáját 1978 és 2015 között irányította, annak minden szépségével és nehézségével azonosulva, 2015-től pedig a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Igazgatójának nevezték ki.
Megyei igazgatóként is szíve ügyének érezte Kisvárda városban az országos közúthálózat korszerűsítését, a közlekedés biztonságosabbá és komfortosabbá tételét. Az összekötő utakat felújították, a Déli Összekötő út megépítésének célja pedig az volt, hogy valóra váljon Kisvárda város tehermentesítése.
Az „Intelligens gyalogátkelőhelyek”-ből még csak Budapesten és Debrecenben, egy-egy valósult meg korábban referenciaként, városunkban pedig 2018 tavaszán hármat helyeztünk használatba, ezzel biztosítva a gyalogosok biztonságos átkelését az úttesten.
A közúti közlekedésben komoly feladatokat ellátó társszervekkel együttműködve végezte munkáját, a biztonságos közlekedés érdekében a Rendőrkapitányság által létrehívott Közlekedésbiztonsági Tanács állandó tagja, 2015 óta pedig a Megyei Közgyűlés meghívott tagja volt.
A munkája elismeréseként 2000-ben a „Közlekedésért” Miniszteri kitüntetésben részesült, majd 2014 évben a szakma legmagasabb kitüntetését a „Baross Gábor díjat” adományozta részére a Nemzeti Fejlesztési Miniszter.
A tanulást soha nem hanyagolta el, rendszeresen fejlesztette önmagát, Közlekedésépítő, útépítő szakma elsajátítása után 2000-ben számítástechnikai szakmérnöki diplomáját vette át.
Szakmai képesítései: Építési műszaki ellenőr, Felelős műszaki vezető, Számítástechnikai szoftverüzemeltető és Közlekedési építménytervező.
Új ismeretek megszerzése érdekében több külföldi szakmai úton vett részt, Németországban, Ausztriában, Hollandiában, Görögországban és Izlandon is szerzett tapasztalatokat.
Pályafutása a 44 év munkaviszony után ez év augusztus 31 napjával zárul, amikor nyugalmazott megyei igazgatóként megkezdi „leghosszabb szabadságát”, a nyugdíjas éveket. További éveit unokái teszik mozgalmassá.
"Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesül:
SZIVÁK GÁBOR
Szivák Gábor 1988-ban végzett a Bessenyei György Tanárképző Főiskola történelem szakán.1993-ban az ELTE Bölcsészettudományi Karán történelemből egyetemi végzettséget szerzett.1996-ban szerezte meg a könyvtárosi képesítését.
Igazgatóként önmagától és munkatársaitól is elvárja, a folyamatos megújulást, a továbbképzéseken való részvételt. Államháztartási számviteli ismeretekből szerzett tanúsítványt, számítógép-kezelői és ECDL vizsgával rendelkezik.
1988. augusztusától 1992. február 29-ig a Városi Művelődési Központban dolgozott, először, mint közönségszervező, később, mint művészeti titkár. A Városi Könyvtárba 1992-be került, miután megpályázta az igazgatói állást. A 24 éves vezetői pályafutása alatt számtalan újítást vezetett be az intézményben.
A könyvtár már nem csak közgyűjteményi intézmény, hanem a közművelődés fellegvára lett. Nevéhez fűződik a Könyvtári Csevegés rendezvény sorozat. Évek óta nagy számban szervez kiállítást, tudományos ülést a könyvtár égisze alatt. Szivák Gábor több civil szervezet tagja, többek között a Béres József TIT Kisvárdai Egyesületének elnöke. Ezáltal a könyvtár és a TIT rendezvények sokszor szervesen összekapcsolódnak.
A Kisvárdai Férfi Dalárda egyik alapítója, lelkes tagja. Sokat fáradozott azon hogy a Kisvárdai Fesztivál Kórus létrejöjjön és eredményesen szerepeljenek a Karácsonyi koncerten, immár többszöri alkalommal. Az Oktatási, Kulturális, Szabadidő és Sportbizottság tagjaként, és közművelődési szakemberként aktívan jelen van a város kulturális életében.
"Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesül
DR. VERES ELEONÓRA
Dr. Veres Eleonóra 1991-ben vette át diplomáját a Debreceni Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán. Az egyetemi tanulmányok befejezése után a kisvárdai kórházban kezdte orvosi pályáját, és mindmáig első munkahelyét mondhatja magáénak. Egy évig az Intenzív terápiás osztályon végezte munkáját, majd a Neurológiai osztályon folytatta pályafutását. 1996-ben szerezte meg neurológiai szakvizsgáját. Érdeklődési köre a népbetegségnek számító agyi keringési zavarok, főként a stroke, másrészt a Parkinson-kór felé irányult. 2005-ben adjunktusi, majd 2008-ban főorvosi kinevezésben részesült.
2011-ben vette át mozgásszervi rehabilitációs szakorvosi diplomáját. Ezután kinevezték a kórház Rehabilitációs osztályának neuro-rehabilitációs részlegvezető főorvosának. Itt elsősorban agyi történésen átesett, operált, illetve mozgásszervi panaszokban szenvedő betegek rehabilitációját végzik. 2017. 01. 01-én a Felső-Szabolcsi Kórház orvosigazgatói, majd 2017. 03. 01-én a 100 ágyas Rehabilitációs osztály osztályvezető főorvosi kinevezését vehette át.
Dr. Veres Eleonóra főorvos a szakmában mindig a maximumra törekszik, pályája során folyamatosan lépést tart a szakma újdonságaival. A gyakori ügyelet és a sok beteg ellátása mellett is az új eljárások megismerése, a szakma elméletének és gyakorlatának nyomon követése természetes feladat számára. Szakmai fejlődése érdekében folyamatos önképzést folytat, szakmai fórumokon rendszeresen részt vesz, tudományos értekezleteken előadóként és társszerzőként egyaránt szerepelt. Munkatársaival évek óta kölcsönös megbecsülésen alapuló kollegiális viszont tart fenn.
A rábízott betegek tisztelik, időt, energiát nem kímélve áll betegei rendelkezésére. Mindig is szerette a kihívást, ezért az új diagnosztikus és terápiás eljárások alkalmazása elől soha nem zárkózott el. A szakirodalomban leírt eseteket és a tudományos üléseken elhangzottakat igyekezett figyelemmel kísérni és a gyakorlatban is alkalmazni.
Angol nyelven társalgási szinten beszél. Munkáját szorgalom, pontossá, és szakmai igényesség jellemzi, a betegek és munkatársai szeretik és tisztelik, a kisvárdai kórház megbecsült és elismert dolgozója. Munkája elismeréseként a kórház vezetése 2014-ben Semmelweis emlékéremmel jutalmazta.
Magas szakmai munkája, hivatása iránt érzett elkötelezettsége, a betegekkel tanúsított empátiás készsége példaértékű. Segítőkészsége, derűs egyénisége révén a betegek és kollégái körében egyaránt népszerűségnek örvend.
Az idei városi ünnepség dísz-műsora a Családi ereklye című zenés-énekes előadás volt a Buzogány Béla Színháza művészeinek lelkekig hatóan előadásában.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor