A „Települési környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztése Kisvárdán” című projekt célja a vállalkozásbarát, népességmegtartó településfejlesztés, a vállalkozói tevékenységek ösztönzése és a népesség megtartása településfejlesztési beavatkozással.
„Projektünk célja továbbá városunk belterületi csapadékvíz elvezetési, -gazdálkodási rendszerének kialakítása, fejlesztése, környezetbiztonságának növelése, környezeti állapotának javítása, a belvíz- és helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, a felszíni vizeink minőségének javítása, a további környezeti káresemények megelőzése.” - tájékoztatott Leleszi Tibor.
Kisvárda polgármestere elmondta továbbá, hogy ezen fejlesztés esetében elsődleges cél volt: a belterületre hullott csapadékvizek és felszín alól előtörő fakadó vizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése; a belterületen áthúzódó vízfolyások és belvízcsatornák, belvíz elvezető rendszerek rendezése; és a település belterületének védelme a külterületeken keletkezett vizek káros hatásaitól.
A beavatkozások a Somogyi Rezső, Csillag, Kossuth, Liliom, Krucsay Márton, Császy László, Mártirok ésKölcsey Ferenc utcákat érintették elválasztott rendszerű csapadékvíz-elvezető hálózat kiépítésével, felújításával, fejlesztésével, továbbá nyílt csapadékvíz elvezető rendszer, illetve belvíz elvezető hálózat építésével. A Somogyi Rezső utcán szétválasztásra kerül a szennyvízhálózat és a csapadékvíz-elvezető rendszer.
A Mártírok útján záportározót alakítottak ki, melynek eredményeként a mélyfekvésű szakasz hosszában mindkét burkolati oldalon szegély mellé telepített résfolyókák segítségével, önállóan összegyűlik a csatorna által már elvezetni nem képes vízmennyiség.
„A Vári Emil Általános Iskola udvarába telepített, 150 köbméteres záportározóba vezetve biztosítják a csapadékvizek visszatartását, és késleltetett befogadóba jutását. A záportározó kialakítása folytán lehetőség van mintegy 70 köbméter esővíz időszakos visszatartására, melyet az iskola sportpályája és a parkjai öntözésére fognak felhasználni.” - mondta tájékoztatójában dr. Juhász Péter Gergő, hozzátéve, hogy több szakaszon homok-, hordalék és olajfogó műtárgy került kialakításra a természetes élőhely védelmében érdekében.
A Földkelte Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület elnöke nem csupán a projekt hasznosságát, környezetvédelmi jellegét mutatta be, hanem látványos prezentáción keresztül mutatta be a csapadékvíz helyben-tartásának fontosságát, továbbá a lakosság által is többféle módon alkalmazható csapadékvíz-felhasználási lehetőségeket.
- Durucz Gabi -