Kisvárda Város Önkormányzata az EFOP-3.9.2-16-2017-00015 azonosító számú pályázat keretében, uniós támogatást nyert „Humán kapacitások fejlesztése Kisvárda és térsége” címmel.
A 2018. március 1-én indult projekt konzorciumban valósul meg Fényeslitke,- Gyulaháza,- Anarcs.- és Tiszakanyár községek önkormányzataival.
„A közszolgáltatások minősége és hozzáférhetősége, különös tekintettel a humán közszolgáltatásokra, hatással van egy adott közösségben élők színvonalára. Nagyobb jelentőséggel bírnak abban az esetben, ha a térség hátrányos helyzetű, ugyanis a nehéz helyzetből történő kitörés egyik alapfeltétele a közszolgáltatások megfelelő minősége.” - kezdte pályázati tájékoztatóját Leleszi Tibor, hozzátéve: „A kisvárdai térség, beleértve az öt pályázó települést, az elmaradott járások közé tartozik az országos statisztikákat figyelembe véve. Ezen településeken az oktatásban, kultúrában, egészségügyben, valamint a szociális ellátásban dolgozók komplex, a helyi problémákra specializált továbbképzése indokolt. További probléma a gyerekek, különösen a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása, illetve a nekik történő iskolán kívüli programok biztosítása, valamint ehhez kapcsolódóan a tehetséges gyerekek támogatása a továbbtanulásban. Célnak tekinthető továbbá az óvodai ellátás fejlesztése, mind az itt dolgozó pedagógusok képzése, mind a hozzáférhetőség biztosítása által.” - tájékoztatott Kisvárda polgármestere.
A projekt közvetlen célja, hogy a kisvárdai kistérségen belül érintett települések – Kisvárda, Anarcs, Gyulaháza, Tiszakanyár, Fényeslitke - méretbeli és társadalmi hátrányai csökkentésre kerüljenek. A projekt célja, hogy biztosítsa az oktatás különböző szintjeihez való hozzáférés esélyét a gyermekek és tanulók-különösen a hátrányos helyzetűek körében. Ennek biztosítása érdekében olyan köznevelési intézményen kívüli szervezetek és szakemberek kerülnek bevonásra, akiknek a szakmai tudása elősegíti a résztvevő gyermekek és fiatalok személyiség és kompetencia fejlődését.
A kisvárdai polgármester elmondása alapján, a célok közé került a kisgyermekkori nevelés hozzáférhetőségének javítása, kapcsolódva az óvodai szolgáltatásfejlesztéshez, ezen belül az óvodapedagógusok továbbképzése a kisgyermekek személyiség kibontakozásának segítése érdekében, valamint olyan kompetenciák és alapkészségek elsajátítását támogató foglalkozások megszervezése és lebonyolítása, amelyek nélkülözhetetlenek a gyermekek további fejlődésének szempontjából.
„Az említett programok megvalósítása időben összehangolásra kerül a szülő foglalkoztatásával, létrehozva egyfajta gyermekfelügyeleti lehetőséget. Továbbá az említett tevékenységekbe a településen élő hátrányos helyzetű tanulók arányának megfelelő aránya kerül bevonásra. A célok kiterjednek az óvoda optimális személyi és tárgyi feltételeire is, hogy a kisgyermekek- különösen a hátrányos helyzetű gyermekek esetében- kielégítő körülmények között kapják meg a megfelelő nevelést.” - mondta Leleszi Tibor.
A projekt – melynek támogatási intenzitása száz százalékos - bruttó összköltsége 457 millió 929 ezer 860 Forint. Az Európai Unió támogatásával a projekt tervezett befejezési határideje 2021.március 21.