Kisvárda helyi szintű foglalkoztatáspolitikájában kiemelkedő jelentőséggel bír a közfoglalkoztatás, melyet az elmúlt négy év vonatkozásában a közfoglalkoztatásba bevont álláskeresők számának növekvő tendenciája is igazol.
Önkormányzatunk a szociálisan hátrányos helyzetű, illetve váratlan élethelyzetbe kerülő álláskeresők megélhetésének segítése és életminőségének javítása érdekében, a foglalkoztatási lehetőségek maximális kihasználására törekedve szervezi közfoglalkoztatási programjait. Az elsődleges munkaerőpiacról kiszorult álláskeresők foglalkoztathatóságának növelése, valamint településüzemeltetési feladatok segítése érdekében 2012. évtől kezdődően valósítunk meg startmunka programokat.
A programok évről-évre történő folytatásával célunk:
- az élhető település és helyi sajátosságokra épülő fejlesztések megvalósítása,
- a közétkeztetés minőségének javítása,
- az alacsony iskolai végzettségű álláskeresők munkához juttatása,
- a roma lakosság társadalmi integrációjának támogatása.
Alapelvünk, hogy a munkára képes álláskeresők munkát, és elsősorban a társadalom számára is értékteremtő munkát végezzenek. Ezen alapelvet követve valósítottuk meg a 2015-2016. évi STARTMUNKA projektjeinket, összesen 381 fő álláskereső értékteremtő foglalkoztatásba való bevonásával.
Startmunka közfoglalkoztatási programjaink az alábbi értéktöbbletet nyújtották:
- csapadékvíz- elvezető rendszereink folyamatos karbantartásával belvíz kialakulásának megelőzése, vagyonvédelmi feladat teljesítése,
- belterületi közúthálózatunk javításával biztonságosabb közlekedés megvalósítása,
- tiszta, rendezett és virágos településkép kialakítása,
- a közétkeztetés céljára egészséges alapanyagok helyben történő megtermelése,
- a közoktatási és szociális intézményeink lakástextil állományának felfrissítése.
Önkormányzatunk az öt programelemben vállalt feladatok megvalósításához, a bérköltségekhez, a dologi valamint beruházási költségeihez összesen 344.670.397,- Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült.
Hosszú távú céljaink között szerepel a közétkeztetésben felhasznált zöldségfélék körének bővítése, fóliasátor létesítésével kertészeti kultúra megteremtése, tésztaüzem indításával házias jellegű száraztészta előállítása a közétkeztetés minőségének javítására, továbbá állattenyésztés bevezetése. A beszerzett, elsősorban nagy értékű tárgyi eszközök hatékony segítséget nyújtanak fenti céljaink megvalósításában, településüzemeltetési feladataink ellátásában.
A 2015-2016. évi startmunka programot, mint a munkanélküliség visszaszorítását célzó értékteremtő közfoglalkoztatási tevékenységet eredményesnek minősítem.
Leleszi Tibor
polgármester