Mint arról korábban hírt adtunk, három településen – Budapest V. kerületében, Kisvárdán és Szombathelyen – ez év júniusában elindult a Segítő Kezek Infokommunikációs Modellprogram, melynek célja, hogy a különböző infokommunikációs eszközökkel megkönnyítsék az idős emberek mindennapjait.
A korszerű eszközök, mint az okostelefon, az internet, a skype, a vészjelző karperec – mindennapos használata növeli a szépkorúak otthoni biztonságát, ösztönzi a generációk közötti minél élénkebb kommunikációt és támogatja a családokat idősödő tagjaik ellátásában.
Az infokommunikációs modellprogram tesztüzeme most szeptemberben kezdődött el, az éles üzem pedig októberben indul. A digitális eszközök beszerzésére a tárca tíz millió forintot biztosít, az összeget a három települési önkormányzat egészíti ki.
- A programban részt vevők kiválasztási folyamata megtörtént, ezekben a napokban településenként 15-15 fő, 75 év feletti idős ember kapja meg ezeket az eszközöket. - mondta Kisvárdán az eszközök átadási helyszínein Jeneiné Rubovszky Csilla. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa elmondta továbbá, hogy például a karperec nem csak akkor képes riasztást küldeni, ha a bajban lévő személy megnyomja rajta a pánikgombot, hanem akkor is, ha az egészségi állapotot jelző értékek, mint például a vérnyomás, bármilyen irányban átlépik a kritikus határt. A riasztások egy diszpécserközpontba futnak majd be, ahol a munkatársak azonnal segítségül hívhatják a mentőket vagy a rendőrséget.
A programban részt vevő településeken, köztük Kisvárdán is, egyenként 40 önkéntes diák és 15 közfoglalkoztatott szociális szakember és informatikus felvételét vállalják. A diákok tanulópárokban tanítják majd meg az időseket az internet, a skype és az okostelefon használatára. Az ehhez szükséges információkról dr. Széman Zsuzsa professzor asszony tartott előadást az érintett diákoknak Kisvárdán a Konferencia Központban.
- Az idős emberek mindennapjaiban az egészségükre való odafigyelés, a biztonságuk garantálása és a magányosabb napok enyhítése a három legmeghatározóbb szempont. Mivel Kisvárdán is sok magányosan élő idős embernek van szüksége segítségre, önkormányzatunk a program szerves részeként arra törekszik, hogy a jövőben állami segítséggel, illetve önerő hozzáadásával minden szépkorút be tudjunk vonni ebbe a programba – mondta Leleszi Tibor polgármester, aki szeptember 9-én szerdán, Jeneiné Rubovszky Csilla miniszteri biztos asszonnyal és Oláhné Móré Máriával, a Kistérségi Szociális Szolgálat vezetőjével egyenlőre három kisvárdai idős korúnak adták át az eszközöket.
A program országos kiterjesztésről a kísérleti fázisban résztvevő három településen összegyűjtött gyakorlati tapasztalatok ismeretében dönthetnek majd.
szöveg és fotó:
- Durucz Gabi -