Kisvárdán áprilisban kormányszintű megállapodás született a kárpátaljai magyarok megsegítésére. E döntéshez kapcsolódva, városunk a helyi vállalkozók és környező települések részére meghirdette az adományok gyűjtését.
Kárpátaljai polgármesterekkel egyeztetve azt a döntést hoztuk, hogy legjobban úgy segítünk, ha az általunk kiválasztott település intézményének, nevezetten óvodájának a felújításában nyújtunk segítséget. Az általunk kiválasztott községek polgármestereivel történt megbeszéléseken felvázolták a polgármesterek a felújítandó óvodák helyzetét. Megbeszéltük, hogy milyen munkálatokra van sürgősen szükség, és ezen feladatok milyen anyagi és tárgyi fedezetet igényelnek.
Városunk két legnagyobb adományozója: a MASTER GOOD 1,5 millió forinttal és KISVÁRDA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA 1,5 millió forinttal. Ezen összegeket fordítottuk első körben erre a célra.
Ilyen előzmények után indultunk el augusztus 15-én Kárpátaljára. Leleszi Tibor polgármester, a három település egyházi vezetőjének adományként egy-egy millió forintot adott át, kérve, hogy a város által felajánlott összegből nyújtson segítséget a helyi óvoda felújításához.
Első állomásunk Beregszászon, a főkonzulnál tett látogatásunk volt, majd Mezőgecsére érkeztünk. A helyi óvodában a fűtést kell átépíteni, hogy a vegyes tüzelésű kazánt be tudják építeni, melyet szintén egy magyar várostól kaptak. Az épületen nincs csatorna, feltétlenül körbe kell csatornáztatni, hogy a régi épület alapja ne ázzon tovább, továbbá ablakokat is kell beépíteni. Ehhez a nyílászárókat egy nyíregyházi vállalkozó, Mikucza Tamás szállítja. Az óvoda és iskola ellátásának ivóvíz szükségletéhez kutat kell fúratni.
Badalóban az óvoda épülete életveszélyessé vált, ezért a kis ovisok a helyi általános iskolában kaptak egy fél osztálytermet. Az épületben ki kell építeni számukra egy mosdó-wc helyiséget, az összedőlni készülő építmény helyett pedig újat kell építtetni. Ezt könnyűszerkezetes elemekből tervezik felépíteni.
Szőlősgyulán már az óvoda épülete készen áll, melynek elkészültét sok-sok külföldi alapítvány adakozásának köszönhetik. A mi adományunkból az óvoda berendezését, fűtés, víz, és tereprendezés költségeit fedezik.
A látogatásunk idején a települések polgármesterei és a képviselő-testület tagjai, helyi vállalkozók és a református egyház vezetői figyelmes, kedves vendéglátóink voltak. Hálájukat nem győzték kinyilvánítani felénk. Megbeszéltük, hogy a felújítás végeztével az átadáskor várnak bennünket, hogy meggyőződjünk a tervezett beruházás befejezéséről.
Este mindannyian jó érzéssel érkeztünk haza, boldogan állapítottuk meg, hogy a támogatást a legmegfelelőbb helyre juttattuk. Úgy döntöttünk, hogy a gyűjtést továbbra is folytatjuk. A számlánkon maradt összeghez még gyűjtünk, hogy a téli hónapokra, személyre szólóbb adománnyal érkezhessünk a három településre.
Kérjük azokat a jószívű, adakozni szándékozó embereket, akik adományozni szeretnének, hogy az erre a célra nyitott számlánkra utalják, vagy a Polgármesteri Hivatalban fizessék be adományaikat.
Számlaszámunk:
Kárpátaljai magyarok támogatása - 10402142-49535654-54551672 HUF.
Úgy gondoljuk, hogy ha személyesen látnák azokat az édes, magyarul beszélő gyermekeket abban a környezetben, nem is gondolnának másra, minthogy feltétlenül segítenünk kell rajtuk. Hiszen a magyar hagyományunk megőrzését komoly feladatnak tekintik. Segítenünk kell, hogy ők és családjuk átvészeljék, túléljék azokat a nehézségeket, melyet a háborús helyzet következtében meg kell élniük. Még nagyobb megpróbáltatás vár rájuk, ha beköszönt a tél.
Nagy Józsefné
alpolgármester