A „Fokozatváltás a felsőoktatásban” című felsőoktatási stratégia egyik kitűzött célja, hogy azoknak az állampolgároknak is lehetőséget biztosítson a felsőoktatásban való részvételre, akik az ország hátrányos helyzetű régióiban élnek, és településük közelében nem található felsőoktatási intézmény.
A Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság megkezdte az egyeztetéseket az első Felsőoktatási Közösségi Képzőközpontok létrehozásáról. A részletekről Dr. Palkovics László, az EMMI felsőoktatásért felelős államtitkára, Prof. Dr. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere számolt be egy közös sajtótájékoztató keretén belül Kisvárdán.
Palkovics László tájékoztatása szerint a központ lehetőséget teremt arra, hogy akár az önkormányzat, akár egy vállalat meghívjon az adott térségbe egy főiskolát vagy egyetemet, amely kihelyezett képzéseket indíthat el. „Ha a kisvárdai közösség úgy gondolja, hogy a gazdaság működtetéséhez szüksége van szakemberekre, akkor lehetőség lesz ezeknek a szakembereknek a helyben történő képzésére” – fogalmazott Palkovics László, hozzátéve, hogy a képzőközpontok segítségével helyben lehet tartani a magasan képzett szakembereket.
Szilvássy Zoltán rektor elmondta, hogy a kisvárdai képzőközpontban 2016. szeptemberében, az élelmiszertudomány és gyógyturizmus határterületét érintő dietetikus mesterképzést indít majd el a Debreceni Egyetem. Az évi 25-30 hallgató a Debreceni Egyetemre jelentkezik, de Kisvárdán tanul, ott szerez gyakorlatot, végzés után pedig az egyetem diplomáját kapják kézhez a városban.
Kisvárda már évek óta egy oktatásközpontú iskolaváros, ahol a jelenlegi két egyházi és két állami középiskola; a három egyházi és a három állami általános iskola, valamint több alapítványi iskola által, több mint négyezer diák folytatja tanulmányait. Az iskolaváros pedig most tovább bővíti kapacitásait a felsőoktatási képzések beindítása által. „Úgy gondolom, hogy ezzel a bejelentéssel, Kisvárda oktatás iránt táplált elhivatottságára felkerül a korona” - fogalmazott beszédében Kisvárda polgármestere. Leleszi Tibor közölte, hogy a főiskolai képzésnek a Konferencia Központ, a jelenleg is felújítás alatt lévő, belvárosi, önkormányzati épületek, illetve a jövő szeptemberre már felújított Művészetek Háza adnak majd helyet. „Az elméleti képzést az egyetem, a gyakorlatit pedig a helyi vállalatok fogják tartani, tehát a felsőoktatásnak és az azon belüli duális képzésnek köszönhetően, a hallgatókat a tanulmányaik alatt kétszeresen is ide tudjuk kötni. Így nagy esély van arra, hogy a diploma átvétele után ne menjenek el máshová dolgozni, hanem megérje Kisvárdán maradni, itt vállalni munkát és családot alapítani” – mondta a polgármester.
Felsőoktatási közösségi képzőközpont egyébként az országban várhatóan hat-nyolc városban jöhet létre, Kisvárda mellett például Salgótarjánban és Ózdon.
- Durucz Gabi -
fotók: Kovács Péter