A pályázati elbírálásokat követően ismét eredményes és sikeres volt a Kistérségi Startmunka Mintaprogram Kisvárdán, melynek köszönhetően összesen 242 fő dolgozott közfoglalkoztatással érintett, támogatott munkavállalóként.
I. Mezőgazdaság
Önkormányzatunk 2014. február 26. napján pályázatot nyújtott be a Munkaerő-piaci Alap Közfoglalkoztatás kiadásai előirányzatának terhére indított Mezőgazdasági Startmunka program támogatására. A Belügyminisztérium a kérelmünket befogadta, és a közfoglalkoztatáshoz nyújtható támogatásokról szóló 375/2010. (XII. 31.) Korm. rendelet alapján a Mezőgazdasági programelem céljából a BM/3338-2/2014. számú döntésének megfelelően önkormányzatunkat 52.679.899,- Ft vissza nem térítendő céltámogatásban részesítette. A projektet 2014. március 01. napjától 2015. február 28. napjáig 40 fő munkavállaló alkalmazásával valósítottuk meg. A program során konyhakerti zöldségnövényeket - burgonyát, vöröshagymát, uborkát - termesztettünk az önkormányzati konyhák alapanyag igényének részbeni kielégítésére, továbbá betonoszlopokkal körbekerített, 3892 m2 nagyságú önkormányzati tulajdonú földterületen meggyest telepítettünk. A közfoglalkoztatottak munkájának köszönhetően 990 kg vöröshagymát, 2902 kg burgonyát és 927 kg uborkát szállítottunk konyháinkra közétkeztetésben történő felhasználásra. A téli hónapokban a mezőgazdasági munkások gyűjtötték be és állították elő a tulajdonunkban lévő biomassza kazánok működtetéséhez szükséges aprítékot.
2014. júliusában a Belügyminisztérium újabb startmunka programokat hirdetett 5 projektelem megvalósítására. A felhívásra Önkormányzatunk 2014. július 11. napján pályázatot nyújtott be a Munkaerő-piaci Alap Közfoglalkoztatás kiadásai előirányzatának terhére indított Startmunka program támogatására, az alábbi projektelemek megvalósítására:
- Belvízelvezetés
- Téli és egyéb értékteremtő közfoglalkoztatás
- Közúthálózat javítása
- Mezőgazdasági utak rendbetétele
- Illegális hulladéklerakó helyek felszámolása
A Belügyminisztérium önkormányzatunkat az 5 programelem vonatkozásában összesen 202 fő regisztrált álláskereső foglalkoztatásához és a kérelmünkben megfogalmazott célok és feladatok megvalósításához összesen 132.696.927,- Ft vissza nem térítendő céltámogatásban részesítette. A programokban az alábbi feladatokat hajtottuk végre:
II. Belvízelvezető rendszerek rendbetétele
A projektet 2014. augusztus 05. napjától 2015. február 28. napjáig 50 fő munkavállaló alkalmazásával valósítottuk meg. A projekt célja, hogy a csapadékvíz-elvezető árkaink takarításával, helyreállításával megelőzzük az esetleges belvíz kialakulását. A munka során kitisztítottuk a városon belüli nyílt csapadékvíz-elvezető árkokat, a zárt csatornák aknáit, a város peremterületén lévő nagy csatornarendszereket, továbbá helyreállítottuk a betonnal kirakott sérült részeket. Megtisztítottuk a Nagymező utcai és a Vásártéri feliszaposodott szikkasztó árkokat. A Török utca földmedrű nyílt csapadékvíz-elvezető árkát betonelemekkel burkoltuk, a Wesselényi utcai árokburkolás a hideg időjárás miatt csak részlegesen valósult meg. A Váralja utca csapadékvíz-elvezető folyókáját 280 folyóméter hosszan újítottuk fel. Ezen startmunka programban terveztük a Kőszegi csatorna oldalágának betonelemekkel való kirakását. Az árok mederburkolása azonban meghiúsult, helyette a Mózer Ernő utcai csatorna felújítására kértünk és kaptunk engedélyt.
III. Téli és egyéb értékteremtő közfoglalkoztatás
A projektet 2014. augusztus 05. napjától 2015. február 28. napjáig 46 fő munkavállaló alkalmazásával valósítottuk meg, végrehajtására 32.286.350 Ft támogatásban részesültünk. A program keretében a Kisvárda, Vásártér 8. szám alatti telephelyünkön mederburkoló elemeket és térkőburkolási feladatokhoz térköveket gyártottunk.
IV. Közúthálózat javítása
A projektet 2014. szeptember 01. napjától 2015. február 28. napjáig 40 fő munkavállaló alkalmazásával valósítottuk meg. Az útpadka állapotának megőrzése és az utak tisztán tartása céljából a padka fölé magasodó földet, megvastagodott növényzetet eltávolítottuk a Tompos úti lakótelepen. A városközponthoz tartozó Csillag utca elején új térkőburkolat lerakását terveztük. Mivel azonban a lakosok részéről számos panasz érkezett, hogy a Tompos lakótelep 10 – 12. számú épületei közötti, valamint a 4. számú épület előtti járdaszakaszok állapota jelentősen leromlott, az aszfaltburkolat egyenetlenné és így az ott élő lakosok és idősek számára balesetveszélyessé vált, a Csillag utca elején tervezett munkálatok helyett ezen járdaszakaszok díszburkolattal való megépítésének jóváhagyását kérelmeztük. Módosító kérelmünket a támogató indokoltnak találta, és engedélyezte a kivitelezés végrehajtását. A közúthálózat javítása startmunka program munkavállalói a legyártott térkövekből a Várkertben térkövezett járdaszakaszt építettek ki, biztosítva ezáltal a sportpályához való akadálymentes eljutást. A programban a Belügyminisztérium engedélyezésével „Önkormányzati útőr” forgalombiztonságot javító tevékenységeket is megvalósítottunk. Munkásaink a városból kivezető utak (Árpád u., Papi u., Litki u., Mátyás király u., Jéki u., Városmajor u.,) burkolatán és útpadkákon felgyülemlett csapadékot elvezették, a város frekventált útjai mentén összegyűjtötték a szemetet. Közlekedés biztonsági szempontból végeztek növényzet gondozást, metszést az alábbi utcákon: Mátyás király u., Vasvári Pál u., Várday István u., Rákóczi u., Hunyadi u., Kinizsi u., Fáy András u., Hulics u., Bocskai u., Arany János u., Váralja u., Árpád u., Szabadság utca. Az Árpád utcán az út és a csapadékvíz-elvezető csatorna között árkot ástak, hogy az esőzést követően felgyülemlett csapadékot az úttestről a csatornába vezessék. A fentiekben ismertetett munkaterületeken jelzőtáblákat tisztítottak meg, a közlekedők számára jobb láthatóság érdekében. A program jelentősége a város tisztaságában, a közlekedés biztonságossá tételében és baleset megelőzésben mutatkozik meg.
V. Mezőgazdasági utak rendbetétele
A projektet 2014. szeptember 03. napjától 2015. február 28. napjáig 45 fő munkavállaló alkalmazásával valósítottuk meg. A projekt célja a külterületi földutak elburjánzott növényzetének irtása, utak kiszélesítése, talaj kiegyenlítése, valamint kátyúk földdel való betömése – a kis és nagy gazdák számára a földutak járhatóbbá tétele érdekében. Kisvárda város külterületén jelen program munkavállalói hajtották végre a parlagfű elleni védekezést. A feladatellátást segítette a program keretében támogatási összegből vásárolt egy darab motoros láncfűrész és kettő darab motoros fűkasza, valamint 2.291.081,- Ft értékben vásárolt, az MTZ típusú traktorunkra felszerelhető homlokrakodó felépítmény. A programban előírt munkálatokat maradéktalanul megvalósítottuk, az elvégzett munkálatoknak köszönhetően folyamatosan javul a dűlőutak állapota.
Illegális hulladéklerakó helyek felszámolása
A projektet 2014. október 06. napjától 2015. február 28. napjáig 21 fő munkavállaló alkalmazásával valósítottuk meg. A projekt megvalósítására azzal a céllal nyújtottuk be pályázatunkat, hogy az illegális hulladéklerakókat felszámoljuk, a felszedett hulladékokat elszállítsuk hasznosítás, illetve engedéllyel rendelkező lerakóhelyen történő ártalmatlanítás céljából. A projekt időtartama alatt megtisztítottuk a külterületi mezőgazdasági földutakat, a városból kivezető utakat, a Kőszegi, Kertaljai és a 16-00 jelű csatornák környezetét, az Attila út külső szakaszát és a Kisvárdai Vár környékét. A program végrehajtása során tapasztaltuk, hogy számos területen nagyméretű vasalt beton és építési törmelék került kihelyezésre.
A programelemek munkavállalói foglalkoztatásukat megelőzően egészségügyi alkalmassági vizsgálaton, munkába állásuk napján tűz- munka - és balesetvédelmi oktatáson vettek részt. Az oktatással egy időben tájékoztatást kaptak a vállalt és elvégzendő feladatokról, a munkavégzés szabályairól.
A Kistérségi Startmunka Mintaprogramokat mint eddig is, most is eredményesnek minősítem, mivel azok keretében a kisvárdai lakosság számára hasznos és értékteremtő célkitűzéseket valósítottunk meg, hasznossága pedig megmutatkozott a munkanélküliség visszaszorításában is.
Leleszi Tibor
polgármester