Kisvárdán rendezték meg a közel 3,5 milliárd forintos uniós támogatásból megvalósuló szilárdhulladék-gazdálkodási projekt második ütemének nyitórendezvényét. A beruházás többek között a szelektív hulladékrendszer fejlesztését, eszközök beszerzését, valamint mechanikai-biológiai előkezelők telepítését tartalmazza a már elkészült nyíregyházi, nagyecsedi és a kisvárdai lerakókban. A rendezvényen elhangzott, a településen élők a közeljövőben az egyik legmodernebb és legmagasabb színvonalú hulladékszolgáltatást élvezhetik.
2006-ban a megye 240 önkormányzata döntött úgy, hogy létrehoz egy szilárdhulladék-gazdálkodási társulást és egy olyan hulladékgazdálkodási rendszert, ami mind a fennálló jogszabályoknak, mind a jogos környezetvédelmi elvárásoknak megfelel. Első lépésben létrejöttek az új hulladéklerakók, amelyek már megfelelő aljzatszigeteléssel rendelkeznek. A beruházás során 3 zöldmezős regionális hulladéklerakó telep épült, Nyíregyházán, Nagyecseden és Kisvárdán, valamint megépült a nyíregyházi hulladékválogató csarnok. A Szilárdhulladék Projekt I. ütemében nem épültek meg a mechanikai-biológiai kezelés létesítményei, pedig ezt a környezetvédelmi hatóság az új központok lerakóinak engedélyezésénél feltételül szabta.
A második lépésként rekultiválták azokat a régi lerakókat, amelyek már nem feleltek meg a jogszabályoknak, most pedig a harmadik lépés, hogy a szelektív hulladékgyűjtésre, és hasznosításra is, illetve a hulladék kezelésére is nagyobb hangsúlyt tudnak fektetni.
A Szilárdhulladék Projekt II. ütem tartalmazza a szelektív hulladékrendszer fejlesztést és a mechanikai-biológiai előkezelők telepítését mindhárom regionális központban. A lakosság részére a szelektív gyűjtéshez és a házi komposztáláshoz szükséges eszközök számát növelni kell, hiszen ezek hiányában a szelektív gyűjtés fejlesztése nem megoldott. Bár a térségben megépültek a szükséges kapacitású komposztálók, de a zöldhulladék gyűjtés fejlesztésével növelni kell a létesítmények kihasználtságát.
A rendezvényen elhangzott, a Társulás a II. ütemre vonatkozó pályázatát az Új Magyarország Fejlesztési Terv támogatási rendszere keretében, a KEOP-1.1.1/2F/09-11 számú felhívásra nyújtotta be. A több mint három és fél milliárdos beruházási költséggel valósul meg, melynek keretében egyrészt a vegyes hulladékot egy mechanikai-biológiai kezeléssel kezeljük a lerakás előtt. Ez arra hivatott, hogy a hulladék környezetszennyező képességét csökkenti, tehát a hosszútávú tárolás, ártalmatlanítás biztonságosabbá és kevésbé környezetszennyezővé válik.
Második eleme a projektnek a szelektív hulladékgyűjtés eleme. Ez azt jelenti, hogy új gyűjtőautókat szerzünk be, illetve 240 literes kék és sárga színű hulladékgyűjtő edényeket, köznapi néven kukákat a jelenlegi sárga zsákok felváltására, illetve beszerzünk 30.000 komposztáló ládát, amik városias övezetekben, családi házas övezetekben osztunk ki. És ott a lakosság az adott ingatlanon képződő zöldhulladékot, konyhai maradékot tudja saját maga komposztálni, és hasznosítani az így megtermelt komposztot.
Kisvárdán működik a projektben is érintett három regionális hulladéklerakó közül az egyik. Itt már megépítettek egy vízzáró betonburkolattal ellátott felület. A szükséges gépek, aprítók, rosták beszerzése pedig ez év közepére várható. A projekt megvalósításához szükséges valamennyi szerződést már megkötötte a szilárdhulladék-gazdálkodási társulás. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Program második ütemének munkálatai a tervek szerint 2015. augusztusra fejeződnek be.
A Projekt elemei:
- Mechanikai-biológiai kezelőmű létesítése Nyíregyházán, Kisvárdán és Nagyecseden.
- Szelektív gyűjtés fejlesztése házhoz menő gyűjtéssel és gyűjtőszigetekkel.
- Meglévő, projekten kívüli kapacitások igénybevétele (Nyíregyházi komposzttelep, meglévő hulladékudvarok és hulladékgyűjtő járművek további használata).
- Hulladékmegelőző intézkedések (házi komposztálás elterjesztése és lakossági tudatformálás).
A projekt megvalósításának kezdő időpontja: 2013. június 30.
A projekt megvalósításának tervezett befejezése: 2015. augusztus 31.
A jelenleg hatályos támogatási szerződés szerint a Projektet a Magyar Kormány több mint 94%-os intenzitással, 3.485.727.054 forinttal támogatja. A szükséges önerő 207.992.146 Ft. A projekt összköltsége 3.693.719.200 Ft.
További információk a www.zoldmegye.hu honlapon találhatóak.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei
Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás