Kisvárda Város Önkormányzata 2014. március 21-én nyújtott be pályázatot a Munkaerő-piaci Alap Közfoglalkoztatás kiadásai előirányzatának terhére indított, „Téli-és Egyéb Értékteremtő Közfoglalkoztatási Startmunka Program” támogatására.
A Belügyminisztérium a kérelmet befogadta, és a közfoglalkoztatáshoz nyújtható támogatásokról szóló, 375/2010. (XII. 31.) Korm. rendelet alapján, a BM/4835-7/2014. számú döntésének megfelelően, a kisvárdai önkormányzatot 36 fő regisztrált álláskereső foglalkoztatásához és a kérelmünkben megfogalmazott célok és feladatok megvalósításához, 18 millió 744 ezer 531 Forint vissza nem térítendő céltámogatásban részesítette.
„A munkavállalók foglalkoztatásukat megelőzően egészségügyi alkalmassági vizsgálaton, munkába állásuk napján tűz,- munka,- és balesetvédelmi oktatáson vettek részt. Az oktatással egyidőben tájékoztatást kaptak a vállalt és elvégzendő feladatokról, valamint a munkavégzés szabályairól is.” - tájékoztatott Lénárt Andrásné aljegyző asszony.
A támogatási összegből 17 millió 686 ezer 694 Forint került ténylegesen felhasználásra, az alábbiak szerint:
- a közfoglalkoztatottak bérköltsége 15 millió 47 ezer 642 Forint;
- beruházási és dologi költségek (munka-és védőruházat, kisértékű tárgyi eszközök, beruházási költségek) 2 millió 639 ezer 52 Forint.
A Munkaügyi Központ a program költségeire május hónapban 7 millió 595 ezer 703 Forint előleget utalt a közfoglalkoztatási alszámlánkra, az alábbiak szerint:
- közfoglalkoztatottak bérköltségére: 5 millió 879 ezer 171 Forint;
- beruházási és dologi költségekre: 1 millió 716 ezer 532 Forint (a támogatás összegének 70 %-a).
A program keretében 2 munkavezető irányításával, 6 szakmunkás és 27 segédmunkás foglalkoztatásával az alábbi feladatok ellátását vállaltuk és teljesítettük:
1. 500 db mederburkoló elem gyártása
Kisvárda földrajzi adottságai miatt az Önkormányzatnak fokozott figyelmet kell fordítania a belvízelvezető árkok állapotára. A foglalkoztatottak az elemeket folyamatosan gyártották a csatornák karbantartása céljából, földmedrű nyílt árkok burkolásához, sérült burkolatok cseréjéhez.
2. 60 db virágláda gyártása
A város vezetésének kiemelt célja Kisvárda arculatának javítása, szépítése, a zöldterületek növelése és a közterületek virágosítása, melynek jegyében gyártották a kő és fa virágládákat. A virágokkal beültetett ládákat közterületeken és közintézményekben helyezték el.
3. 50 db szemétgyűjtő szelence gyártása
A város szépítésén kívül a város vezetése elkötelezett a köztisztaság megőrzésében, melynek fenntartása érdekében gyártották és helyezték ki a közterületekre a szemétgyűjtő szelencéket.
4. 150 db betonoszlop gyártása
A betonoszlopokat a mezőgazdasági művelésre bevonni kívánt területeink körbekerítése, védelme érdekében gyártották a közfoglalkoztatottak.
A termékek gyártási munkálatait a támogatási összegből vásárolt kisgépek – habarcskeverő, sarokcsiszoló flex, akkumulátoros fúrógép,elektromos fúrógép, olajos légkompresszor – segítették.
„A projekt megvalósításával célunk a belvízelvezető rendszereink rendbetétele, földmedrű nyílt árkok burkolása, városunk szépítése, tisztaságának megőrzése és rendezettebbé tétele, önkormányzati területeink körbekerítése és védelme volt.” - nyilatkozta Leleszi Tibor polgármester, akinek elmondása szerint a Startmunka Program további hasznossága és nagymértékű jelentősége a munkanélküliség visszaszorításában nyilvánult és nyilvánul meg:
„Sajnálatosan térségünk egyik legnagyobb problémája a munkanélküliség. Az álláskeresők, segélyezettek munkához jutásának szinte egyetlen lehetősége a közfoglalkoztatás. A Startmunka program lehetőséget adott arra, hogy a munkanélküli személyeket visszavezessük a munka világába, ezáltal segítsük a szociálisan hátrányos helyzetű álláskeresők megélhetését, életminőségük javítását. Ezek tükrében a Téli-és Egyéb Értékteremtő Közfoglalkoztatási Startmunka Programot eredményesnek és hasznosnak minősítem.” - zárta szavait Kisvárda első embere.
Durucz Gabi