Államalapító Szent István és az új kenyér városi ünnepségét a kisvárdai Várszínpadon rendezte Kisvárda Város Önkormányzata. Köszöntőt mondott dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, ünnepi beszédet pedig Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere. Az új kenyeret megáldották: a Római Katolikus Egyházközség részéről Nagy Zsolt atya, a Görögkatolikus Egyházközség részéről Grunda János parókus, a Református Egyházközség részéről Százvai László vezető lelkipásztor.
Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete ebben az évben három „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjat adományozott.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült
AGÁRDI GÁBORNÉ,
a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola csellótanára
Agárdi Gáborné városi kitüntetését férje kíséretében vette át.
Agárdi Gáborné 1985 óta a Kisvárdai Weiner Leó Alapfokú Zene- és Művészeti Iskola csellótanára. Háromgyermekes családanya, gyermekei kisvárdai munkaviszonya alatt születtek. GYES utáni visszatértekor minden esetben sikerült tanszakát összefogni, megerősíteni, így mára iskolánk színvonalas, zenei és hangszertechnikai szempontból egyaránt országosan kimagasló cselló tanszakkal rendelkezik.
1997 óra folyamatosan dolgozik, és az elmúlt 16 év alatt elért eredményei szinte egyedülállóak. Az egységesen jól képzett tanszakból kiváló növendékek emelkedtek ki, akik regionális, országos és nemzetközi versenyeken magas díjazással végeztek. Tanárnőjük a sikeres felkészítésért minden versenyen tanári díjban részesült. Megálmodta és megvalósította a Kisvárdai Regionális Csellóversenyt, amely az idén 4. alkalommal került megrendezésre. E verseny után egyre többen viszik Kisvárda jó hírét az ország keleti régiójába, de még a határon túl is, Kárpátaljára. Tanítványaival azonban nem csak a nagy versenyekre készül lelkiismeretesen, részt vesznek az iskola minden rendezvényén, a városban szervezett ünnepségeken, tárlatnyitásokon.
Tagja az Arcadelt Kamarakórusnak, aktív hangszerjátékos, az iskolai tanári hangversenyek, és városi rendezvények rendszeres szereplője. Tehetsége, kiváló képzettsége és pedagógiai érzéke folytán az iskola vezető egyéniségei közé tartozik. A vonós tanszak vezetőjeként kezdeményező képességével, lényeglátó, szakmailag megalapozott tanácsaival motorként hat nemcsak a tanszak, de az egész intézmény munkájára. Korábbi kitüntetései: tanári díjak az Országos Zeneiskolai Csellóversenyekről, Arany Katedra miniszteri kitüntetés.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült
BODNÁR JÓZSEF
vállalkozó
Bodnár József városi kitüntetését felesége kíséretében vette át.
Bodnár József a Szabolcsveresmarti Vigh tanyán született, 8 gyerekes család legfiatalabb tagjaként. Csepelen az 1. számú Ipari Tanulóintézetben szerzett forgács-marós szakmunkás bizonyítványt. A Csepeli Gépgyár lett az első munkahelye. A nyírbátori katonai évek után került Kisvárdára, ahol az Öntödei Vállalatnál dolgozott 1983-ig. Időközben gépipari technikusi végzettséget szerzett. Majd a MÉH telep vezetője lett. 1994-től a Bodnár MÉH Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója. A cég három tevékenységgel foglalkozik: újrahasznosítható hulladékok begyűjtése, előkészítése; építőanyag forgalmazás; fuvarozás. Vállalkozását éveken keresztül sikeresen fent tudja tartani. Folyamatosan fejlesztette cégét, beruházásokat hajtott végre, ezzel több kisvárdai embernek biztosított munkalehetőséget.
Munkatársaival közvetlen, segítőkész. Házas, családszerető ember, három gyermek édesapja. Kiegyensúlyozott családi hátterének is köszönheti, hogy munkájában is eredményes, sikeres.
A sport mindig is szíve csücske volt. Komolyan vette a labdarúgást, először a Csepel színeiben rúgta a labdát, majd a nyírbátori és azt követően a kisvárdai Sportegyesületben focizott.
A Vulkánban sportfelelősként tevékenykedett és tagja volt a Várda SE vezetőségének. Mindig aktívan kivette részét a közéletből. Támogat minden olyan sport és kulturális rendezvényt, melyek a kisvárdai emberek kulturális szórakozását szolgálja.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült
JÓNÁS BÉLA
tanár
Jónás Béla városi kitüntetését felesége kíséretében vette át.
Jónás Béla a Bessenyei György Gimnázium és kollégium testnevelő tanáraként igényes szakmai munkájával kiemelkedő sikereket ért el a tanulók harmonikus személyiségformálásában. Pályafutása során sohasem a tantervi követelmények szó szerinti betartása volt az elsődleges célja, mert véleménye szerint a testnevelés tantárgy, készségtantárgy mivolta folytán talán ez vezetett volna a legnagyobb igazságtalansághoz, hisz munkája csak néhány kivételes adottságú diák esetén ért volna célba. Tevékenysége során mindig figyelembe vette és veszi a diákok személyiségét, testalkatát, képességeit, így a normál tantervi követelmények mellett a „kudarcra „ ítélt diák is megtapasztalhatta, milyen is a siker íze a sportban. Ennek szellemében szervezi már évek óta az akár 20 km-es gyalogtúrát a Zemplén vonulatán, s ezért kínál mindig alternatív sportolási lehetőséget azoknak, akik számos területen problémával küszködnek, de másban viszont kiemelkedő teljesítményre képesek. Pozitív tanári hozzáállásával, szeretteti meg a sportot, a diákokkal minden esetben őszinte emberi kapcsolatot ápol. Meghatározó tulajdonságai közt említendő a fegyelem és figyelem fenntartásának képessége, a teljesítmények objektív értékelésének képessége, a változatos munkaformák használata.
Érthető magyarázataival gördülékenyebbé teszi a tanulók mindennapi teljesítésének menetét, a diákok hibáira megfelelően reagál, és javít. Személyre szabott módszereivel sikerült elérnie, hogy diákjai- akár tanári jelenlét nélkül is – szabadidejükben önállóan, rendszeresen sportoljanak. Az edzés és tömegsport órákra hozzá látogató diákok önbizalma nő, és ez hozzásegíti őket a jobb tanulmányi eredmény eléréséhez. Pályafutása során számos diákkal úgy ért el diákolimpiai dobogós eredményt, hogy az edzések látogatása előtt visszahúzódó, önbizalomhiánnyal küszködő, frusztrált gyerek volt, majd néhány hónap rendszeres sportol után személyisége pozitív irányba formálódott.
A tanulók sportban elért öröme és sikere jelenti számára a munka értelmét. Személyes példamutatásával is neveli a tanulókat. Tanítványait is megóvja az értéktelen, felszínes, tartalmatlan dolgoktól; káros szenvedélyektől, helyette pozitív értékeket közvetít számukra. Az ad-hoc munkában való segítőkész hozzáállása, a szakma specifikus ismerete tanári mivoltának fontos összetevői.. Aktívan részt vesz a diákok sporttevékenységeinek szervezésében, mind a versenysport, mind a tömegsport területén. Rendkívüli figyelemmel és gondoskodással segíti a nehéz anyagi körülmények között élő hátrányos helyzetű diákokat az Arany János Tehetséggondozó Program végrehajtása során. Tanítványait nagyszerűen tudja motiválni.
Számos versenyeredménnyel büszkélkedhet, kiemelkednek ezek közül is a Diákolimpián elért bajnoki eredményei. Sokoldalúságát tükrözi, hogy a versenyeztetés területén több sportágban is jeleskedik: fekve nyomás, atlétikai versenyszámok. Kiváló szervezőkészséggel rendelkezik, iskolai és városi programokat szervez tanítványaival. 2012-ben a Kiváló Tehetségpont Tehetségnapján nagy sikerű előadást tartott a tehetséges azonosításáról és a saját módszereiről a térség pedagógusai számára. 2008-ban és 2009-ben megkapta Kisvárda város legeredményesebb pedagógusoknak adományozott kitüntetését a tehetséggondozásban és a versenyfelkészítésben végzett munkájáért.
A kulturális műsorban közreműködtek a kassai Thália Színház művészei és a Kisvárdai Várszínház Doktorock Színtársulatának tagjai.
A fotókat SZABÓ SÁNDOR készítette.