Július elsejétől a földterületek tulajdonosai vagy használói 15 ezertől 5 millió forintig terjedő bírságra is számíthatnak, elsősorban a terület nagyságától függően. Az önként be nem fizetett bírságot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adó formájában hajtja be. Az ellenőrzést az illetékes földhivatal végzi, eljárást azonban csak akkor indít, ha a gyomnövény már bimbós, vagy annál fejlettebb állapotban van.
A törvény általános kötelezettségként írja elő, hogy a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Ha pedig ezt elmulasztja egyrészt közérdekű védekezést (magyarul kényszer-kaszálást) lehet elrendelni, másrészt a földhasználó növényvédelmi bírsággal sújtható. Az eljárás legtöbbször hatósági ellenőrzés során indul, amelyet attól függően, hogy külterületen vagy belterületen kerül rá sor, két külön hatóság végez és némileg eltérőek a szabályok is.
A parlagfüves területről bejelentést lehet tenni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal online és mobiltelefonon is elérhető parlagfű-bejelentő rendszerén keresztül. Szükség esetén a hivatal kényszerkaszálást rendel el és egyúttal meghatározza a bírság összegét is.
Amennyiben a tulajdonos a határozat kézhezvétele után sem mentesíti a területet, a hatóság által elvégzett kényszerkaszálás költsége őt fogja terhelni. Tapasztalatok alapján a tulajdonosok túlnyomó többsége nem várja meg a költségesebb hatósági intézkedést és lekaszálja az érintett területet. Tavaly összesen 5600 hektár külterületet mértek fel, a mulasztások miatt 3000 eljárás indult és 130 millió forint bírságot szabott ki a hatóság.
A jogszabályi rendelkezés alapján a jegyző június 30-át követően a parlagfű virágzásától függetlenül köteles hatósági eljárást kezdeni azon földhasználókkal szemben, akik elmulasztották a parlagfű ellen védekezési kötelezettségüket teljesíteni.
A hatósági intézkedéshez nem szükséges a sérelem - egészségkárosodás - bekövetkezése, a parlagfű virágzása, elégséges a védekezési kötelezettség elmulasztásának június 30-a után történő megállapítása.
Az ingatlan ellenőrzése kapcsán a jegyző és a hivatal dolgozói jogosultak az ingatlanra engedély nélkül belépni, és megállapítani a parlagfű szennyezettség mértékét. A hatósági eljárás során a helyszíni ellenőrzés alkalmával jegyzőkönyv készül.
Amennyiben indokolt, úgy hatósági határozattal közérdekű védekezés kerül elrendelésre, mely azt jelenti, hogy az önkormányzat által megbízott vállalkozóval a jegyző a terület parlagfű-mentesítését elvégezteti.
A parlagfű-szezon október végén zárul, így a földtulajdonosnak, földhasználónak június hónap végéig kell arról gondoskodniuk, hogy a parlagfű virágzását megakadályozzák. Ezek alapján tehát nem elegendő az, hogy június 30. napjáig valaki lekaszálta a szennyezett földterületet, hanem ezt a tiszta, parlagfű-mentes állapotot mindvégig meg kell őrizni. Ennek különösen nagy jelentősége van a csapadékos időszakban.
A parlagfű-mentesítés nem csupán a termőföld tulajdonosokat, hanem a telkek, vagy kertes házak tulajdonosait is terheli.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése értelmében köteles a földhasználó az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Tekintettel arra, hogy az augusztus a parlagfű virágzása miatt kritikus időszak, a földhivatali szakemberek fokozottabb ellenőrzésére, helyszíni szemléire kell felkészülni.
Rácz Imre
megyei elnök
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Igazgatósága
4400 Nyíregyháza, Arany J. u. 7.
42/501-131, fax:42/501-132, 30/6353-530