„Keress olyan mestert, akinek a szelleme világos, a tudása nagy és a szíve jó!” - e gondolat szépen fejezi ki azokat a tulajdonságokat, amelyek a tanárt tanárrá, a pedagógust pedagógussá teszik és megmutatják, hogy milyen nehéz mesterség, milyen komoly feladat, és milyen életre szóló hivatás is az ők pályája.
Június első vasárnapja: pedagógusnap. Június elején a diákok már a nyári szünidőt várják. A hónap első vasárnapján azonban mégis megállnak egy pillanatra, hogy tanáraikat, nevelőiket köszöntsék. Hogy egy szál virággal, egy mosollyal vagy egy rövid műsorral emlékezzenek meg a pedagógusaikról, nevelőikről országszerte. Tesszük ezt mi is, minden évben, szeretett városunkban, Kisvárdán.
Nagy dologra, a gyógyítás mellett talán a legnemesebb feladatra vállalkoznak azok, akik a gyermekeket, a fiatalokat tudásra, szívbéli jóságra tanítják, miközben saját tudásukat és jóságukat osztják meg velük, és a mindennapokban példaként állnak meg előttük. Mert a pedagógus nem csak tanár és nem csak nevelő. A pedagógus példa. Sok esetben példakép. A pedagógus a tanulók szemében az iskolai évek után évtizedekkel is „tanár úr” és „tanárnő” marad.
A városi pedagógusnapi ünnepséget a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola csellózenekarának zenéjével kezdődött, majd Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere ünnepi beszédében méltatta a kisvárdai pedagógusokat, a pedagógiai munkát segítőket.
Az ünnepség további részében került sor a városi elismerések átadására, mellyel Kisvárda Város Önkormányzata ebben az évben is így köszönte meg azoknak a diákoknak és felkészítő tanáraiknak munkáját, akik a különböző megyei, országos és nemzetközi versenyeken eredményesen szerepeltek és öregbítették városunk hírnevét.
A Polgármester elsőként két pedagógust, a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium nevelőjét köszöntötte, akik a Pedagógus Nap országos elismeréseket vehettek át:
- Virga Gizella, történelem szakos tanár Apáczai Csere János díjban részesült.
- Makláriné Gubik Anna matematika szakos tanár az OKTV országos verseny bizottság által odaítélt Graphisoft díjat vehette át a matematika területén végzett kiemelkedő tehetséggondozó munkájáért.
Virga Gizella (balra) és Makláriné Gubik Anna
Elismerésben és ajándékutalványban részesültek az alábbi diákok és tanáraik:
1. Deák Anna és felkészítő tanára Vágnerné Baksa Anikó
Deák Anna a Somogyi Rezső Általános Iskola 7. b osztályos tanulója, a kiváló tanulmányi eredmény, a példamutató szorgalom és magatartás mellett a vállalkozó szellem, a kötelességtudat jellemzi. Az iskola kulturális életében való aktív közreműködésen kívül szívesen segíti társait az ismeretszerzésben.
Legkiemelkedőbb eredményei a 2013/14-es tanévben:
- a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium versenyén magyar nyelv tantárgyból megyei III. helyezés,
- a Szép magyar beszéd verseny körzeti fordulóján I. helyezés,
- a Szép magyar beszéd országos döntőjében: a Kazinczy-jelvény bronz fokozatát nyerte el,
- a Bendegúz Gyermek-és Tudásakadémia megyei döntőjében I. helyezett lett, a Szegeden megrendezett országos döntőben 8. helyezést ért el,
- Nyelvmester országos magyar nyelvtanverseny III. helyezett.
Vágnerné Baksa Anikó a Somogyi Rezső Általános Iskola magyar nyelv és irodalom szakos tanára. Munkáját lelkiismeretesen, őszinte szeretettel, magas színvonalú szaktudással végzi. Fiatalos lendületű, elhivatott pedagógus, akihez tanítványai bizalommal és közvetlenül fordulnak. Osztályfőnökként, munkaközösség vezetőként kiemelt figyelmet fordít a rábízott tanulók tehetségének kibontakoztatására, gondozására. Hivatástudata, szakmai elkötelezettsége hozzájárul ahhoz, hogy tanítványai eredményesen szerepeljenek megyei és országos versenyeken.
2. Lakatos Nóra és felkészítő tanára Kovács-Barta Stefánia
Lakatos Nóra a Teichmann Vilmos Általános Iskola 6. osztályos tanulója. Kisiskolás kora óta aktív résztvevője a tanulmányi versenyeknek. A diákönkormányzat oszlopos tagjaként az iskolai programok aktív szervezője, lebonyolítója. A 2013/2014-es tanévben a következő versenyeken vett részt és ért el eredményeket: Wass Albert országos verseny; Bolyai Matematika Csapatverseny; Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny; Szép magyar beszéd körzeti verseny; Arany János hét szavalóversenye; Vidám Versmondók Tavaszi Találkozója; Angol Nyelvű Énekverseny III. hely; Versünnep 2014 Fesztivál különdíj; Alapműveleti verseny; Móra hét szavalóverseny; Móricz Zsigmond prózamondó verseny II. helyezés; Szent György Ifjú lovagjainak találkozója III. helyezés.
Kovács-Barta Stefánia 2004-től a Teichmann Vilmos Általános Iskola tanára. Kiváló szervező képességét több iskolai és városi rendezvény alkalmával bizonyította. Csaknem 10 évig a diákönkormányzat segítő tanáraként szervezte az iskola változatos szabadidős programjait. Oktató munkáját igényesen végzi, fő elve, hogy a tanulók minél több ismeretet sajátítsanak el játékosan és könnyedén a tanítási időben. Tanítványait arra ösztönzi, hogy vegyenek részt a tanulmányi versenyeken.
3. Varga József és Tisza Attiláné
Varga József a Vári Emil Általános Iskola 8. c osztályos tanulója. Széles érdeklődési köre már az alsó tagozatban is megmutatkozott. A matematika iránti elkötelezettségét és tehetségét már kis iskolásként is megcsillogtatta a versenyeken nyújtott szép eredményeivel. A reál tantárgyak iránti tudásszomját tovább bővítette a fizika, a kémia és a biológia tantárgyak körében. Kitartása kiemelkedő teljesítményt eredményezett. Első osztályos korától csellózik, a városi csellózenekar tagja. Küzdő szellemét, kitartását a sport is elősegítette, 5. osztályos korától karatézik.
Versenyeredményei:
- Bolyai matematika csapatverseny megyei II. hely;
- Zrínyi Ilona matematika verseny csapat II. hely;
- Alapműveleti matematika verseny megyei V. hely;
- Komplex természettudományi verseny I. hely;
- Jedlik Ányos fizikaverseny megyei II. díj, országos III. díj;
- Curie kémia verseny megyei III. hely;
- Hevesi György kémiaverseny megyei VI. hely.
Tisza Attiláné, a Vári Emil Általános Iskola tanító szakos nevelője 1982. óta. Munkaközösség-vezető, majd 1991. óta igazgatóhelyettes. Magas színvonalú szakmai munkájának köszönhetően vált kezdetben megyei, később országos elismertségűvé a matematika tagozat. Kezdettől fogva szervezője volt a Vértesi Géza megyei matematika versenynek, amely az egész megyéből évente összegyűjti a legtehetségesebb matematikus gyerekeket. Az általa vezetett és szakmailag felügyelt alsó tagozatban végzett magas színvonalú pedagógiai munkának köszönhetően a tanulók megalapozott tudással érkeznek az iskola felső tagozatába.
4. Csernyu Ákos és felkészítő tanára Cseh Ádámné
Csernyu Ákos a Kisvárdai Református Általános Iskola 1. a osztályos tanulója. Példamutató magatartásával, szorgalmával, folyamatos érdeklődésével, sokoldalúságával már az első napokban felhívta magára a figyelmet. Szívesen vett részt és eredményesen szerepelt a különböző szintű matematikaversenyeken, valamint mesemondó-, hangos olvasási- és szépíró versenyen. Mindezek mellett a Bozsik-foci csapatának is kiemelkedő tagja.
Eredményei:
- Móra Megyei Matematikaverseny I. helyezett;
- Refi-Matek Megyei Matematikaverseny VII. helyezett;
- Városkörzeti Mesemondó Verseny Különdíj;
- Szépíró- és helyesírási verseny I. helyezett.
Cseh Ádámné a Kisvárdai Református Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium tanító szakos pedagógusa. Szenvedélyes lelkesedéssel, bizalommal és szeretettel fogadja és vezeti az első-második osztályos gyermekeket. Szakmai hozzáértésével megszeretteti és megalapozza a matematika, környezetismeret, ének-zene és testnevelés tantárgyakat, melyet tanítványainak a versenyeken szerzett eredményei is igazolnak. Színes egyénisége, a gyerekek iránti empátiája és szeretete, a szülők és kollégák felé irányuló segítőkészsége a tantestület példaképéül szolgál.
5. Kovács Ádám és felkészítő tanára Dr. Szabó Lászlóné
Kovács Ádám 4. a osztályos tanuló, a Szent László Katolikus Általános Iskola egyik legszerényebb, legszorgalmasabb és legtehetségesebb tanulója. Magyar nyelv és irodalom, matematika, környezetismeret, rajz és testnevelés tantárgyakból kimagasló verseny eredményeket ért el. Idén a Tudásbajnokság Anyanyelvi Megyei Versenyén I. helyezésével jogot szerzett arra, hogy megyénk tanulóit képviselje a Szegeden megrendezésre kerülő országos döntőben. Rendszeres szereplője a megyei matematika versenyeknek, ahol a nívós mezőny első öt helyezettje között szerepelt – idén a Refi-Matek Megyei Matematika verseny I. helyét szerezte meg. Környezetismeret tantárgyból jelenleg országos megmérettetésre készül. Rajzaiban is tükröződik a teremtett világ szeretete, és az önzetlen segítségnyújtás igénye, melyek nem maradtak elismerés nélkül. Az iskola foci csapatának is oszlopos tagja. Az iskolában működő drámacsoport előadásain rendszeresen megmutatja tehetségét.
Dr. Szabó Lászlóné az általános iskola tanítója. Munkája során emberséges, igényes és alapos szakmai tudását vetíti a tanulók elé. Tanítványait szívesen vezeti a betűk birodalmában, majd ismerteti meg velük az irodalom mindig értékes mondanivalóját és szépségét. Kollégái tisztelik és számítanak alkotó véleményére. A Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola dráma tanszakán tanítványai eredményesen szerepelnek, melyekkel élénkítik az iskola ünnepélyes alkalmait.
6. Papp Letícia és felkészítő tanára Szivákné Fehér Andrea
Papp Letícia a kisvárdai Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola 8. osztályos tanulója. Kisiskolás kora óta kitűnt szorgalmával, széleskörű érdeklődésével. A felső tagozatban érdeklődése szélesedett. Tagja lett a színjátszó csoportnak, számtalan előadáson részt vett, munkájával hozzájárult a csapat sikeréhez. A Ne felejtsek! Országos levelezős anyanyelvi versenyen kétszer kapott egymás után arany minősítést, egyik írásáért különdíjban részesítették. „Ember és Föld összetartozunk” Föld napja megyei földrajz-biológia versenyen 2013-ban és idén is 1. helyezést ért el csapata. Hittan körzeti verseny 1. helyét; a Hajdúdorogi Görögkatolikus Ifjúsági Találkozó hittanversenyén a 3. helyezést szerezte meg. A Hajdúdorogi Görögkatolikus Ifjúsági Találkozó történelem versenyén 2., a Himnusz születésének évfordulójára rendezett területi összetett versenyen 4. helyezést ért el.
Szivákné Fehér Andrea a kisvárdai Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola történelem- és könyvtáros tanára, népművelő. Történelem tanárként gyerekek százaival szerettette és szeretteti meg a történelmet. Szakmai célkitűzése olyan történelemre épülő tudás átadása és olyan gondolkodásmód kialakítása a gyerekekben, amellyel felnőtt korban képesek lesznek tájékozódni a világban, felismerik a történelmi változásokban rejlő lehetőségeket és veszélyeket, s megállják a helyüket a középiskolákban. Szakmai sikere, hogy az iskolában a gyerekek körében a legnépszerűbb tantárgyak között található a történelem.
7. Baksa Zoltán és tanára Miller János
Baksa Zoltán a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola ütőhangszeres tanulója. Zongora tanulmányokkal kezdte, csak később találta meg hangszerét, a marimbát és a dobokat. Kezdettől fogva kiviláglott tehetsége, zenei adottságai, gondolkodásmódja. Hangszerén a briliáns technika mellett mély zenei gondolatokat is közvetít. Elmaradhatatlan szereplője minden komoly iskolai és városi rendezvénynek, akár az ütőegyüttessel, akár szólistaként. Kirobbanó sikert aratott Nyíregyházán a nemzetközi gálahangversenyen. Idén tavasszal a Továbbképző évfolyamosok Országos Versenyén II. helyezést ért el. Közismereti tanulmányait a Bessenyei György Gimnáziumban végzi.
Miller János a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola ütőhangszeres tanára. 1999 óta dolgozik az intézményben, az első ütőhangszeres tanár, aki hosszú éveken keresztül tanította a kisvárdai gyerekeket. Magas szintű igényes szakmai munkájának eredménye igen hamar megmutatkozott. Megalakította az ütőegyüttest, amely az iskolai, városi és országos rendezvényeken, versenyeken nagy sikerrel szerepel.
8. Kertész Alexandra és Tóth Szilvia
Kertész Alexandra a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium Arany János Tehetséggondozó Program 12. évfolyamos tanulója. Céltudatos, megbízható, segítőkész és művelt tanuló. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy több területen ért el tanulmányai során jelentős eredményeket. A humán területen szerzett jártassága ellenére Alexandra orvosi pályára készül. Aktívan vesz részt a Kutató Diákok Országos Mozgalmában. Kutatási eredményeivel a Hlavay József Országos Környezettudományi és Műszaki Konferencia második helyezettje lett. A Nyíregyházi Főiskola Tudományos Diákköri Konferenciájának első helyezettje a főiskolások között. Valamint az Ifjú Kutatók Országos Konferenciájának első helyezettjeként ő képviselte Magyarországot a nemzetközi döntőben Belgrádban, ahol angol nyelven folytak az előadások.
További versenyeredményei a 2013/2014-es tanévben:
- Tömörkényi Országos Alkotói Pályázat interjú kategóriája arany minősítés,
- AJTP Országos Művészeti Fesztivál „legjobb színésznő” különdíj,
- Kitaibel Pál Középiskolai Országos Biológiai és Környezetvédelmi Tanulmányi Verseny 13. helyezés,
- Mentors Digitális Német Nyelvi Verseny legjobb 20 között.
(Kertész Alexandra az angliai tanulmányi úton való részvétele miatt nem tudott jelen lenni a rendezvényen, elismerését tanára vette át.)
Tóth Szilvia a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium biológia-kémia szakos tanára. Szakmai igényességét és tudatosságát jelzi, hogy a közoktatásban eltöltött évei alatt már számos akkreditált, szakmai továbbképzésen gazdagította módszertani tárházát. Oktató-nevelő munkája során az a cél vezérli, hogy maturáló diákjaink inter- és multidiszciplináris szemléletükkel és komplex világnézetükkel a társadalom kreatív, innovatív, sokoldalúan képzett és művelt tagjaivá válhassanak. Fontosnak tartja a tehetségek felkutatását és a tehetséggondozást. Kezdeményezésére a gimnázium csatlakozott a Kutató Diákok Mozgalmához. Diákjai felkészítő munkájának eredményeként sikeresen szerepelnek megyei, területi, regionális, országos és nemzetközi versenyeken.
9. Kovács Bence Zoltán és Bíróné Varga Ágnes
Kovács Bence Zoltán az emelt szintű matematikai osztály tehetséges diákja. Matematika tagozatosként a nemzetközi Kenguru matematikaversenyeken és az Ambrózy Géza-, Gordiusz-, Számtotó megyei versenyeken dobogós helyezéseket ért el. A matematika mellett a magyar nyelv tudatos és lelkes ápolója. Az elmúlt évben a Kazinczy Ferencről elnevezett Szép Magyar Beszéd megyei döntőjének első helyezettje, majd a Győrben megrendezett országos döntőben Kazinczy-éremmel díjazták. Idegen nyelv területén is megmutatta tehetségét különböző angol és német nyelvi versenyeken. Mindét nyelvből középfokú komplex nyelvvizsgával rendelkezik. Angol nyelvi tudását az iskola által szervezett Nyíló Világ programban szakmai ismeretekkel is bővítette. A tanulás mellett a sport is szerepet kapott az életében. Egyik kedvenc sportága az úszás. Három éven keresztül képviselte megyénket egyéni, valamint csapatversenyben a Diákolimpia országos döntőjében. Hátúszásban az országos döntő 11. helyezettje lett, és a 4x50 méteres gyorsváltóban is országos döntős volt. Évek óta a latin-amerikai és standard táncok lelkes művelője, számos verseny és eredmény áll mögötte. Ez évben a versenytánc kategóriában a Diákolimpia országos döntőjében nyolcadik helyezés ért el. Rendszeres résztvevője országos és nemzetközi szintű Kyokushin karate bemutatóknak, versenyeknek. Az idén a Diákolimpia országos döntőjében az ötödik helyet szerezte meg. Bence sokszínű tehetségét tovább bizonyítja az is, hogy a kisvárdai Friss FM rádió hírolvasója is.
Bíróné Varga Ágnes a Bessenyei György Gimnáziumban évek óta sikeresen és eredményesen működő matematika tagozat egyik meghatározó tanáregyénisége. Megszerzett tudása mellett folyamatos újratanulás, állandó továbbképzések, módszertani megújulások, innovációk jellemzik pályáját. Szakvizsgázott pedagógus, vizsgáztatói-elnöki feladatok ellátására jogosító okirattal is rendelkezik. Munkáját komoly hivatástudat jellemzi, alapossága mellett gondoskodó magatartás, tanítványaiért aggódó, őket féltve nevelő pedagógusi hozzáállás jellemzi. Állandó tehetséggondozó tevékenysége eredményeként diákjai dobogós helyezéseket érnek el megyei és országos versenyeken egyaránt.
10. Nagy Tibor és tanára Rostásné Kiss Mária
Nagy Tibor a kisvárdai Református Gimnázium 11. osztályos tanulója. A humán tagozat kiemelkedő tagja, aki kitűnő tanulmányi eredményével öregbíti iskolája jó hírnevét. Zenei és sporttevékenysége példaértékű. Eredményeket ért el az Édes Anyanyelvünk megyei fordulójában, ahol 4. helyezett lett. Az Arany János Országos Irodalmi Vetélkedőn 12. helyezéssel büszkélkedhet. A városkörzeti Vöröskereszt által megrendezett csapatversenyen 2. helyezést értek el. A Makay László emlékversenyen csapatával 1. helyen végzett. A tanulmányi versenyek mellett szép eredménnyel gazdagította iskolánkat a Diákolimpián, ahol csapata 4. helyezett lett, a Coca-Cola kupán, ahol 3. helyezést értek el.
Rostásné Kiss Mária a kisvárdai Református Általános Iskola és Gimnázium biológia, földrajz-környezetvédelem szakos tanára. Tantárgyait nemcsak az általános iskolában, hanem gimnáziumban is tanítja, így hozzájárul a diákok sikeres földrajz érettségire való felkészítésében. Több éven keresztül osztályfőnöki munkaközösség-vezetőként kapcsolódott be az iskola életének irányításába. Szaktanárként igyekezett a felzárkóztatás mellett, a tehetséggondozásban is áldozatos munkát végezni. Tanítványait rendszeresen készíti a város-körzeti, megyei és országos versenyekre, eredményekkel gazdagítva az iskola hírnevét.
11. Szikszai Eszter és tanára Jurásné Papp Mónika
Szikszai Eszter a Szent László Katolikus Szakközépiskola tanulója. A minden tanév végén kitűnő bizonyítványt szerzett diák nemcsak a tanulásban, hanem az iskolai élet egyéb területein is aktív szerepet vállalt. Tagja volt az iskolai énekkarnak, osztálytitkárként és az iskolai diákönkormányzat elnökeként kivívta diáktársai elismerését. Rendszeres résztvevője az iskolai és a városi kulturális rendezvényeknek. Tudását nemcsak az iskolai foglalkozásokon és órákon kamatoztatta, hanem különböző szintű versenyeken is. Ebben az évben elért eredményei:
- 2014-ben megnyerte a GE STAR AWARD pályázatot, amelynek köszönhetően pénzügyi támogatásban részesül a jövendőbeli főiskolai vagy egyetemi tanulmányai során.
- 2011-ben komplex középfokú, 2014-ben komplex felsőfokú nyelvvizsga bizonyítványt szerzett angol nyelvből.
- Ebben a tanévben 2. helyezettként továbbjutott a Szép Magyar Beszéd verseny országos döntőjébe, ahol kiérdemelte az Anyanyelvápolók Szövetségének a díját.
Eszter szorgalma, alázata és lelkiismeretessége példaértékű lehet nemcsak az iskolája diákjai, hanem más iskolák fiatalsága számára is.
Jurásné Papp Mónika magyar – történelem szakos tanárnő a kisvárdai Szent László Katolikus Szakközépiskola pedagógusa 1997 óta. Tanárként és munkaközösség-vezetőként törhetetlen lelkesedéssel és lelkiismeretesen végzi a munkáját. Aktív résztvevője és szervezője a különböző iskolai és városi megemlékezéseknek. Tevékenysége és emberi tulajdonságai példaértékűek nemcsak a tanítványai, hanem a pedagógustársai számára is. Munkája sikerességét mi sem jellemzi jobban, mint tanítványai szereplése a különböző megmérettetéseket. Munkája elismeréseként Jurásné Papp Mónika tanárnő Szent László díjban részesült 2013-ban.
12. Ignéczi Gergő és tanára Mucsicska Volodimir
Ignéczi Gergő a 2012/2013-as tanévben szerzett bolti eladó szakképesítést a Kisvárdai II. Rákóczi Ferenc Szakközépiskola és Szakiskolában. Jelenleg szakközépiskolai osztályban tanul vendéglátás-idegenforgalom szakon, célja az érettségi bizonyítvány megszerzése. Édesanyja egyedül neveli, mindenben támogatja tehetséges gyermekét, aki különösen érdeklődik a társadalomismeret és a történelem iránt. Gergő évek óta eredményes résztvevője a regionális és az országos történelmi versenyeknek. Az idén a Makay László megyei történelmi vetélkedőn csapatban elért 3. helyezéséért részesül az elismerésben.
Mucsicska Volodimir a II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakiskola tanára 14. éve. Rendszeresen képzi magát, történelem; orosz; ember- és társadalomismeret, család- és gyermekvédő szakos pedagógus. Az iskola diákönkormányzatának vezetőjeként éveken át szervezte a diákrendezvényeket. Több sikeres pályázat, sportrendezvény aktív tagja. Iskolánkban ő is felvállalta a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatása mellett a tehetséggondozást is. Évek óta sikeresen vesznek részt tanulói különféle versenyeken történelemből. A Megyei Makay László Történelmi Emlékversenyre mindig ő készíti fel a diákokat. Segítőkészségével, türelmével kivívta a tanulók, kollégák elismerését. (Mucsicska Volodimir elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni az ünnepségen.)
13. Tóth Evelin és tanára Oroszné Radóczi Erika
Tóth Evelin a 8. osztály elvégzése után a Telegdi Kata Szakiskola és Szakközépiskolában folytatta tanulmányait informatika szakmacsoportban. Majd a 10. osztályt követően az Irodai asszisztens szakmát tudatosan választotta, mert mindig is tudta, hogy ez az ő területe. Kiváló szakmaválasztását és rátermettségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a külső nyári gyakorlaton a rábízott feladatokat önállóan, nagyfokú odaadással, lelkesedéssel végezte. Idén áprilisban a Telegdi Kupán, az irodai asszisztens tanulók között megrendezésre kerülő gépírásversenyen – amely kritériumaiban megfelelt az országos versenynek - I. helyezést ért el.
Oroszné Radóczi Erika, 2003 óta tanít a Telegdi Kata Szakiskola és Szakközépiskolában, együtt ünnepelt a 10 éves évfordulóját jegyző intézménnyel. Tanít nappali és esti tagozaton. Jó kommunikációs készségét dicséri, hogy korosztálytól függetlenül jól megérteti magát tanítványaival. Az évek során számos versenyt tudhat maga mögött. A Szakma Kiváló Tanulója Versenyen tanítványa megkapta az OKJ-s bizonyítványt, ezzel felmentést nyert a szakmai vizsga letétele alól. Kreativitását dicséri az iskolai rendezvények megszervezése, az iskola belső tereinek szépítése. Osztályfőnökként is kiváló, mert tanulóit eredményesen viszi a szakmai vizsgára. A tanítást hivatásának tekinti. A tanári kar megbecsült tagja, mind emberileg mind szakmailag lehet rá számítani.
14. Csillik Enikő és tanára Jancsóné Belinszky Marianna
Csillik Enikő a Tessedik Sámuel Szakképző Iskola és Gimnázium tanulója. Kiváló tanulmányi eredményéért minden évben dicséretben és jutalomban részesült. Ő képviselte az Iskolát az Országos Szakiskolai Közismereti Tantárgyi Versenyen. A Tessedik Kupán a szakácsok között meghirdetett versenyen második helyezést ért el Debrecenben a népes mezőnyben. A szakács szakmát hivatásnak tekinti. Jeleskedik a közösségért végzett feladatokban. A tanárai és osztálytársai körében is kedvelt, mert mindig jó kedélyű és pozitív gondolkodású. Érdemei elismeréséül a Nevelőtestület a 2014-ben a Tessedik Sámuel Szakképző Iskola és Gimnázium Év tanulója címmel tünteti ki.
Jancsóné Belinszky Marianna a Tessedik Sámuel Szakképző iskola és gimnázium háztartásökonómia-biológia szakos tanára. A szakács osztály osztályfőnökeként és szakmai tanáraként sokat tesz tanítványai szakmai és szintvizsgára történő sikeres felkészítéséért. Kreatív, segítőkész, szakmájában maximalista, jó kommunikációs készségét mutatja, hogy pedagógustársaival és tanítványaival is kiváló a kapcsolata. Szakács tanulói eredményesen szerepeltek a Tessedik Kupán.
15. Nagy Máté és tanára Lakatos Mihály
Nagy Máté az Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola 12. osztályos tanulója. Az iskola két tanulója képviselte az iskolát a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Nyíregyháza és Környéke Regionális Szervezete által megrendezett II. Gaál Ferenc Emlékversenyen, ahol a pincértanulók mérték össze tudásukat. A szakmai zsűri döntése alapján Nagy Máté az iskola csapattagjaként III. helyezést ért el. Máté a gyakorlati képzőhelyen is megmutatta ötletességét, szakmai felkészültségét, több alkalommal működött közre a városi rendezvényeken.
Lakatos Mihály az iskola pincér és szakács szakoktatója. A szakács tudását a Kisvárdai Kórházban alapozta meg, ami később a Németországi Hotel Am See konyháján teljesedett ki. Jelenleg a Cafe Vya Étterem tulajdonosa, 2006-tól a tanulók szakmai képzésével is foglalkozik. Nem ismeretlen számára ez a feladat, hiszen korábban ő is indult versenyeken tanulókkal. A szakma szeretetének és lelkiismeretes munkájának köszönhetően sok diákkal megszerettette a pincér és a szakács szakmát.
Az elismerések átadása után Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete köszönetet mondott mindazon pedagógusok és nevelő-oktató munkát segítő alkalmazottaknak, akik hosszú éveken keresztül áldozatos munkát végeztek a közoktatásban. Nyugdíjazásuk alkalmából Leleszi Tibor polgármester köszöntötte a nyugdíjba vonulókat:
Adamóczki Gáborné óvónőt, Kandáné Pipa Mária és Marjánné Szép Mária tanárnőket, akik a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola és Óvoda pedagógusai, valamint Novák Lászlóné és Herczeg Istváné tanárnőket, ők a Szent László Katolikus Szakközépiskola, Általános Iskola, Kollégium és Óvoda pedagógusai.
A pedagógusnapi ünnepséget kulturális összeállítás zárta, melyen közreműködtek:
Szakáli Anna Aki tanít című versét Tulipán Cintia, a Szent László Egyházi Szakközépiskola diákja szavalta;
Dajka Lilla, a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium 10. e. osztályos tanulója Koncz Zsuzsa Köszönöm című dalát énekelte;
Deák Dorka, a Somogyi Rezső Általános Iskola diákja Reményik Sándor: Eredj, ha tudsz című versét szavalta;
A Református Általános Iskola és Gimnázium tanulói mezőségi táncot adtak elő.
Durucz Gabi