Mint ismert, sikeresen pályázott Kisvárda Város Önkormányzata az ÉAOP-4.1.3/B-11-2012-0010 számú, „Bölcsőde rekonstrukció és férőhelybővítés Kisvárdán” című projektre, melynek tervezett összköltsége 157.294.979,- Ft. A 95 %-os támogatottságú, 2013. május elsején elkezdődött kivitelezés ünnepélyes átadása november 22-én pénteken, a bölcsődések műsorával kezdődött. A csöpp kis emberkék őszinte gyermeki szívvel, csillogó szemekkel és minden jelenlévő lelkét átható versikékkel köszöntötték új otthonukat.
„A mai nappal az elmúlt tíz év egyik legjelentősebb városi hiányossága oldódik meg, hiszen az elmúlt években folyamatosan gondot jelentett a kevés bölcsődei férőhely Kisvárdán.” - mondta ünnepi beszédében Leleszi Tibor, aki örömmel jegyezte meg, hogy mostantól a kisvárdai bölcsődében a gyermekek életkorának és egészségi állapotának megfelelő gondozást, nevelést, korai fejlesztést, foglalkoztatást és étkeztetést biztosítanak azon gyermekek számára, akiknek szülei munkavégzésük, betegségük, szociális helyzetük, vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni.
„A gyermekek fejlődése, nevelése egy nemzet gyarapodásának, a gazdaság fejlődésének kritikus kérdése, mivel csak a boldog, kiegyensúlyozott és jó képességű gyermekek válhatnak alapjává egy prosperáló, hosszú távon fenntartható társadalomnak.” - mondta a polgármester, aki beszédében köszönetet mondott mindazoknak, akiknek része volt az új bölcsőde létrejöttében:
„Első sorban is megköszönöm az itt lakók türelmét, köszönöm a tervező, Trenka Zoltán munkáját, a kivitelező Nyír-Pletta Kft. dolgozóinak teljesítményét. Külön köszönöm munkatársaimnak, hogy számos nehéz, feszült helyzeten segítették át a projektet, nem csak az építkezés, a kivitelezés során, de a projekt előkészítése idején is. Köszönöm az intézmény vezetőjének és dolgozóinak, hogy türelemmel és megértéssel várták, hogy új otthonukba költözhessenek, s amikor végre elkészült, nagy lelkesedéssel vették birtokba az épületet. Köszönöm elkötelezettségüket, a felelősségvállalásukat, és minden olyan pillanatot, amit egy-egy gyermek mellett töltenek el, minden olyan pillanatot, amiben a gyerekekre gondolnak, és értük tesznek.”
Dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő köszöntőjében a kisvárdai összefogás erejének tulajdonította mind a megújult bölcsőde, mind a városban az elmúlt három évben megvalósult beruházások, fejlesztések, sikeres projektek létrejöttét:
„Az elmúlt három évben nem csupán külsejében - az intézmények, közterületek, épületek felújításával, korszerűsítésével - hanem kulturális örökségében, programjaiban és az emberek mentalitásában is óriásit változott, fejlődött, épült-szépült városunk. Mára már elmondható, hogy jó Kisvárdán élni. Mindez annak az összefogásnak köszönhető, melyet a városért, az itt lakókért minden nap dolgozó embereknek, a város polgárainak és a város vezetésének köszönhető, akik politikai és vallási hovatartozástól függetlenül építették és szépítették Kisvárdát közösen, egy közös cél elérése érdekében.” - mondta a KDNP alelnöke.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Stefan Harzer, Hildburghausen testvérvárosunk polgármestere, aki munkatársaival pár napos látogatásra érkezett, hogy a kisvárdai „jó testvéri” kapcsolatot tovább mélyítse, illetve hogy az itt megélt és látott tapasztalatait saját városában is alkalmazza.
Az ünnepélyes szalagátvágás után, a helyi történelmi egyházak képviselői megáldották és megszentelték a bölcsőde épületét, annak kis lakóit és az ott dolgozókat:
„Urunk Jézus Krisztus! Őrizd meg mindazokat, akik e bölcsődében laknak. Állítsd melléjük őrangyalodat. Az Isten áldása legyen ezeken a kicsiny gyermekeken! Továbbra is, erősítse meg Szüleiket erővel, egészséggel, hittel és szeretettel, hogy fölnevelhessék a rájuk bízott drága kincseket!
A bölcsődés gyermekek gyarapodjanak testben, bölcsességben, Isten és emberek előtt való kedvességben! Segítsd Uram a bölcsődében dolgozókat, hogy hittel, szeretettel és türelemmel - harmóniában a Szülőkkel - neveljék a reájuk bízottakat. Amen.”
A városi bölcsőde teljes külső-és belső felújításával négy új munkahely biztosítására, két új csoportszoba kialakítására, 18 új férőhely megteremtésére került sor az előírásoknak és nevelési módszertannak megfelelő eszközök és bútorzat megvásárlásával együtt.
„Örömömre szolgál, hogy az egy évvel ezelőtt, bölcsődénk közvetlen közelében megújult, teljesen felújított, mára már korszerűvé vált óvoda után, most már a Tompos úti Bölcsőde is méltó körülményeket fog biztosítani az itt dolgozóknak és az ellátottaknak.” - mondta Oláhné Móré Mária, a bölcsődét működtető Kistérségi Szociális Szolgálat vezetője.
Új időszámítás kezdődött tehát a kisvárdai bölcsődében, ahol új épületben, de a régi, oly sokat próbált szeretettel teli neveléssel élik majd a jövőben mindennapjaikat a gyerekek és felnőttek egyaránt.
Durucz Gabi