266 embert foglalkoztat Kisvárda Város Önkormányzata 2013-2014-ben, a Start Közmunkaprogram keretében. A 8 órás közfoglalkoztatottak hét értékteremtő programban dolgoznak Kisvárda bel-és külterületén egyaránt.
A hét Start Közmunka Program keretében, közel háromszáz embernek adva munkalehetőséget, jelentős munkák kerültek és kerülnek elvégzésre szakemberek irányítása alatt a város bel,- és külterületein, valamint a közintézményekben.
1. Illegális hulladéklerakók felszámolása
A program keretében 15 fő foglalkoztatására van lehetőség, hat hónapon keresztül. Annak ellenére, hogy a városban működik a szilárd hulladék elszállítására közszolgáltatás, és évente két alkalommal lomtalanítási akciót is szerveznek, a lakosok egy része sajnos nem rendeltetésszerűen, hanem szabálysértő módon, illegális hulladéklerakóként használja továbbra is a régi szeméttelep hátánál,-a homokbányánál,-egyes csatornáknál,-külterületi mezőgazdasági földutaknál és a Vár környékén lévő területeket. A munkavégzés során felszámolják és folyamatosan karbantartják a város legszennyezettebb területein az illegálisan lerakott szemetet.
„Környezetünk tisztaságának megőrzése mindannyiunk érdeke és felelőssége, ezért önkormányzatunknak ebben az évben is célja volt az illegális hulladéklerakók felszámolása, a felszedett hulladékok elszállítása, hasznosítása és ezzel kapcsolatosan megelőző tevékenység folytatása minél szélesebb körben” - mondta Leleszi Tibor polgármester.
A lerakók felszámolása azonban csak „tüneti kezelése” a problémáknak, ennél sokkal célravezetőbb megfékezni, visszaszorítani a hulladék illegális elhelyezését, melynek lehetőségei: a lakosság tudatformálása, a legális hulladék-elhelyezési módok népszerűsítése. Ennek megvalósítása érdekében folyamatosan kerülnek kihelyezésre kukakenelben új szeméttárolók, illetve társadalmi összefogásnak köszönhetően 2013-ban már harmadik alkalommal vett részt városunk a TeSzedd országos szemétgyűjtő akcióban is.
2. Közúthálózat javítása és karbantartása
Ezen programon belül valósul meg a padkák rendbetétele és állagmegőrzése, kátyúzás és aszfaltozási munkák, 55 fő hét hónapos foglalkoztatásával. „Az önkormányzat nehéz anyagi helyzetét tekintve, csak támogatott foglalkoztatásból és pénzügyi forrásból tudja megvalósítani a város közúthálózatának javítását.” - mondta a polgármester.
Számos utcán nem megfelelő a járdák állapota, a járdalapok jelentős része tönkrement, elhasználódott és ezáltal balesetveszélyes. A munkavégzés során új betonjárdák kiépítése valósul meg az alábbi utcákban: Liptay Béla, Akácfa, Várday István köz, Zrínyi tér, Nagyboldogasszony, Hársfa, Almáskert, Liliom, Bolgár, Móricz Zsigmond, Háromszéki, Török, Tordai, Damjanich. Padkacsere történik az alábbi utcákban: Csillag, Krucsay, Várday István. A padka fölé magasodó föld és megvastagodott növényzet eltávolítása történik a padka állapotának megőrzése céljából az alábbi utcákban: Liptay Béla, Városmajor, Tompos úti ltp., Árpád, Szent László, Gyár úti ltp., Bocskai, Temesvári, Rákóczi, József Attila.
„A Csillag utcán kijavított padkák cseréje átmeneti megoldás volt, hisz ezen utca teljes hosszában kerül majd felújításra. A munkavégzés kezdetéig, a balesetek megelőzése érdekében javítottuk a padkaszegélyeket.” - nyilatkozta Maklári Balázs, közszolgálati menedzser.
3. Mezőgazdasági utak rendbetétele
45 fővel működő közmunkaprogram, mely tartalmazza a város peremterületein lévő utak illetve zárt kertek földútjainak rendbetételét, a térkép szerinti méretre való visszaszélesítését, a parlagfű mentesítést, illetve az utak járhatóbbá tételének érdekében a mély kigödrölések földdel való betömítését.
A program során, hét hónapon keresztül folyamatosan, több ütemben, összesen 39.250 folyóméter hosszan folyik a munkavégzés a földek könnyebb megközelíthetősége érdekében.
4. Belvízelvezető rendszerek rendbetétele
„Kisvárda földrajzi adottsága miatt önkormányzatunknak fokozott figyelmet kell fordítania a belvízelvezető árkok állapotára. A belvizek kialakulásának megelőzése érdekében, évről-évre visszatérő kötelezettségünk a belvízelvezető árkok karbantartása.” - mondta Leleszi Tibor.
A programban 70 fő dolgozik, 8 hónapos időtartamban. A város rossz állapotban lévő, belső-és külső, nyitott csapadékvíz elvezető árkainak rendbe tétele, karbantartása, a Kőszegi-csatorna teljes rekonstrukciója, valamint a felújításra szoruló csapadékvíz-elvezető árkok burkolása, javítása valósul meg, ez utóbbi 2880 folyóméter hosszan. A földárkok és a csatornák betonelemekkel való kirakásához szükséges többféle méretű és fajtájú betonlapokat saját telephelyén, közfoglalkoztatott szakemberekkel gyártja Kisvárda Város Önkormányzata.
5. Téli,-és egyéb értékteremtő közfoglalkoztatás
A kilenc hónapos programban 55 fő dolgozik, önkormányzati intézmények felújításában, betonelemek gyártásában, illetve segédmunkás,-valamint adminisztrátori munkakörökben. Az önkormányzati intézmények – Csillagközi,-Császy László,-Móricz Zsigmond úti,-Nyitnikék,-Tordai úti óvodák; Kistérségi Szociális Szolgálat, 2. számú idősek Otthona és önkormányzati telephely – felújításainak célja az intézmények korszerűsítése, ezáltal a gyerekek, idősek és dolgozók életminőségének, biztonságérzetének növelése, az infrastrukturális adottságok bővítése, a hiányos felszereltség leküzdése, illetve a műszaki állapot és esztétikai megjelenés javítása.
Ezen program keretében történik, költségmegtakarítás céljából, a belvízelvezető árkok betonlapjainak gyártása.
6. Mezőgazdaság
A 2013. márciusától 2014. februárjáig tartó programban 26 fő közfoglalkoztatásával, energiafűzet és konyhakerti zöldségeket (burgonya, hagyma) termeszt városunk.
„Egy hat és fél hektárnyi terület vált talajtani szempontból alkalmassá az energiafűz termesztésére, mely a későbbiekben alternatívát nyújt az önkormányzatunk tulajdonában lévő ingatlanok fűtésében, annak gazdaságosabbá tételében.” - nyilatkozta a polgármester hozzátéve: „A szabad földön, két hektáron megtermelt konyhakerti zöldség növények mennyisége pedig részben fedezi az önkormányzat által működtetett konyhák burgonya,-és hagymafelhasználási igényét.”
A város vezetése ezen programmal kívánja a következő évben való mezőgazdasági fejlesztéseit megalapozni: termesztési felület növelése, ezáltal újabb konyhakerti növények termesztése, géppark bővítése, illetve a szociálisan rászorultak támogatása a konyhák igényén felül megmaradt termények kiosztásával.
A programban résztvevők a pályázat keretében erdészeti-és növénytermesztési oktatáson vesznek részt, a munkavégzés folyamán tapasztalatokra tesznek szert, mellyel munkaerő piaci helyzetük javul. A munkavállalók gyakorlatban tapasztalják meg a zöldségek szabad földi termesztésének technológiáját, ez elősegíti önellátóvá válásukat, valamint azt is, hogy a későbbiekben őstermelővé válhassanak.
7. Bio-és megújuló energiafelhasználás
Az úgynevezett „kazánprogramban” két fő közfoglalkoztatására kerül sor 2012. decemberétől 2013. novemberéig. A program keretében támogatott elemek: biomassza üzemelésű kazán vásárlása, faapríték előállító berendezés vásárlása, a faapríték tárolásához megfelelő tároló hely kialakítása, a kazán üzemeléséhez szükséges közfoglalkoztatás. A kazánok az önkormányzati fenntartású, Kistérségi Szociális Szolgálat Idősek Otthonában és a Móricz Zsigmond úti Óvodában kerültek beépítésre.
„Az állami támogatás összköltsége -11 millió 917 ezer 735 forint - teljes egészében nem fedezte a projekt során felmerült költségeket, ezért önkormányzatunk 5 millió 555 ezer 982 forint saját forrást biztosított a program megvalósításához.” - nyilatkozta Leleszi Tibor.
A kazánprogram beruházási szakasza 2013. május 31. napjával lezárult, a kazánok üzembe helyeződtek. „A program eredményét, hasznosságát egy év távlatában tudjuk majd számszerűsíteni, de már most elmondható, hogy mindenképpen hatékonyan tudjuk csökkenteni a két önkormányzati épület fűtéssel járó költségeit” - mondta Maklári Balázs önkormányzati képviselő.
A hét programra összesen 281 millió 644 ezer 111 forintot nyert Kisvárda Város Önkormányzata. Ezen összegből 57 millió 180 ezer 505 forint közvetlen, beruházási és dologi költségekre, a fennmaradt összeg pedig a munkavállalók munkabérére és a szociális hozzájárulási adóra fordítódik.
A közvetlen költségek - pl.: üzemanyag, szerszámok, munkaruha, cement, sóder, festék, járólap, stb. - a Start Közmunka Program mind a hét szegmensében biztosítják a zavartalan, szakszerű munkavégzést.
Durucz Gabi