Államalapító Szent István ünnepén, a megújult sétáló utcában felállított színpadon tartotta városi ünnepségét Kisvárda Város Önkormányzata.
A Himnuszt követően Leleszi Tibor polgármester mondott köszöntő beszédet, méltatva Szent István munkásságát, követendő példakánt állítva államalapítónkat a ma emberének. „Szent István hatalmas elszántsággal, ugyanakkor végtelen alázattal szolgálta nemzetét. Puritán jelleme, erős hite vezette munkájában, mely nyomán alakja példakánt állt a későbbi korok nemzedékei előtt, s áll előttünk most is...(...)...Szavak helyett tettekkel, ígéretek helyet munkával állhatunk csak meg a vállalt feladat és embertársaink előtt. Ez augusztus 20-a és Szent István legfőbb üzenete a ma emberének. Milyen jó lenne, ha mi is a magunk feladataiban, nehézségeiben, ezzel a Szent István-i hozzáállással élnénk.” - mondta a város első embere.
Toldi Evelin, a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanulójának szavalata után került sor az Új Kenyér ünnepén a nemzeti színű szalagokkal átkötött kenyerek megáldására, megszentelésére, a történelmi egyházak képviselőinek - Linzenbold József plébános, Grunda János parókus, Csiszár Ákos esperes - közreműködésével.
A városi ünnepségen dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, a KDNP alelnöke mondott ünnepi beszédet. „Zavar és szemlesütés nélkül mondhatjuk: mi Szent István népe vagyunk. Itt Kisvárdán, vagy bárhol az országban. A magunk XXI. századi örömeivel és bánataival, kihívásaival, céljaival és feladataival együtt. Én hiszek benne, hogy újra nagyszerű dolgok előtt állunk, még ha az odavezető út rögösnek is tűnik. Valami megmozdult a magyar lelkekben. Valami, ami valóságos, igazi, mélyről fakadó változást hozhat az életünkben: nagyobbat és fontosabbat, mint amire a politika, vagy a gazdaság képes. Az ünnepek azért fontosak, mert megláthatjuk bennük az erőt, amire szükségünk van a lelkek erősítéséhez, a holnaphoz. Az erőt, ami csak a miénk, magyaroké.” - mondta az országgyűlési képviselő, aki beszédében a városi kitüntetések átadása előtt, virtuálisan kitüntetést adott az egész városnak. „Az itt élők, az én kitüntetettjeim, Szent Istvánhoz hasonlóan, tettek és tesznek! Nem várnak azonnali sikereket és dicsfényt! „Csak” végzik a maguk dolgait és ezzel példává válnak sokunk számára. Köszönöm, hogy itt élnek és tesznek közöttünk” - mondta dr. Seszták Miklós.
Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete ebben az évben három „Kisvárda Szolgálatáért” és egy „Pro Urbe” kitüntető díjat adományozott.
"Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült Gönczné Gyarmati Krisztina.
Középiskolai tanulmányait a Bessenyei György Gimnáziumban végezte, ahol megalakította első önálló tánccsoportját, 15 évesen. Azóta folyamatosan tanítja a táncművészet valamely formáját.
Klasszikus balettet tanult Debrecenben, majd elvégezte a Magyar Művelődési Intézet alapfokú klasszikus balett oktatói tanfolyamát, később az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskolán pedagógiai szakos nevelőtanári végzettséget szerzett. 2004-ben másoddiplomázott tánc- és drámapedagógiai szakon, majd azt követően a Budapesti Műszaki Egyetemen megszerezte a közoktatás vezetői képesítést. 1994-től a Vári Emil Általános Iskolában dolgozik. Eleinte tornaedzést, klasszikus balett és show tánc tanfolyamokat vezetett, majd a diploma megszerzését követően napközis nevelőként és táncoktatóként dolgozik tovább.
1996-ban kezdte meg működését a Vári Emil Általános Iskola Piruett Táncegyesülete, melynek a mai napig művészeti vezetője és táncoktatója. Ettől az évtől kezdve a Magyar Divat- és Sporttánc Szövetség keretein belül szervezett versenyek állandó résztvevője csapataival. 1998-től a kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza Doktorok Színjátszó csoportjának koreográfusa. A közel 15 év alatt 120 előadáson vettek részt növendékeivel több ezer színházszerető néző előtt. Ez idő alatt mind a színházi, mind az egyesületi tanítványaival folyamatosan részese a város kulturális életének. Iskolai, városi és országos rendezvények, jótékonysági gálák, civil szervezetek felkéréseinek tesz eleget csoportjaival, miközben az egyesületnek önálló kezdeményezései is vannak. Hitvallása szerint a tanítás óriási felelősség. Táncosok generációit nevelte, neveli a művészetek tiszteletére, a kemény munkára és a kultúra megbecsülésére. Pedagógiai művészeti munkája valódi közéleti tevékenységnek is minősül egyben.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült Dr. Nagy Mária.
Általános orvosként 1978-ban kezdte pályafutását, Mándok nagyközségben, mint háziorvos. Kisebb kitérők után, 1987. január 1-től dolgozik Kisvárdán, szintén, mint háziorvos. Fiatal orvos kora óta, nagy elhivatottsággal, szakmai igényességgel végzi munkáját. Az egészségügyi ellátórendszer számos kihívását megélte, és rugalmasan reagált annak változásaira, ennek köszönhetően a 90-es évek elejétől vállalkozó háziorvosként dolgozik, mint felnőtt háziorvos.
A szakmaiságra alapozott orvosi pályáját a folyamatos tanulás, önképezés jellemezte, annak érdekében, hogy meg tudjon felelni a modern, korszerű egészségügyi ellátórendszer kihívásainak.
Több évtizede áldozatos munkát végez a város egészségügyi ellátórendszerében. A város, a körzetéhez tartozó lakosság iránt érzett felelősségtől vezérelve aktív résztvevője a különböző városi egészségmegőrző rendezvényeknek, szűrővizsgálatoknak.
Folyamatosan nagy hangsúlyt fektet a különböző szűrőprogramok népszerűsítésére. Betegeihez bizalmi alapú személyes emberi kapcsolat fűzi, ezzel is elősegítve azok gyógyulását. Kisvárda iránti szeretete, lokálpatriotizmusa igazi közéleti szereplővé tette. 2006-2010 között, a Szociális és Egészségügyi Bizottság külsős tagjaként segítette és működött közre a város mindennapjaiban.
Ma a Rotary Klub tagjaként végez hasonló feladatokat közösségünk érdekében.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült Tóth-Tömör Ágnes.
Több évtizede vezeti a város zeneiskoláját, nevéhez köthető az intézmény művészeti iskolává válása. Zenepedagógusi munkáját az alázat, elkötelezettség, az alapos felkészültség és igényesség jellemezi. Ennek köszönhetően intézményvezetőként is nagy hangsúlyt fektetett az iskolában folyó oktató-nevelő munka eredményességére és magas színvonalon való művelésére. Vezetői munkáját mély emberség jellemzi. Sziporkázóan szellemes megjegyzései, az értelmezést segítő zenei asszociációi sok segítséget adnak a tőle tanácsot kérő kollégáknak.
Az iskolában végzett magas minőségű szakmai munkája párosult a tantestülettel való őszinte, nyílt kommunikációval, melynek eredményeként az iskola pedagógusközössége kidolgozott és működtet egy egységes követelményrendszert. Jó érzékkel választja ki az iskola szakembereit, akik komoly eredményeket, sikereket érnek el a tanítványaikkal, az elmúlt években több tanszak vált országosan ismerté. Volt növendékei a komolyzene hallgatójává és művelőjévé váltak, sokan lettek hivatásos muzsikusok, tanárok.
Vezetőként kidolgozta az intézmény bérleti hangversenysorozatainak struktúráját, létrehozta és évente megrendezi a regionális csellóversenyt. A több, mint 25 év alatt, amióta Kisvárdán él, a kultúráért érzett felelősségtől vezetve, az iskola pedagógusai, növendékei rendszeres szereplői a városi rendezvényeknek, azt személyesen szervezte, koordinálta, sőt gyakran maga is szerepelt azokon. 1991-től vezeti a város egyetlen, működő felnőtt énekkarát, az Arcadelt Kórust, akik Arany minősítést és Nívó díjat kaptak a Nagykállóban rendezett Országos Minősítő hangversenyen. 2007-ben az Alapfokú Művészeti Oktatási Intézmények minősítésén a Minősítő Testület kiváló minősítést adott az általa vezetett iskolának. 2010-ben az intézmény megkapta a Magyar Művészet Oktatásért emlékplakettet.
Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete „Pro Urbe Kisvárda”
kitüntető díjban részesítette Néző István helytörténészt.
A Várday István Városi Könyvtár könyvtárosa, helytörténeti anyagának kezelője. Népművelőként kezdte a pályafutását 1983-ben az Egyesült Izzó kisvárdai gyárában, majd tanárként öt évig volt a Rétközberencs-i Általános iskolában, ahol történelmet, földrajzot és testnevelést oktatott.
1989-ben került jelenlegi munkahelyére, a könyvtárba, mint olvasótermi és helyismereti könyvtáros. Történészként ekkortól fordult érdeklődése a város múltjának feldolgozása felé, és eközben a könyvtártudományt is elsajátította az ELTE könyvtár szakán.
Több publikáció és tanulmány után, első jelentősebb irodalmi munkája a Somogyi Rezső emlékkönyv volt (1998), majd a könyvtár igazgatójával, Szivák Gáborral közösen kiadott Kisvárda a források tükrében c. helytörténeti könyv következett (1999), mely a város múltját dolgozta fel a kezdetektől, és tárta azt közérthető, olvasmányos módon az olvasóközönség elé.
Munkásságát számos színvonalas kiadvány fémjelzi. Nevéhez köthető a kisvárdai vár történelmének feldolgozása, a helyi tűzoltóság históriáját is könyvbe foglalta, két kötetben a kisvárdai zsidóság múltját is feltárta, és különböző témákban írt tanulmánya jelent meg szakfolyóiratokban.
Sok cikke jelent meg a közmédiában, és a helyi sajtóban, melyek tudományos jelentőséggel bírnak, de neve jól ismert, mint városi publicista is, hiszen több cikke jelent meg, melyekben a köznapi életünket, egy-egy városi eseményt kommentált, sajátos egyedi humorral fűszerezve.
Elvégezte a Nyíregyházi Főiskola kommunikáció-médiatudomány szakát is. Mint helytörténész, nemcsak feldolgozta, de jelentősen gyarapította is a könyvtár helytörténeti anyagát.
Kiadványai a várost népszerűvé és ismertté tették az egész világon, melyek számos antikvárium keresett darabjai. Nem csupán mint tollforgató lett ismert, de sok helytörténeti előadáson is bizonyította előadói képességét. Több civil szervezet munkájában is részt vesz. Munkásságát eddig az MTA Debreceni Bizottsága öt alkalommal díjazta, de több országos és megyei pályázaton is első díjat nyert.
Leleszi Tibor polgármester a kitüntetettek kapcsán beszédében elmondta: „A mai jeles napon kitüntetettek olyan helyi emberek, akik merik beteljesíteni saját küldetésüket. Olyanok, akik merik gyarapítani maguk talentumait, és nem utolsósorban olyanok, akik a maguk életútját akarják a legjobb tudásuk szerint befutni azt, ami nekik adatott. Ők a helyi közösségünk érdekében tesznek, akik Istentől kapott képességeiket önzetlenül a közösségünk érdekében használják.”
Durucz Gabi