Magyarországon a rendszerváltás után az európai demográfiai folyamatokhoz hasonlóan problémát jelent a lakosság elöregedése, a születéskor várható élettartam növekedése, a legidősebb idősek (a 80 év felettiek) számának jelentős növekedése. A posztmodern társadalmak sajátossága ugyanakkor a hagyományos családmodell felbomlása, amelynek következtében a gondozó kapacitás háromnegyede megszűnt. E két ok miatt kiemelt társadalmi problémává vált az állami szerepvállalás erősítése a 80 év felettiek gondozásában.
A probléma kezelésére csak egy átfogó, országos program tud megoldást nyújtani, amelynek célcsoportja a legidősebb idősek, akik a lakosság 4,77 %-át teszik ki. „A programmal azt akarjuk elősegíteni, hogy önálló életvitelüket saját otthonukban, a lehető leghosszabb ideig fenn tudják tartani. Ezzel elkerüljük a már túlzsúfolt szociális idős otthonok további túlterhelését. Az „intézménytelenítés” kiemelt céljának figyelembe vétele mellett egyrészről állami normatívát tudunk megtakarítani másrészt csökkenteni tudjuk a kétkeresős családmodellben élő nők háztartási munkával történő leterheltségét.” - mondta a budapesti sajtótájékoztatón a projekt ötletgazdája Jeneiné dr. Rubovszky Csilla. Belváros-Lipótváros alpolgármester asszonya a saját, V. kerületi önkormányzatukban már alkalmazott mintaprojekt tapasztalatai alapján nyilatkozott arról, hogy nagyon pozitív az idősek és családtagjaik körében a projekt fogadtatása: „Jól látható a kerületi adatokból, hogy az önmagukat csak részben ellátni tudó idősek körében ez az átfogó szolgáltatás helyettesíteni tudja a szociális alapú idős otthonokat.” - mondta az alpolgármester asszony.
Balog Zoltán miniszter úr támogatásával a belvárosi mintaprojekt kiterjesztésre került két vidéki, azon belül Szombathely Megyei Jogú Város és Kisvárda Város Önkormányzatára is. Az erről szóló megállapodást 2013. április 9-én, Budapesten írták alá a települések polgármesterei. A sajtótájékoztatóval egybekötött hivatalos aláírás után Semjén Zsolt, a KDNP elnöke kifejtette, hogy humánus cél, hogy ezek az idős emberek minél tovább az otthonukban élhessenek.
A projekt erőforrásai három terület részvételével biztosíthatók, melyek a szociális ellátórendszer, a közfoglalkoztatottak bevonása szakirányú képzés biztosításával valamint a közösségi szolgálatot végzők és önkéntesek bevonása. A három önkormányzat a közfoglalkoztatotti státuszok elnyerése érdekében külön-külön kérelmet nyújt be a területileg illetékes Munkaügyi Központok Kirendeltségeihez. Kisvárda Önkormányzata tíz fő közfoglalkoztatására ad be kérelmet, akiket ez év április 1. napjától, 2013. december 31. napjáig foglalkoztatna az Önkormányzat a Kistérségi Szociális Szolgálat keretén belül, napi nyolc órás munkaidőben, szociális gondozó munkakörben. A bér és bérjellegű kiadások a Nemzeti Foglakoztatási Alap Közfoglalkoztatási kiadásainak 2013. évi előirányzatának terhére finanszírozódnának.
„Kisvárda város Önkormányzatában nyolc egyéni választókörzet van, tehát nyolc közfoglalkoztatotti státusz pályázatára tennénk javaslatot, amely teljes biztonsággal tudná működtetni a következő tizenkét hónapban a projektet. A közösségi szolgálat fogadó intézménye városunkban a Kistérségi Szociális Szolgálat, mely intézmény a jogszabályok szerinti adminisztrációt folyamatosan vezetné, s koordinálná a tevékenységet.” - adott tájékoztatást Leleszi Tibor, a közel hatszáz fő nyolcvan,-illetve a feletti idős korút számláló város polgármestere.
Az önkéntesek foglalkoztatására már van megállapodása a II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskolával, további megállapodások megkötésére kerül sor a következő napokban a városban működő középiskolákkal. „A középiskolás önkéntesek bevonása Kisvárda iskolaváros jellegéből fakadóan különösen nagy jelentőséggel bír a projektben, hisz 2016. január 1-je után csak olyan tanuló bocsátható érettségi vizsgára, aki teljesítette a jogszabályban előírt 50 óra közösségi szolgálatot.” - tette hozzá Leleszi Tibor.
Jeneiné dr. Rubovszky Csilla alpolgármester asszony április 10-én délután személyesen tett látogatást Kisvárdán, ahol közelebbről is megismerhette a projekt megvalósulásának helyszínét, a város szolgáltatási-és közszolgáltatási struktúráját és már előzetes tárgyalásokat folytatott a jövőbeni közös együttműködésről és a projekt megvalósulásáról Leleszi Tibor polgármesterrel, a Kistérségi Szociális Szolgálat dolgozóival és az érintett középiskolák képviselőivel. A beszélgetés során kiderült az is, hogy Kisvárdára nem csupán szakmai, hanem magánjellegű okból is esett a választása, hiszen nagyszülei kisvárdai érdekeltségűek voltak, családjából többen éltek és dolgoztak is rövidebb-hosszabb ideig a városban.
Az „Idősügyi miniprojektben” az alábbi szociális tevékenységek valósulnak meg az érintett idősek számára Kisvárdán, Szombathelyen és Belváros-Lipótvárosban: idős emberek segítése egyénileg otthonukban (sétálás, beszélgetés, közös főzés, …stb), idős emberek támogatása szociális intézményen belül (sétálás, beszélgetés, …stb), felolvasás, beszélgetés, egyéb mentális egészséget támogató tevékenység, egyéb szociális tevékenység.
Durucz Gabi