Kisvárda egyik legrégebbi és legimpozánsabb épületét emberöltőkkel ezelőtt tervező és kétkezi munkások alkották. Művük túlélte őket. A XIX. század közepén épült magán kúriából - melyet a helybéliek akkor Sümegi-féle házként ismertek - közcélt szolgáló épületté 1886-tól vált, amikortól Bankként működött.
A mai formáját a Bank általi 1893-as átépítéskor nyerte el. Az egykor fényes jelent élő falak az I. világháborútól mostoha, hányatott sorsot éltek át. A szigorú idő vasfogával belemart a kemény kőbe, dicstelen kort, napokat mérve rá. Hosszú évtizedeken keresztül méltatlanul mellőzött lett az épület, volt Tejbolt, Ruhaipari Szövetkezet, Művelődési Ház, de volt szükséglakás is, majd évekig üresen állt.
Hála a sorsnak, városunk döntéshozói 1990. decemberétől elhelyezték ezen falak közé a Városi Könyvtárat. Így sikerült megmenteni ezen épületet, emlékeztetve régi mivoltára és olyan tartalommal töltve meg termeit, ami méltó hozzá. A könyvtár ugyanis a csend, a tanulás, az ismeretszerzés, az elmélkedés, a magunkba szállás, a lelki-szellemi fejlődés helye. A rendszerváltás után, törvényi rendelkezésnek köszönhetően, a könyvtári szolgáltatást az önkormányzatok kötelező feladatává vált.
Azóta valóban a miénk, városunké a könyvtár, mely a 2012. évtől a megújult épületben méltó helyet, és városunk jelentős történelmi személyisége után nevet is kapott, Várday István Városi Könyvtárra kereszteltetett.
Kisvárda Város Önkormányzata, mint kedvezményezett, az ÉAOP-5.1.1/D-09-2f-2011-0002 számú, „Kisvárda Funkcióbővítő integrált település fejlesztése” elnevezésű városrehabilitációs projekt keretében valósította meg a város könyvtárának teljes külső rekonstrukcióját. A kivitelezésnek köszönhetően új külső homlokzattal, a díszstukkók és a tetőszerkezet felújításával, új nyílászárókkal, külső szigeteléssel, illetve belső épület-felújítással várja a jövőben a régi-és új vendégeit a nevében is megújult Várday István Városi Könyvtár.
Az ünnepélyes átadó-és névadó ünnepséget az Arcadelt Kamarakórus nyitotta meg február 4-én hétfőn, délután egy órakor a könyvtár olvasótermében, ahol az érkező vendégeket reneszánsz ruhába öltözött diákok fogadták.
Szivák Gábor könyvtár-igazgató köszöntője után Leleszi Tibor polgármester mondott ünnepi beszédet.
„Ma azért jöttem közétek, hogy elmondjam: ha olyat tesztek, ha úgy éltek, ha olyan gondolataitok voltak az elmúlt időben, amelyek tiszteletre méltók, amelyekre isten is áment mond, amelyeknek eredménye van és ezeknek az eredményeknek majd mások is, az utánatok következők örülhetnek, azért jöttem, hogy isten szavával ebben a jó példában megerősítselek.” - kezdte Pál apostolnak, a tesszalonikiekhez írt leveléből vett részlettel ünnepi beszédét Leleszi Tibor, aki olyan „szent helynek” nevezte a könyvtárat, „ahol összegyűjtve és sűrítve megtalálható az emberiség sok ezer éves fejlődésének története, az évezredek alatt felhalmozott irodalmi, tudományos, művészeti, kulturális, vallási és erkölcsi tudás, az egyéni és társadalmi küzdelmek minden tanulsága a nagy tudósok, költők, filozófusok, politikusok összegzésében. A könyvtár tehát a szellemi kincsek tárháza.”
Kisvárda első embere boldogan adta át az épületet teljes használatra a nagyközönségnek, arra kérve az idelátogató város-és környéken lakókat, hogy úgy használják az épületet, hogy az utánunk jövő generáció is el tudja mondani, hogy eleink maradandót alkottak. „Kívánom, hogy lakják be és használják sok-sok örömmel kulturális fellegvárunkat! Fogadják szeretettel a város vezetésétől, a tervező és kivitelező, konzorciumban dolgozó „Reneszánsz” Kőfaragó Zrt. és a Nyír-Komplett Kft. csapatától, valamint a Könyvtár dolgozóitól, a Várday István Városi Könyvtárat. Vörösmarty zárszavával élve, „Ez jó mulatság, férfi munka volt.” - zárta szavait Leleszi Tibor.
Nagy Bence és Kiss Ágnes, a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola diákjai szavalata után Néző István helytörténész méltatta a Városi Könyvtár névadóját, Várday Istvánt.
Az átadó-és névadó ünnepség végén Leleszi Tibor polgármester díszes alapító okiratot és a Szeifried Zoltán festő-grafikus művész által alkotott és felajánlott, Várday Istvánt ábrázoló grafikát adott át Szivák Gábor igazgatónak.
Grunda János parókus - Linzenbold József plébános és Csiszár Ákos esperes imádságai után - megáldotta és megszentelte a megújult könyvtár-épületet, annak jelenlegi és jövőbeli dolgozóit és vendégeit.
A rendezvényt, keretbe foglalva a város történetében igen nagy jelentőségű beruházás ünnepélyes átadását, az Arcadelt Kamarakórus jó hangulatú, pataki diákdalai zárták.
A komplex, funkcióbővítő fejlesztésének eredményeként egy alternatív kulturális központ jött létre, mely teljesen felújított külsejével Kisvárda egyik legimpozánsabb épületeként díszíti a városunk központját.
Durucz Gabi