A Teichmann Vilmos Általános Iskolát 1958-ban alapították. Idén lesz 11 éve, hogy az intézmény felvette a kutató-kandidátus nevét, akiről Rédei György professzor így ír: „Alkotó ember volt, és a magyar nemzet a legnagyobb elismeréssel kell, hogy adózzon emlékének.” Nos, Teichmann Vilmos biztosan örömmel hallaná, hogyan érzik magukat a nevét őrző iskolába járó gyerekek: „Sokszor hallom, hogy vannak gyerekek, akik nem szívesen indulnak reggel a suliba.
Talán nálunk kellene tanulniuk, akkor megváltozna a véleményük.” Családias, barátságos légkörben hagyomány- és értékmegőrzésen, illetve -teremtésen nyugvó színvonalas oktatás. Egy mondattal röviden így lehetne jellemezni a Teichmann Vilmos Általános Iskola alapelveit.
Végzős tanulóink közül 29% gimnáziumban, 50% szakközép-, 21% pedig szakiskolában folytatta tanulmányait idén, és büszkék vagyunk arra, hogy valamennyien megállták a helyüket. Az ismeretekről, amelyeket iskolánkban szereztek, bebizonyosodott, hogy szilárd alapot nyújtottak középiskolai tanulmányaikhoz. Nem véletlen, hogy érettségizett volt diákjaink közül soknak már ott lapul zsebében a diploma is.
Nyolcadikosaink felvételi előkészítőre járnak matematikából, illetve magyar nyelvtanból. A középiskolák nyílt napjain is szorgalmasan látogatták a tanórákat, hogy könnyebben el tudják dönteni, merre tovább. És bár életüknek egyre inkább központi témája a középiskola, azért ők még továbbra is Teichmannos diákok. Az iskola életének ugyanúgy részesei ők, mint az alsóbb évfolyamosok, ezért az évenként megrendezésre kerülő hagyományos programokban ők is kiveszik a részüket.
Az egészséges életmódra és a környezetvédelemre különösen nagy hangsúlyt fektetünk, ezért minden szeptemberben papírgyűjtést szervezünk, amely ünnepélyes eredményhirdetéssel zárul, és a legszorgosabb osztály jutalmat is kap.
A szüreti hagyományok ápolása is a szeptember végi, október eleji időszak népszerű programja, amikor az iskola udvarán a gyerekek szőlőt majszolgatva kipróbálhatják a préselést is, melynek végeredményét, a finom mustot mindjárt meg is kóstolhatják. Ezekben a napokban színes őszi falevelekből, gesztenyéből készült díszítések kerülnek fel az osztálytermek falaira, a folyosókra és a zsibongóba. Az őszi napsütést kihasználva minden évben elvisszük diákjainkat kirándulni is. Idén megyénket jártuk be autóbusszal, voltunk Nyírbátorban, Túristvándiban, Csarodán és Szatmárcsekén, ahol megkoszorúztuk Kölcsey Ferenc sírját, akinek Himnuszából az első versszakot a Teichmannos gyerekek tanítás előtt minden reggel elszavalják. Ez is iskolánk egyik szép hagyománya.
Jó kapcsolatot ápolunk a várossal, jelen vagyunk a városi rendezvényeken. Az idei főzőversenyen a Teichmann sátrában készült lapcsánkának és pörköltnek olyan nagy volt a sikere, hogy a szülők és a pedagógusok alig győzték a krumplihámozást, mert a frissen kisült lapcsánkák azonnal gazdára is találtak.
Októberben a hagyományos Suli-bulin találkozott újra szülő, pedagógus és diák ismét egy jó hangulatú este erejéig. Kis létszámú iskola lévén ez a rendezvény olyan, mint egy nagy családi összejövetel. A hagyományos toroskáposzta-kolbász menüt a szülők és a csemetéiket tanító pedagógusok együtt készítették el. Családtagok, kis- és nagytesók együtt vacsoráztak a Teichmannos diákkokkal és tanáraikkal. Ez a közösségépítő- és megtartó, egyben az iskola bevételét növelő program az intézmény életének egyik meghatározó eseménye. Sok mindent elárul a nálunk tapasztalható, gyerekek, szülők és pedagógusok által naponta megélt gyerekközpontú, családias légkörről, a humánus értékek őrzéséről, továbbadásáról, amelyek ma bizony oly sok gyerek és felnőtt életéből hiányoznak.
E péntek esti kikapcsolódás után hétfő reggel folytatódott a munka. Délutánonként a gyerekek néptánc, modern tánc, művésztanár-vezette kézműves foglalkozás, citera és biológia szakkör közül válogathatnak. A fociimádók hetente fociedzésre, a könyvmolyok pedig olvasókörre járhatnak. Népszerűek a tömegsport rendezvények is, az alsósok pedig harmadik osztályban kötelező úszásoktatáson vesznek részt. Első osztálytól angol és informatika előkészítőre járnak, ez a két műveltségterület pedig negyedik osztálytól tantárgyi kereteken belül folytatódik az iskola korszerűen felszerelt számítástechnika tantermében.
Folytatódik a 2009/2010-es tanévtől bevezetett kompetencia-alapú oktatás, amelyet egy, az Európai Unió által támogatott pályázat útján nyertünk el. Lényege, hogy kooperatív tanulási technikák felhasználásával az oktató-nevelő munka hatékonysága növekszik. Két multimédiás tantermünk az interaktív és digitális tananyagok felhasználásával az oktatói munka színvonalát emeli.
Tanulóink eredményesen szerepelnek a városi, megyei, illetve országos tanulmányi versenyeken, rajzpályázatokon. A megyei biológia és környezetismereti versenyeket 19 éve iskolánk szervezi és bonyolítja le.
A tanulás mellett gyerekeink pihenéséről is gondoskodunk, az Erzsébet-táborral tavaly nyáron 80 diákunk nyaralhatott Fonyódligeten. Részt veszünk az „Európai csereiskola - partnerség határok nélkül” nevű projektben, ennek keretén belül tanulóink külföldön táborozhatnak, román, ukrán, szlovák gyerekekkel kötnek barátságokat. Ismerkednek egymás kultúrájával, és közben alkalmuk van az angol nyelv gyakorlására is.
Rédei professzor alkotó emberként definiálta iskolánk névadóját. Célunk, hogy - méltón Teichmann Vilmos örökségéhez - hozzá mérhető, alkotó embereket neveljünk.
Teichmann Vilmos Általános Iskola