Szatmár-Bereg varázslatos tájaira vezetett a minap a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium 9. a-s AJTP-s osztályának útja. A hagyományos kollégiumi „bennmaradásos” hétvége első napján Nyírbátor látnivalóval, érdekességeivel ismerkedtek a diákok, a szombati nap egészét azonban teljes egészében az egyszerűségében is lenyűgöző szatmár-beregi tájon tölthették.
Az autóbusz első alkalommal Vásárosnaményban állt meg, ahol a Beregi Múzeum gazdag néprajzi kincsét vették górcső alá a diákok. A fiatalokat sok egyéb mellett a szövőszék működése érdekelte leginkább: maketteken ki is próbálhatták a szellemes megoldású szövőmechanizmust. A szépen felújított – korábban már-már menthetetlenül romos állapotúnak tűnő – Tomcsányi-kastélyban a messzeföldön híres beregi keresztszemes kézimunkákon kívül gazdagon díszített hímestojás-kollekció és (iparművészeti unikumként) öntöttvasból készült míves kályhákat is kiállítottak.
A következő állomás Tákos volt, ahol az úti cél mi is lett volna egyéb mint a „mezítlábas Notre Dame”-ként is ismert paticsfalú, döngölt agyagpadlójú, úgynevezett „parasztbarokk” motívumokkal díszített kazettás mennyezetű aprócska templom. A diákok sok-sok érdekességet tudhattak meg a nem csupán idegenvezetői képességeit csillogtató, hanem „házinénis” kedvességet is tanúsító idős asszonytól. Ám ekkor történt valami (talán nem is annyira!) váratlan esemény: valakinek a zsebében megcsörrent egy mobil! Erki József osztályfőnök és Körmendi Dóra, a kollégiumi csoportvezető tanár árgus szemekkel vizslatta: vajon ki lehet a tettes. S láss csodát: a néni szelíd mosollyal elnézést kért, és otthonkája zsebében ellentmondást nem tűrő határozottsággal kinyomta a rakoncátlan „jószágot”.
Néhány perccel később a csapat már Csarodán volt, ahol szintúgy egy híres és közismert műemléktemplom megismerése volt a cél. Itt semmiféle telefonos kalandban nem volt részük a diákoknak, ám a templom melletti ligetben igazi „Nemtudom” szilvát kóstolhattak a fiatalok. Tarpán a ma is működőképes szárazmalom megtekintése előtti sétán a falu szülötte, a kuruc brigadéros Esze Tamás és a vezérlő fejedelem, II. Rákóczi Ferenc szobrán kívül a ritkaságszámba menő erkélyes templomon kívül egy másik neves volt tarpai, nevezetesen Bajcsy-Zsilinszky Endre szobra jelentett látványosságot.
Ezután egy hosszabb buszos szakasz után a túristvándi vízimalomhoz ért az osztály. Talán mondani sem kell: kíváncsiságuknál csak éhségük volt nagyobb. Nosza, csillapítottak mindkettőn az újabb (ugyancsak működni tudó) iparművészeti remek, illetve a szomszédságában lévő étterem és panzió révén. A bőven mért gulyás és a páros palacsinta hatásosnak bizonyult: a rövidke játszótéri ejtőzést követően a szatmárcsekei „csónakos” (kopjafás?) temetőbe ismét felfrissülve indult a 9. a. A csekei műemléki védettséget élvező temető csendjében természetesen nemcsak a már említett, tölgyfából faragott különleges és rejtélyes síremlékek, hanem a Himnusz-szerző Kölcsey Ferenc klasszicista márványsíremléke is kiérdemelte a diákok figyelmét.
A kilencedikes bemelegítés jól sikerült, nemsokára hosszabb kirándulási útvonalat is bebarangolhatnak a diákok.
Szómagyarázat:
szövőszék: szövet, vászon készítésére szolgáló szerkezet, amelynek fő alkatrésze a készülő szövet hosszanti fonalainak síkját szálanként két, esetleg több részre egyetlen mozdulattal szétválasztó berendezés, a nyüst.
paticsfalú: földbe vert karók közét kitöltő, sárral betapasztott vesszőfonadék alkotta fal, népi építésmód.
otthonka: ujjatlan, háziruhaként viselt női felsőruha, ami ezen a néven ismert formájában Magyarországon leginkább az 1960-as–1980-as években volt használatban.
Nemtudom (szilva): alapvetően bio, gondozásmentes fa. Nem permetezik, magától terem saját magjáról, tősarjról szaporodik.
szárazmalom: a középkorban minden olyan malom, melyet emberi vagy állati erővel hajtottak. A szárazmalmon kívül vízimalmok és szélmalmok őrölték a magot, sajtolták a szőlőt és az olajat, és hajtottak más gépeket is.
Kovács Bertalan