A kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium diákotthonában évek óta nemcsak a jelszó szintjén érvényesül az „Ép testben – ép lélek” örök érvényű szlogen. A kollégisták – akik többsége hátrányos helyzetű gyermekek Arany János Tehetséggondozó Programjának diákja – számos szabadidős sportos elfoglaltság közül választhatnak.
A teremsportok közül esténként a hagyományos kispályás labdarúgáson kívül keddenként a leány(!) futsal hívei, míg szerdánként a fiúk hódolhatnak szenvedélyüknek – tájékoztatott a lehetőségekről Oláh Tibor kollégiumvezető. Az intézmény irányítója elmondta még: a röplabdások hétfőnként és szerdánként vehetik birtokba a tornatermet. A tradicionális sportágakon kívül a diákoknak lehetőségük van a heti egy órában (csütörtökönként) jógázni, szerdán pedig délutánonként ugyancsak egy órában úgynevezett mozgáskoordinációs foglalkozásokon vehetnek részt. Elsősorban a lányokat „célozzák meg” a szerda és csütörtök délután egy-egy órában kínált aerobik-foglalkozásokkal. A szárazföldi testmozgás tehát szinte helyben (de legalábbis a szomszédban) van a besis kollégistáknak, ám a heti két ízben 2-2 órában szervezett úszásért sem kell túlságosan sokat gyalogolni a fiataloknak: a Várfürdő ugyanis – kényelmes tempóban – mindössze legfeljebb negyedórás sétaútra van a kollégiumtól.
S ha pedig az eddig elmondottak nem volnának eléggé izgalmasak és érdekesek, szólni érdemes még a besis bicikliarzenálról: a kollégistáknak ugyanis majd’ harminc drótszamár áll rendelkezésükre. A kerékpárokkal hosszabb-rövidebb túrák is tehetők, de a megfelelően (szabályosan) felszerelt és karbantartott, láthatósági mellényes bicikliket kölcsön lehet venni akár csupán egy bevásárláshoz is. Ha pedig a diákok már jól kisportolták magukat, s emiatt sürgősen szükségessé vált az elégetett kalóriák pótlása, a napirendben szereplő „rendes” étkezési lehetőségeket kívül csütörtök esténként héttől nyolcig felnőtt irányításával kipróbálhatják konyhaművészeti tudásukat.
Mi sem természetesebb, hogy ilyenkor egy másik jelszó lép érvénybe, jelesül: „Ki mit főz(ött), egye meg!”
Kovács Bertalan