Tisztelt Szülők és Gyermekek! A nyár elmúltával a gyermekek szeptembertől ismét visszaülnek az iskolapadba, megkezdve vagy folytatva tanulmányaikat, ezzel eleget téve tankötelezettségüknek. Az elmúlt tanévek tapasztalatait figyelembe véve városunkban is elmondható, hogy nem mindenki veszi komolyan a tankötelezettség teljesítését, annak ellenére, hogy a tanulmányok folytatása a gyermek érdeke.
Annak érdekében, hogy minden érintett komolyan vegye és betartsa a tankötelezettségre vonatkozó jogszabályi előírásokat mindenkit tájékoztatni szeretnénk a törvényi szabályozás alakulásáról és a 2012. szeptember 1-jétől érvénybe lépő változásokról.
2012 év során a következők szerint változott a tankötelezettség fogalma:
A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik. Az a gyermek, akinek esetében azt a szakértői bizottság javasolja, további egy nevelési évig az óvodában részesül ellátásban, és ezt követően válik tankötelessé.
2012. szeptember 1-jétől a gyermek 16. életévéig tart a tankötelezettség. Azonban a sajátos nevelési igényű tanuló tankötelezettsége meghosszabbítható annak a tanítási évnek a végéig, amelyben a huszonharmadik életévét betölti.
2010 évben fontos változás volt, hogy a törvényi szabályozás bevezette az iskoláztatási támogatás jogintézményét (ez gyakorlatban a családi pótlékot jelenti), valamint bevezetésre került a következő rendszer: Az oktatási intézménynek a gyermek 10 óra igazolatlan hiányzása esetén jelzéssel kell élni az illetékes Jegyző és a Gyermekjóléti Szolgálat felé. 50 órát meghaladó igazolatlan mulasztás esetén az iskoláztatási támogatás folyósítása felfüggesztésre került, valamint elrendelésre került a védelembe vétel, melynek keretén belül együtt kell működni a Gyermekjóléti Szolgálattal.
2012. február 1-jétől ezen szabályozás az alábbiak szerint szigorodott:
A gyermek 10 óra mulasztása esetén a Jegyzőnek továbbra is figyelmeztetni kellett a szülőt a hiányzások következményeire, a Gyermekjóléti Szolgálatnak pedig fel kellett tárnia a hiányzások hátterében álló okot és szükség esetén segítséget kellett nyújtani az ok elhárításában. 50 óra mulasztás esetén a törvény már különbséget tett a 16 éven aluli és a 16 évet betöltött diák között:
16 éven aluli diák esetében az 50 órát meghaladó hiányzás esetében az iskoláztatási támogatás folyósításának felfüggesztésére és a védelembe vétel elrendelésére került sor
16 évet betöltött fiatal esetében az 50 órát meghaladó hiányzás esetében az iskoláztatási támogatás folyósításának szüneteltetésére került sor.
Fontos, hogy a folyósítás felfüggesztése és szüneteltetése nem ugyanazt jelenti. A felfüggesztés esetében, ha a hiányzások megszűnnek, a felfüggesztés ideje alatt összegyűlt összeg havonként felhasználásra kerül természetbeni ellátás formájában eseti gondnok közreműködésével. Tehát a pénz elköltése egy előre elkészített pénzfelhasználási tervnek megfelelően kerül felhasználásra az eseti gondnok és a Gyermekjóléti Szolgálat által koordinálva. A felhasználást számlával kell igazolni.
A szüneteltetés ideje alatt viszont nem jár az iskoláztatási támogatás, tehát a szülő később sem kapja meg az ezekre a hónapokra járó támogatást. A felülvizsgálatra három havonként kerül sor, ha a gyermek ez idő alatt nem mulaszt igazolatlanul akkor kerül az ellátás ismételten folyósításra a szülő részére.
2012. szeptember 1-jétől ismételten változásokra került sor:
Ezen időponttól a gyámhatóság kezdeményezi a kincstárnál az iskoláztatási támogatás szüneteltetését, valamint elrendeli a 16. életévét be nem töltött, védelembe vétel hatálya alatt nem álló gyermek védelembe vételét.
Összefoglalva: ettől az időponttól kezdve függetlenül a gyermek életkorától, ha az 50 óra igazolatlan hiányzás összegyűlik, az iskoláztatási támogatás szüneteltetésre kerül, tehát a szülő ezt az ellátást nem kapja meg a szüneteltetés alatt és után sem! Az ellátás mindaddig nem kerül újból folyósításra, amíg a gyermek hiányzik.
A fent leírtakra tekintettel kérünk minden Szülőt fordítson nagyobb figyelmet a gyermeke rendszeres iskolába járására, hiszen a gyermek tankötelezettségének teljesítése a szülő és a gyermek felelőssége. Odafigyeléssel a hiányzás problémája sok esetben megelőzhető!
További felvilágosítás a Gyermekjóléti Szolgálatnál kérhető személyesen Kisvárda, Szent László út 54 sz alatt, vagy telefonon a 45/415-086-os számon.
Ügyfélfogadási rend: hétfő-kedd: 7.30-16.00; szerda 7.30-16.30; csütörtök: ügyfélfogadás nincs; Péntek: 7.30-13.00
Csuka Andrea
Gyermekjóléti Szolgálat csoportvezető