2023. április 25-én került sor a terepgyakorlatra Poroszlón, a Tisza-tavi Ökocentrumban, melynek célja térségünk élővilágának és a helyi ökoszisztémának a megismerése volt. Kedvünket az esős időjárás sem tudna szegni, nagy érdeklődéssel vágtunk bele az élményközpont megtekintésébe, mely a Tisza és a Tisza-tó természeti kincseit, Magyarország második legnagyobb tavának csodálatos élővilágát tárta elénk.
A diákok motivációként feladatot kaptak, melyet 3-fős csapatokban kellett megoldaniuk. Mindenki sorsolás útján húzott egy csapatszámot és 3 fős csapatokba rendeződtek a sorszámok alapján. Minden csapat kapott egy feladatlapot, melyre fel kellett vezetniük a megtekintett állatfajokat, minden gerinces osztályból 4-4-et, megjelölve az eszmei értéküket és telefonjaikkal fotókat készítve. A természetvédelmi státuszt is fel kell írniuk a fajok mellé, ami a védettségi/fenyegetettségi fokozatukat jelenti. A csapatok először az ökocentrum látogatóközpontját járták be és megtekintették az édesvízi óriásakváriumot. A Tisza-tavi Ökocentrum legfőbb látványossága Közép-Európa legnagyobb édesvízű akváriumrendszere, mely egymillió literes össztérfogatával és a benne bemutatott víz alatti csodákkal igazán különleges természet közeli élményt nyújtott. Az akváriumrendszer egy önálló ökoszisztémát rejt, 70 féle hazai hal mellett 15 kétéltű- és hüllőfajt mutat be. Az első emeleten található helyiségben apró lények világába nyerhettünk betekintést, egyrészt az ott elhelyezett mikroszkópok, másrészt miniakváriumok segítségével. Utóbbiak lakója többek között a Tisza-tó legújabb halfajtája, a kaukázusi törpegéb. Aztán a csapatunk kishajóra szállt és tapasztalt túravezető közreműködésével felfedezhettük a környező kis szigeteket, a nádassal határolt szűk csatornák élővilágát. Közvetlen közelségben úsztak el mellettünk a tőkésrécék, bütyköshattyúk, mellettünk emelkedtek levegőbe a szürke gémek, fehérkócsagok, láttunk ágakon pihenő kormoránokat, alacsonyan szálló fecskéket és sok más érdekességet.
Ezen kívül (a rossz idő ellenére) a diákok körbejárták a szabadidő parkot is. Nagy élmény volt látni a röpdékben az óriás réti sasokat, fekete gólyákat, a vízen úszó pelikánokat, a vidrákat, a dámszarvasokat és még sok más állatfajt. Mindenről fotókat készítettek a tanulók és a következő biológia órán ppt bemutatókkal egybekötött beszámolót tartottak élményeikről.
Köszönjük szépen a szervezőknek a lehetőséget, a tartalmas, élményekben gazdag kirándulást, külön köszönet az anyagi támogatásért, ami az NTP-INNOV-22-0253 Pénzügyi tudatosság a XXI.században projekt keretében valósult meg.