Idén nyáron is, mint ahogy már több éve, augusztusban került sor a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara által szervezett nyári Kutató Táborra.
A táborban való részvétel feltételekhez volt kötve: minden diáknak készítenie kellett egy tudományos témához kapcsolódó pályamunkát és egy motivációs levelet. A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium 17 diákja került be a tábor résztvevői közé a beválogató alapján.
A tábor programjai a nagyon tartalmasok és változatosnak bizonyultak: délelőttönként a választott kutatásban vettünk részt a témavezetőnkkel, az egyetem szakembereivel. A hét folyamán megbarátkoztunk a laboratóriumokkal, délutánonként pedig egy-egy természettudományi intézet mutatkozott be izgalmas programokkal. Volt kirándulás, vetélkedő, táncház, esti barangolás az egyetemen, kisvonatos városnézés. A tábor egy konferenciával zárult, ahol mindenki számot adott a heti kutatómunkájáról egy kiselőadás formájában.
Az én témám a „Vízi makrofiton előfordulását befolyásoló tényezők a kisvízfolyásban” volt. Terepi munkálataink során 8 helyszínt tűztünk ki úticélul. Ilyenek voltak például: az Érmellék, Mikepércs, a Berettyó vagy a Rókás-tó. A Rókás-tónál tett terepgyakorlatunk során egészen égető problémákkal nézhettünk szembe, hiszen a tóban mindössze néhány négyzetméternyi területen tapasztaltunk vizet, amely rengeteg mikroorganizmusban volt gazdag. Elkeserítő látvány volt, hogy az egykor 2-3 méter mély tó helyett kicserepesedett mederfenék fogadott minket. A vízi élővilág kipusztulásának látványa minket, diákokat is megrendített. Ahogy egyre beljebb haladtunk a tó medrében, egyre több kagyló volt beszorulva a 20-30 cm-es repedésekbe és több száz kisebb-nagyobb halcsontvázra bukkantunk a mederben.
Fő feladatunk azonban a 8 helyszínről begyűjtött közönséges nád nedvesség és szervesanyag tartalmának kimutatása volt. Ez alatt az egy hét alatt nemcsak a DE TTK tanszékein folyó kutatómunkába pillanthattunk be, hanem egy kicsit az egyetemi életbe is. A tábor pozitív hatással volt ránk, tanulókra. Segített körvonalazni számunkra a jövőbeni célokat, segített megtalálni azt, amit igazán szeretünk. Az itt eltöltött egy hét pályaorientációs jelentősége meghatározó volt számunkra. Az itt elkezdett kutatómunkák egy mérföldkövek nekünk, diákoknak az életében, hiszen kipróbálhattuk magunkat kutatóként, előadóként és egyetemistaként is. Külön nagy öröm számunkra, hogy a kutatómunkáink folytatására lehetőségünk van a tanév során.
Palcsik Flóra
Kisvárdai Bessenyei György
Gimnázium és Kollégium