Mindenben más volt ebben az évben a ballagás a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban, ami igazából nem is ballagás volt, hanem bizonyítványosztó-, és díjátadó ünnepség.
Mint ismert, a pandémia miatt ebben az évben a végzős diákok nem adtak szerenádot, nem volt az érettségi előtt ballagási ünnepségük és – mint tudjuk – merőben más volt az érettségi vizsgájuk is, melynek sokáig az időpontja sem volt biztos.
És amikor már a diákok és a szülők szomorúan, de „elengedték” az ünnepi ballagási ünnepséget, a besis tanárok gondoltak, szerveztek és megvalósítottak egy nagy ötletet: ünnepséget szerveztek – a szabályok betartása miatt – csak a diákoknak és a tantestületnek.
- a „ballagások ballagása" volt az idei -
A nem csak a megyében, hanem országszerte egyedi ünnepség szinte mindenben más volt, mint az eddigi, hagyományos ballagások. Az időjárás miatt a tornateremben gyűlt, illetve ült össze a 185 maturandus, a tantestület, a sajtó és a meghívott vendégek.
A gimnázium címerének színeivel, különleges köntösbe öltöztetett helyszín sosem árasztott még díszítésében ilyen hangulatot, mellyel teljesen el is felejtődött, hogy egy tornateremben vagyunk. Az élőben közvetített ünnepségen még a szülőknek sem ment könnyen felismerni saját gyermekeiket, akik a hagyományos egyenruhájukon túl egyen-sapkát és kesztyűt is viseltek. A „Besi 2020” feliratú, fekete, bojtos magisztrális kalapban és hófehér textilkesztyűben egyformán különlegesek és szépek voltak a diákok, fiúk és lányok egyaránt. A hagyományos ballagó-tarisznya mellé pedig egységes, almazöld szegfűvel kedveskedtek a végzősöknek.
Az, hogy a besis-ünnepségeken Bíró Gábor mond beszédet nem újdonság, hiszen 27 éve irányítja igazgatóként az országos rangsorban is előkelő helyen álló, 110 éves intézményt. S bár az igazgató személye évek óta igen, beszédének mondanivalója egyáltalán nem a szokásos volt. Hiszen nem csak ő az elmúlt 27 évben, de soha senki más előtte nem beszélt a digitális oktatás sikerességéről, a járványhelyzet-okozta iskolabezárásról, a „maszkos” érettségiről és így tovább....
„...(...)... Kedves Végzős Tanulók!
Mint tudjátok, az iskolából kapott muníció nem csak csupa ismeretből áll. A tarisznyátokba jócskán került bele olyan érték is, mely segít benneteket az egyetemi tanulmányok során és később az életben történő eligazodásban is. Talán nem vettétek észre, de az utolsó hetekben az önálló tanulási képességetek jobban fejlődött, mint ha szokásos módon fejeztétek volna be az utolsó tanévet.
...(...)...Minden rosszban van valami jó is és az árnyék-fény típusú ellentétek is végig fogják kísérni az életeteket.
Én nagyon bízom benne, hogy öt-hat év múlva a mostanihoz hasonló kalapban mosolyogtok majd le nekünk a világhálóra feltöltött képekről, és emlékezni fogtok ránk, akik mindig nagyon bíztunk és szerettünk benneteket. Ha pedig időközben meggondoltátok magatokat vagy a sorsotok vezet más utakra benneteket, az sem probléma, hiszen az újrakezdés képessége is tiétek már.
Az elért eredményekhez mindenkinek szívből gratulálok. Egy Müller Péter idézettel búcsúzom tőletek: Van benned valaki, aki hallhatatlan. És derűs. És erős. Nem lehet vele elbánni. És ha földre rogysz, fölemel a grabancodnál fogva. És ha már úgy érzed, nem bírod tovább, olyan energiát ad, hogy széttöröd gyávaságod és önsajnálatod börtönének rácsát, és szabaddá tesz. Hallgass rá! Ő vagy te!” - mondta ünnepi beszédében Bíró Gábor.
Az ünnepi műsor forgatókönyve se nagyon hasonlított az eddigiekhez, a Himnusz és a Szózat közös eléneklésén kívül. A 11. évfolyam nevében Hajdú Kamilla búcsúzott, de a visszaemlékezés gondolait a végzős évfolyam nevében hárman - Deák Dorka Gabriella, Pázmán Linda, valamint Matus Attila - tolmácsolták, akik szívhez szóló, de humorral fűszerezett írásaikban szavakba öntötték valamennyi végzős gondolatát, míg dalban Balázsi Kinga búcsúzott. A ballagáson az osztálytitkárokat is még egy utolsó feladat várta: ők tűzték fel osztályaik királykék szalagjait az iskola zászlójára.
- eredményes, kiváló tanulók -
A díjak és jutalmak tekintetében, abban mindenképpen volt a hasonlóság a mostani és a múltbéli ballagási ceremóniák között, hogy most is rengeteg elismerés talált gazdára. A Bessenyei György Gimnázium 2020-ban végzős tanulói az elmúlt 4 vagy 5 év során szinte megszámlálhatatlan versenyeredményt értek el a tudományok, a művészetek, a reál-, és humán tanulmányaik, közösségi és társadalmi szerepvállalásaik és a sport terén is.
A gimnáziumi évek eredményei alapján megítélt, a névadóról elnevezett emlékérmet, hagyományosan a nevelőtestület által javasolt pedagógus, valamint a legeredményesebben teljesítő és példamutató emberi hozzáállással rendelkező végzős diák veheti át. A Bessenyei-plaketteket Bíró Gábor igazgató adta át, a díjazottakat pedig – ebben az évben először pedagógus – Csörszné Tar Enikő laudálta.
Bessenyei Emlékplakett kitüntetésben részesült:
Bíróné Varga Ágnes pedagógus (méltatása)
Keresztes Réka (méltatása)
Maklári Dániel (méltatása)
Szabó Boglárka (méltatása)
Szászi József (méltatása)
Arany János-emlékérem: Szabó Panna.
Örökös Kollégista-díj: Mile Gyula.
Béres-díj: Révész Panna.
Nehéz Rudolf-díj/legeredményesebb matematikus: Dancs Balázs.
Nehéz Rudolf-díj/jó matematikus, jó sportoló: Barabás Martin.
Legeredményesebb Sportoló-díj: Székely Gréta.
Legeredményesebb Sportoló-díj: Balogh Dávid.
- Posztumusz-díj, egy perces néma csenddel -
Orosz Mihály, volt 12. D osztályos tanuló, a jó barát, kiváló versenyző tanév közben tragikus körülmények között örökre elment. A nevelőtestület Posztumusz Bessenyei Emlékplakettel ismerte el az iskolai tevékenységét.
Orosz Mihály elsősorban a matematika és az informatika irányában kötelezte el magát. Osztálytársai, barátai rendkívüli módon kedvelték, szerették, mert Misi hallgatása, mások meghallgatási képessége, másokra figyelése mindenkinek ajándék volt. Osztálytársait becsülő, segítségnyújtásra mindig készen álló, közösségért cselekedni tudó, önzetlen ember volt, aki magas szintű tanulmányi munkájával, emberi magatartásával, segítőkészségével tanárai és társai körében egyaránt elismerést váltott ki magának. Nyitottsága, kíváncsisága, tudásvágya és széleskörű érdeklődése nemcsak a fő tantárgyaira terjedt ki, hanem az idegen nyelvekre is.
Nagyon sokrétű ember volt, sok dologhoz értett magas szinten, de ezeket soha nem hangoztatta. Különlegesen szerény ember volt, segítőkészsége példaértékű, soha nem sajnálta idejét másoktól. Számos megyei, országos, régiós és nemzetközi matematika- és informatikaversenyen szerzett önmaga és iskolája részére elismeréseket.
„És mindezeket mi nem felejtjük! Ahogy minden diákunk megmarad emlékünkben, úgy Misinek is örökre ott lesz a helye a szívünkben, és a Bessenyei Emlékfalon is a fotója a plakettesek között, hogy emlékeztesse az itt maradókat a tudás, a szerénység, a jóság fontosságára.” - fogalmazott méltatásában az igazgató, melynek végén minden jelen lévő felállva, egy perces néma csenddel tisztelgett Misi örök emléke előtt.
- „külsős” tanulói elismerések -
A Rotary Club Kisvárda Rotary Tehetség-díjait Takács Zsolt elnök adta át Keresztes Réka, Dancs Balázs és Maklári Dániel részére. A Szeretet Hatalma Alapítvány által felajánlott jutalmakat dr. Novák Béláné kuratóriumi elnök adta át Deák Dorka Gabriella, Tóth Viktória és Matus Attila részére.
- egyedi bizonyítványátadó, számos elismerés -
A rendhagyó ünnepséget – mások mellett – megtisztelte jelenlétével Leleszi Tibor polgármester, Pásztor Gyula Csabáné tankerületi igazgató, de ezen a rendezvényen bizony ott volt mind a hat végzős osztály érettségi elnöke is, akik – szóbeli vizsga híján – akkor, először találkoztak személyesen a végzősökkel, mi több, az igazgató és az osztályfőnök mellett, ők adták át az érettségi bizonyítványokat és a könyvjutalmakat is.
Az érettségi bizonyítványok mellett rengeteg könyvjutalom került átadásra. A 185 végzős diák közül 49-en kitűnő bizonyítvánnyal rendelkeztek. 372 szaktárgyi dicséretet, 48 osztályfőnöki dicséretet, 46 igazgatói-, és 41 nevelőtestületi dicséretet ítéltek oda a pedagógusok.
A végzősök angol, német és francia nyelvekből (egyesek több tantárgyból is) 152 középfokú-, 40 felsőfokú-, és 6 üzleti angol nyelvvizsgát tettek.
„Amit mi adni tudunk, az örökre megmarad!” - így hangzik a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium jelmondata, mely ebben az évben nem csupán a pedagógusok szakmai felkészültségére, az iskolai élményekre és emlékekre, az odafigyelésre és törődésre, de az utolsó, közös, búcsú- és bizonyítványátadó ünnepségre is mindenképpen igaz!
Találkoz(z)unk 2025-ben!
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor