2020. május 4-én, hétfőn a magyar nyelv és irodalom, valamint magyar, mint idegen nyelvi érettségivel kezdődnek a tavaszi írásbeli érettségi vizsgák Kisvárdán is. Kedden a matematika, szerdán a történelmi, csütörtökön az angol, pénteken pedig a német írásbeli vizsgákat tartják.
A vizsgák a nagyobb tárgyakból (magyar, matematika, történelem, angol, német) nem reggel nyolckor, hanem kilenckor kezdődnek majd, ezzel szeretnék elkerülni, hogy a diákok egy időben utazzanak a munkába érkezőkkel.
Az írásbeli érettségin egy tanteremben legfeljebb tízen lehetnek majd, de az a szám lehet nyolc-kilenc is, és legalább másfél méteres távolságot kell tartani, ami lehet 2-2,5 méter is, a terem adottságaitól függően. Minden épületben kötelező fertőtlenítés lesz, és igény esetén a diákoknak, a pedagógusoknak maszkot biztosítanak.
Szóbelit csak öt tantárgy esetében tartanak, ezek: célnyelvi civilizáció, bibliaismeret, judaisztika, népművészet és hittan. Speciális szabályok születnek a testnevelés esetében, mivel annak az írásbeli lebonyolítása szintén nem lehetséges. Szóbeli vizsgát tehetnek azok is, akiknek felmentésük van az írásbeli alól.
Az írásbeli érettségi vizsgák időpontjai:
- Bessenyei György Gimnázium és Kollégium -
„A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban 185 végzős tanuló tesz érettségi vizsgát, melyből 177 tanuló (a végzősök 95%-a) emelt szinten is megméretteti magát. Ráadásul közülük 32-en, jellemzően az orvosi egyetemre igyekvők, két tantárgyból is teljesíteni fogják az emelt szint követelményeit.” - kezdte tájékoztatóját Bíró Gábor igazgató.
A Besis diákok magyar nyelv és irodalomból 14-en; történelemből 40-en; matematikából 20-an; angol nyelvből 28-an; német nyelvből 5-en; biológiából 49-en; kémiából 29-en; fizikából egy; földrajzból 7; informatikából 6; testnevelésből pedig 10 diák érettségizik emelt szinten.
Az emelt szintű érettségi vizsgák nagy része – az eddigi eljárásoknak megfelelően - a megyeszékhelyen, Nyíregyházán lesz lebonyolítva, de a megnövekedett jelentkezések miatt néhány tantárgynak Kisvárda is biztosít helyszínt a Kisvárdai SZC II. Rákóczi Ferenc Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája épületében.
„A vizsgákra történő felkészülés során természetesen nehézséget jelent, hogy az utolsó másfél hónapban tanórán kívüli munkarend lépett életbe, azonban a tanulók ennek ellenére bizakodva néznek a kihívások elé. Erre minden okuk meg van, tekintettel arra, hogy az online térben is megkapták a szükséges segítséget tanáraiktól és kihasználták az elérhető digitális tananyagok által nyújtott lehetőségeket is.” - folytatta az igazgató, hozzátéve: „Intézményünk komoly biztonsági szabályok életbeléptetésével készül a május 4-én kezdődő vizsgákra. Minimálisra igyekszik szorítani a személyek közötti kontaktok számát és a tárgyak által közvetített fertőzésveszélyt gyakori kézmosással, kesztyűk használatával igyekszik kizárni.” - mondta Bíró Gábor.
A Bessenyei György Gimnázium igazgatója hangsúlyozta, hogy a vizsgák közben nem lesz kötelező a védőeszközök (maszk és kesztyű) használata, de minden egyéb esetben igen. A Kisvárdai Tankerületi Központ több garnitúra védőeszközt és kézfertőtlenítő szereket biztosít a tanulók és tanárok számára, de a vizsgán használható taneszközökből sem lesz hiány.
„A nevelőtestület készen áll a vizsgák szakszerű és biztonságos lebonyolítására. Óvatosságból a javító tanárok csak többnapos „karantén” után veszik kézbe a dolgozatokat, mely nem akadályozza a javítás határidőre történő befejezését. Az intézmény minden szükséges információt folyamatosan biztosít a tanulók számára. A vizsgákra történő behívókat elektronikusan és postai úton is megkapják a tanulók.” - zárta tájékoztatóját az igazgató.
- Szent László Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium -
A Szent László Katolikus Gimnázium és Szakgimnáziumban 126 fő (110 rendes érettségi, 16 egyéb, ismétlő érettségi) tesz érettségit a 2019-2020. tanév májusi vizsgaidőszakában. Közülük matematikából 4 fő, történelemből 15 fő, angol nyelvből 18 fő, informatikából 8 fő, testnevelésből 2 diák, biológiából 6 tanuló, kémiából 2 tanuló tesz emelt szinten érettségit.
„Mind a technikai feltételek biztosításában, mind a felügyelő tanárok megszervezésében többletfeladatok jelentkeztek. Az ügyeleti beosztáskor figyelembe vesszük a kollégák és hozzátartozók egészségi állapotát, életkorát.” - nyilatkozta Kaszásné Tóth Judit intézményvezető, hozzátéve: „Az érvényes járványügyi szabályok betartása érdekében a korábbi évekhez képest kétszer annyi vizsgatermet alakítottunk ki, 8-9 fő vizsgázik egy teremben, kiemelt szempont a megfelelő higiéniai feltételek biztosítása. Ennek érdekében átszerveztük a takarító személyzet munkaidő beosztását, műszakváltását, az érettségi idejére pedig megkétszereztük a takarítást végzők létszámát az érettségire kijelölt épületben.” - mondta az intézményvezető.
Tájékoztatása alapján, az érettségire biztosítják a gyors beléptetést, felhívták a tanulók figyelmét a csoportosulás elkerülésére, továbbá az érettségiző diákok részére mosható maszkot osztanak ki az első írásbeli vizsga előtt.
„A pedagógusokat felkészítettük a megváltozott ügyeleti rendre, az ültetésnél, dolgozatbeadásnál az 1.5 méter távolság megtartására. A diákok nyitott ablakok mellett dolgoznak majd az érettségin. Személyi feltételeket illetően a tanárok létszáma lehetővé teszi a megfelelő létszámú felügyelet biztosítását intézményünkben.” - zárta tájékoztatóját Kaszásné Tóth Judit.
- Várday Kata Református Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium -
A Várday Kata Református Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium érettségiző diákjainak létszáma: 50 fő. Köztük 35-en, a következő tantárgyakból emelt szinten érettségiznek: magyar nyelv és irodalom 7 fő, matematika 1 fő, történelem 8 fő, biológia 4 fő, földrajz 4 fő, informatika 4 fő, kémia 2 fő, angol nyelv 2 fő, német nyelv 1 fő, testnevelés 2 fő.
„A maturandusok felkészülése folyamatosan zajlik és zajlott az elmúlt időszakban az eredményes vizsga érdekében. A kialakult helyzet kisebb feszültséget és bizonytalanságot szült a diákok életében, de a felkészülés során mindent megteszünk annak érdekében, hogy a továbbtanulásuk sikeres legyen a felsőoktatási intézményekben.” - tájékoztatott Pappné Molnár Erika.
Az igazgató-helyettes elmondta továbbá, hogy az érettségi szervezése felelősségteljes feladatot mér az intézményekre és a tanulókra is. A helyzet megoldása többletfeladatot igényel az intézmény részéről, hiszen a szabály betartása miatt több felügyelő tanár, technikai dolgozó szükséges az érettségi lebonyolításához.
„A szükséges technikai eszközök, segédeszközök átcsoportosítást és beszerzést igényelnek a megnövekedett vizsgatermek berendezése miatt. Természetesen adott a feladat, hogy a kialakult helyzetben is a legjobb körülményeket biztosítsunk a tanulóink számára, mert fontos, hogy tudásuk legjavát adva teljesítsék a tanévet.” - zárta tájékoztatóját Pappné Molnár Erika.
- Kisvárdai SZC II. Rákóczi Ferenc Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája -
A Kisvárdai SZC II. Rákóczi Ferenc Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája intézményében az eddigi jelentkezések alapján 248 fő érettségizik. A diákok között 183-en emelt szinten (28 fő informatika, 81 fő történelem, 74 fő angol) tesznek bizonyságot tudásukról.
Az emelt szintű érettségiket az iskola volt kollégiumi épületében, illetve az informatika tantermekben tervezik lebonyolítani.
„Az érettségi vizsgákat, az Operatív Törzs által kiadott előírásoknak megfelelően - fertőtlenítés, szájmaszk, kesztyű, egyéni bebocsátás – szervezzük meg, miközben mindent megteszünk annak érdekében, hogy az előírt szabályokat betartsuk és betartassuk.” - nyilatkozta Csörsz Ferenc igazgató.
- Durucz Gabi -