A Föld napja mozgalom tűzte zászlajára eme jelmondatot. Aki nyitott szemmel jár-kel a világban, láthatja, hogy Földünk bizony betegeskedik. Nem gyógyíthatatlan, de mint minden betegség, ha nem kezeljük, a páciens halálához vezethet. Milyen betegségben szenved Földünk? Olyan kórban, amit mi okoztunk, és okozunk sajnos mai napig. Kipufogógázzal szennyezzük a levegőt, ugyanakkor kivágjuk az esőerdőket, ami képes lenne megtisztítani. A Földet erekként át meg átszövő folyók vizébe mérgező anyagokat öntünk, a talajt minőségjavítás címén kemikáliákkal itatjuk át, és soha le nem bomló műanyag palackokkal árasztjuk el környezetünket. Szerencsére sokan felismerték már, hogy tennünk kell valamit.
Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató 1970. április 22-én mozgalmat indított a Föld védelmében, és megalapította az Earth Day Network-ot (Föld Napja Hálózat). Azóta az alternatív energiaforrások kutatója és szakértője lett. Már mozgalmának megindításakor több mint 25 millió amerikai állt mögé, ma pedig szinte az egész Földre kiterjed az általa kezdeményezett mozgalom. A Föld napja (április 22.) alkalmából különféle eseményeket rendeznek világszerte, amikkel felhívják a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvására.
Iskolánkban – a Vári Emil Társulási Általános Iskolában - is megemlékezünk évente e jeles eseményről. Vetélkedőkkel, kiállításokkal hívjuk fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.Idén kicsit eltértünk bevett szokásainktól. Pénteken délután egy mini konferenciát rendeztünk. Zubályné Szendrei Judit tanárnő jóvoltából megismerhettük a Föld dalát, bepillantást nyerhettünk a Föld keletkezésének rejtelmeibe, és a világ legégetőbb környezetei problémáiról is tájékozódhattunk.Ezután régi tanítványunk Maklári Judit előadása következett. Ő jelenleg a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium természettudományos tagozatának 11-es tanulója. Bemutatta nekünk, mit tesznek a besisek környezetükért. Hallhattunk a Rétköz projektről, az Önkéntes Diák munkáról, és persze a reálos élet szépségeiről is. Juditra általános iskolás korában is büszkék voltunk, mind matematika, mind a reál-tárgyak terén tehetséges diákunk és sikeres versenyzőnk volt, és középiskolai pályafutása is bővelkedik sikerekben.
Végül Lekka Ákos előadását mutatta be felkészítő tanára Novákné Albi Éva, ui. Ákos épp egy versenyen vett részt. Diasorozatában feldolgozta közvetlen környezetünk problémáit, úgymint egy közeli csatorna, és egy illegális szemétlerakó állapotát, valamint belvárosi szennyezett levegőt. Bemutatójának érdekessége, hogy választási lehetőséget, sőt megoldást is kínált a nézőnek az egy hónapos „próbaüzemben” már beindított Zöld Őrség programmal.
Kellemes délutánt töltöttünk a könyvtárban, de nem lett volna hasznos, ha csak beszélünk a gondokról, és megoldásukról. Szombaton ezért munkához láttunk, és a felső tagozatosok az iskola megszépítésébe fogtak. Több száz tő virág került földbe és több tucat cserje. A gyerekek ástak, kapáltak, gereblyéztek, és még az időjárás is segített, az elültetett növényeket friss eső öntözte este.
És még mindig nincs vége. Az alsós gyerekek vállalták, hogy gondozzák a kiskerteket. Vigyáznak rá, és öntözik a növényeket. A 30. szülinapunkra rendezett majálison mindenki láthatja majd munkánk gyümölcsét.
Ilyen összefogás mellett begyógyíthatjuk öreg Földünk sebeit, és élhető környezetet biztosíthatunk magunknak és az elkövetkező generációknak. Hiszen: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?”
Köszönet mindenkinek a segítségért!
A Föld napja programjait előkészítette Zubályné Szendrei Judit, Novákné Albi Éva, Tamásné Balogh Beáta és a reál munkaközösség további tagjai, vezető Csapó Lászlóné.
Vári Emil Társulási Általános Iskola