A Tiszántúli Református Egyházkerület Közgyűlése 2019. október 25-26-án ülésezett a Debreceni Református Kollégium Dísztermében.
A Közgyűlés alkalmával a TTRE Elnöksége a Tiszántúli Református Köznevelésért elismerő oklevél elismerésben részesítette Veres Miklóst, a kisvárdai Várday Kata Református Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium tanárát. A díjat Főtiszteletű Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke adta át.
VERES MIKLÓS rendkívül sokoldalú személyiség, aki a magyar nyelv tanításában nem pusztán új és hatékony tanítási módszereket alkalmaz, hanem a diákság nyelvhasználatát, nyelvi attitűdjét is meghatározó oktatási-nevelési elveket vall. Az ifjúság nyelvi minőségének javításában és nyelvszemléletének kialakításában is jelentős eredményeket mutat fel az iskola mindennapjaiban. Tanítványait féltő atyafisággal vezeti, nem csak oktat, hanem attól többet, a magyar nyelv szeretetét igyekszik elültetni tanítványai szívében. A gimnáziumi magyar nyelv és irodalom- oktatás minden területén innovációra törekszik úgy, hogy a mai digitális szemléletű világban őrzi anyanyelvünk szépségében, játékosságában rejlő lehetőségeket, nevelői, személyiségfejlesztői értékeket. Az eredményesség sosem jelent számára megpihenést, hanem további célkitűzéseket indukál benne. Kiemelten gyermekközpontú, aki a diákok életében a legszélesebb körű lehetőségeket keresi, olyan iránytűket felmutatva számukra, melyek jövőjük meghatározó alappillérei lehetnek. A tanítás mellett kiemelten fontos kutatói munkát végez, melynek eredményeit a tanítási órákba is rendszeresen beépíti, többletismerethez juttatva ezzel érdeklődő tanulóit.
2006 óta dolgozik intézményünkben magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanárként, s pedagógiai munkássága mellett igen sokrétű, az intézményen kívüli tevékenységeket, szerepeket is felvállal. Rendszeresen jelennek meg publikációi, tart nyelvészeti és irodalmi tárgyú előadásokat Kisvárdán, Sárospatakon, Debrecenben, Záhonyban, ahol saját kutatásainak eredményeit osztja meg a szinte minden korosztályt felölelő hallgatósággal. Munkásságát már több szinten és fórumon elismerték.
2004-ben tanulmányt írt Mikes Kelemenről, melyért a Magyar Tudományos Akadémia MTA-díjjal jutalmazta meg. 2012-ben sikerült nagy vágyát megvalósítania, miszerint a Nemzeti Kegyeleti Bizottság, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete, Jókai Anna és Kiss József (Zágon polgármester) támogatásával sikerült hazahozatnia Mikes Kelemen hamvait. Isztambul és Bukarest Magyar Konzulátusának, Tekirdag (Rodostó török neve) és Zágon önkormányzatának, a kisvárdai református iskola és Kisvárda város vezetőinek és néhány lelkes gimnazista tanítványnak köszönhetően 2012. 08. 28-án lengyel, francia, török, német és román küldöttség jelenlétében, egynapos emlékünnepség keretei között, katonai tiszteletadással végső nyugalomra helyezték Mikes Kelement jelképesen.
2015. március 5-én városi szintű TIT-előadást tartott, amit Sárospatakon is megosztott hallgatóival. A nyelvészeti tárgyú előadás – Vadhajtások és termőrügyek – címmel a Kazinczy nevéhez fűződő nyelvújítási harc túlsó sáncai (az ortológus tábor) mögé; Somogyi Gedeon és Dícshalom terepére nyújtott aprólékos betekintést. A Mondolat és a Felelet a Mondolatra korlátozott számú példányait a Veszprémi Katolikus Érseki Hivatal jóvoltából használhatta a kolléga.
2012-ben a Magyar Nyelv Múzeuma (ifj. Dr. Nyíri Péter) szervezésében elindító ötletgazdája volt és koordinátora a fiktív levélírói országos versenynek.
2009-ben a Magyar Nyelv Éve rendezvénysorozat keretében bekapcsolódott a Tiszakönyök c. Nemzeti Kulturális Alap által támogatott folyóirat munkálataiba.
Az újság Dr. Balázs Géza (ELTE nyelvész professzor), Dr. Minya Károly (Nyíregyházi –Főiskola tanszékvezetője), Dr. Pomogáts Béla (irodalomtörténész) cikkei mellett Veres Miklós Himnusz- tanulmányát is közölte. Azóta a tanulmánynak a teljes terjedelme a Sárospataki Városi Könyvtárba is bekerült és tananyagfejlesztő munkaként nyert elismerést.
Veres Miklós kolléga évtizedek óta aktív tagja a TIT kisvárdai város és országos szervezetének. Munkájának, előadásainak (Debreceni Egyetem Teológia Tanszék, Sárospatak, Záhony, Kisvárda,) értékét MTA – díjjal (2004), illetve TIT Aranykoszorús Előadói Díjjal köszönték meg.
Összegzésképpen elmondható, hogy tanár úr pedagógiai munkásságának, – mely mellett igen sokrétű, az intézményen kívüli tevékenységeket, szerepeket is felvállal (pl. árvaház, szeretetotthon, fogyatékkal élők látogatása, adományok gyűjtése…) - hivatásának alapja meggyőződéses hitébe ágyazott kiemelten magas igazságérzete, mely elszánt és következetes szenvedéllyel, találó, ütős nyelvi humorba csomagolva fokozza hatékonyságát, célba érését. Nem engedi a gyermekeket a felszínes létben élni, elsekélyesedni. Ébresztőt fúj, lelkesít, jelenléte választás elé állít, döntéshozást sürget.
Mondani- és tennivalója maradandó, örök értékek köré telepszik s gyűjti e köré tanítványait, kollégáit, város és régió szerte hallgatóit, döntés elé állítva mindazokat, akikkel érintkezik. A humán tudományok magas szintű ismerőjeként azokat szervesen egymásba integrálva efelé domborít. Az igazat, és nem csak a valódit mondó és megélő jelleme, kimagasló igazságérzete nem keresi a környezete tetszését - megjelenésének ez külön tekintélyt parancsoló hatást ad, az általa is élt örök értékeknek egyenes útját mutatja, még ha az keskeny és szoros is. Az élet es irodalom terén felmerülő témákat gyakorlati oldalról, azok hátterében lévő erőviszonyok leleplezésével teszi. Élet próbálta, megedzett hitét egyre hitelesebbé érlelte s érleli az a harc, mely mindennapos az Úr oldalán küzdőknek.
Bár életének, munkásságának eredményességét értékelendő az Igazságtól várja - hiszen azt meggyőződéssel, empátiából, hálatelt szívvel, a Teremtő iránt elkötelezett szeretetből teszi, erejét növelő, kitartó hűségének nyugvópontot adó, lelkesedését megtartó, azt tovább fokozó gyümölccsel bírna ez az elismerés.
Ivánné Nagy Erzsébet Bernadett
igazgató