A Boldogságórákat Magyarországon 2014 szeptemberében indította el a Jobb Veled a Világ Alapítvány szervezésében Bagdi Bella, az alapítvány elnöke.
Azóta számtalan intézmény csatlakozott a programhoz, melynek célja nem az, hogy problémamentes életmodellt állítson a fiatalok elé, hanem, hogy vezérfonalat adjon az intézményeknek, hogy könnyebben nézzenek szembe a kihívásokkal, képesek legyenek megbirkózni a problémákkal, valamint a testi-lelki egészségmegtartás tényezőinek tanulmányozására adjon lehetőséget.
„Arra törekszünk, hogy a Boldogságórák derűs és élménygazdag feladatai, játékai, valamint gyakorlatai fokról fokra kibontakoztassák a derűt és életszeretetet. Gyermekeink így a jövőbe vetett hittel, bátran járják végig a felnőttséghez vezető utat, majd boldogságra képes emberré válhatnak.” vallja Prof. Dr. Bagdy Emőke, a Boldogságóra program fővédnöke.
Mi is fontosnak tartjuk az értelmi nevelésen túl a gyermekek lelki nevelését. Szeretnénk, hogy az általunk nevelt csemeték olyan viselkedési formákat tanuljanak, ami segítséget ad számukra a mindennapi életben. Hiszünk abban, hogy minden gyermeknek jár a boldogság.
Egyre több problémás gyerekeket nevelünk és úgy gondoltuk, valamilyen technikával ki szeretnéd egészíteni módszertani palettánkat. Többet szeretnénk nekik nyújtani, hogy ha már nem a mi óvó szárnyaink alatt lesznek, akkor is könnyebb legyen nekik a felnőtté válás folyamata.
Hiszünk abban, hogy a pozitív megerősítés kihat a gyermek önismeretének egészséges fejlődésére, teljesítményére és eredményeire, kapcsolataira.
A program óvodai nevelési elveinkkel összecsengő szemlélete, Boldogságprogramhoz való csatlakozás, illetve az ezzel járó „feladatok” megvalósítása, 3 éve került be a kiemelt feladatok közé az éves munkatervünkbe.
A teljes Boldogságóra program 10 egymásra épülő témából áll, amelyek fokról fokra ismertetik meg a boldogság különböző összetevőit, feltételeit. Az egyes témakörök sorrendben: boldogságfokozó hála, optimizmus gyakorlása, kapcsolatok ápolása, boldogító jócselekedetek, célok kitűzése és elérése, megküzdési stratégiák, apró örömök élvezete, megbocsátás, testmozgás, fenntartható boldogság
Feladatunk minimum havi egy óra és egy feladat elvégzése a gyerekekkel, de érdemes ettől több időt szánni a témákra, hogy beépüljön a gyerekek szokásrendszerébe a boldogságfokozó technika. A feladatok játékos, vidám, kreatív formát öltenek, melyek a havi boldogságfokozó témát bontják ki, és gyakorlatban fejlesztik az optimista gondolkodást, tapasztalati tanulás útján. A feladatokat három különböző nehézségi szinten valósíthatjuk meg, mely fokozatot mi magunk választhatjuk ki a csoportunk fejlettségi szintjéhez igazítva. A hónap további részében, tetszőleges időszakokban kreatív feladatokra, dalok megtanulására, vidám szabadidős tevékenységek végzésére ösztönözhetjük a gyermekeket, az adott témában.
A nevelőtestület pozitív pszichológiai szemléletének, a mindennapi nevelőmunkák eredményének, a szülők támogatásának köszönhetően, immár minden tagintézményben működnek a Boldogságórák. Ezek tapasztalatait megosztva pályázott tavaly még 1, az idén már 3 tagintézmény a Boldog Óvoda cím elnyerésére, mely megnyitja a lehetőségek tárházát a program megvalósítói számára.
Az idei évben a Kisvárdai Egyesített Óvoda Nyitnikék Tagóvodája rutinos pályázóként az Örökös Boldog Óvoda címért, míg a Tompos úti lakótelepi Tagintézmény és a Székhely /Csillag közi Óvoda/ intézmény először pályázva a Boldog Óvoda cím elnyeréséért munkálkodott. Mindhárom óvoda elnyerte a megtisztelő címet, melyet 2019. szeptember 18-án vehettünk át a Budapest Kongresszusi Központban, több mint 2000 résztvevő társaságában, tartalmas szakmai előadások és rendkívül szívmelengető színpadi produkciók kíséretében. A pályázó intézmények részére a módszertani csomagot, az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosította.
Ezúton köszönöm meg kollégáim mindennapi nevelőmunkáját, a szülők aktív közreműködését és Kisvárda Város Önkormányzatának támogatását, melyek nagyban hozzájárulnak a Kisvárdai Egyesített Óvoda gyermekeinek személyiségformálásához, boldogságtudatuk kialakításához.
Légy Te a változás, amit a világban látni szeretnél!
Légy Te a szeretet, amit a világban érezni szeretnél!
Légy Te a szó, amit a világban hallani szeretnél!
Légy Te a béke, amit a világnak adni szeretnél!
/Bagdi Bella : Jobb Veled a Világ/
Pálinkásné Garasos Melinda
óvodavezető