A Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola a HAT-18-01-0530 Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek címmel kiírt pályázattal 1.740.000 Ft támogatásban részesült. Iskolánk immár harmadszor vehetett részt az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott „HATÁRTALANUL!” programban.
Ebben a tanévben 29 tanuló 5 pedagógus kíséretében megismerhette Szlovénia magyarlakta területeinek néprajzi és főúri emlékeit, a nagy magyar arisztokrata családok egykori kastélyait és várait. Utazásunk fő célja volt, hogy diákjaink felfedezzék a szlovéniai területének jelentős kulturális, építészeti és néprajzi értékeit.
A 6 napos tanulmányi kiránduláson, megtekinthették (Útban Szlovénia felé) Keszthelyen a Festetics Kastélyt, a Hintómúzeumot, és a Vasútmúzeumot. Lendván a Várat, az Izakovci - a Szerelem szigetén található úszómalmot, Ljubjanában a Várat, a Székesegyházat, a (Tromostovje) hármas kőhidat, a Sárkányhidat, és a Ferences templomot. Triesztben a Miramare kastélyt. Piranban a Szent György Templomot, az Óvárost, és a Világítótornyot, majd felmentünk a Harangtoronyba. Brezjén a Bledi-szigeten a Nagyboldogasszony templomot –melyet pletna nevű bárkával közelíthettünk meg. Postojnán a cseppkőbarlangban egy három órás túrán vettünk részt, majd hosszú sétát tettünk a Vintgar szurdokban, végül megtekintettük a Predjama sziklába vájt várát. Útban hazafelé megcsodáltuk Dobronokon a csodálatos orchidea farmot. Szállásunk a Kemping Adria Ankaran-ban volt a tengerparton, fás, árnyékos helyen, a kavicsos part közelében. A változatos és sűrű program miatt csak rövid időt tölthettünk a táborban. A gyerekeknek csak egyszer sikerült fürödni a tengerben, s bár a víz még hűvös volt, ez sem szegte kedvüket. Néhány diákunk életében első alkalommal mártózhatott meg a tengerben.
Tanulmányi kirándulásunkat előkészítő tevékenység előzte meg, melynek során diákjaink és pedagógusaink is felkészültek az útra. Áttekintettük a kirándulás állomásait, annak történelmi, néprajzi és természeti-földrajzi vonatkozásait. A tanulóink kutató-rendszerező munkát végeztek, melyről írásos dokumentumokat készítettek, s ezeket az egyes állomások előtt ismertették a társaikkal. Megismerhettük Szlovénia bájos óvárosait, ódon lovagvárait, titokzatos barlangjait, festői szépségű tavait és a mediterrán tengerpartot. Örülünk, hogy elmehettünk. Reméljük, hogy még sokszor pályázik az iskolánk.
A Határtalanul programot nagyon jó lehetőségnek tartjuk arra, hogy megismerjük a határon túli magyarok életét, a szép tájakat, a változatos történelmi emlékeket.
Köszönet Tischnerné Kraskó Ildikónak,
hogy megírta a pályázatot és megszervezte a kirándulást!