Immáron 54. alkalommal rendezte meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Kazinczy Ferenc Gimnázium Győrött, 2019. április 26-27-28-án a Szép Magyar Beszéd nyelvművelő versenyt.
Őszintén szólva, mielőtt felkészítőtanárom, Virguláné Herczku Orsolya megemlítette nekem a versenyt, nem ismertem. Viszont hamar megkedveltem, hisz témája a felolvasás/szónoklás, amit élvezettel művelek. Mivel a regionális elődöntőn, amit Nyíregyházán rendeztek meg szépen teljesítettem, egyenes út vezetett a győri döntőig.
Sosem voltam az az ember aki napokon át izgulna egy verseny miatt, így hát könnyűszerrel vágtam bele a tanulásba. A feladat adott volt, hasonló mint az elődöntőn: egy 2-3 perces (XX., XXI. századi irodalmi szereplőhöz tartozó) esszét kellett magammal vinnem és felkészülni vele; egy szöveget pedig a helyszínen kaptam, amit felkészülés gyanánt 20 percig olvashattam. A verseny magába foglalt egy írásbeli részt is, amelyben pár összetett mondatot kellett helyesen hangsúlyoznom, majd ezt jelölnöm a papíron.
Tehát a ráhangolódás a megmérettetésre nyugalomban folyt. Hálát adhatok tanárnőmnek, amiért unszolt és mindig figyelmeztetett arra, hogy készüljek és ne hagyjam abba. Nem aggódtam a szóbeli próba miatt. Az írásbeli részre pedig folyamatosan készülgettem az előző versenyek anyagaiból valamint a segítséget nyújtó „fehér könyvből” ami ezen anyagokból lett összeállítva, tanácsokkal ellátva. Ahogy közelgett a verseny időszaka, egyre több időt szántam a készülődésre, tanárnőmmel egyre többet tanakodtunk, hogyan fejlesszük beszédemet a legkiválóbb szintre (de legalábbis arra a fokra, amely a zsűri előtt majd megállja a helyét.)
Végre elérkezett a várt nap. Indulásunkat kénytelenek voltunk április 25. napján megejteni, hisz Győr országunk átellenes pontján található, az utazás pedig elég sok időt vesz igénybe. Vonattal utaztunk a megyeszékhelyre, ami egy teljes napot vett igénybe. Ennek ellenére még aznap (csütörtök) este szívélyes fogadtatásban részesültünk és regisztráltunk majd egy könyvbemutatón vehettünk részt. Itt dr. Kováts Dániel ismertette legújabb szerzeményét, az Úton a szép magyar beszédhez című módszertani kiadványt. Ezek után hamar elfoglaltuk szállásunkat a Kazinczy Ferenc Gimnázium kollégiumában és nyugovóra tértünk.
A pénteki nap elég forgalmasan telt, így is indult. A reggelit a gimnázium menzáján költöttük el. A koszt egyébként minden nap finom és bőséges volt. 8:00-kor egy kisebbfajta megemlékezésre gyűltünk össze az aulában, Kazinczy szobra előtt. Itt a verseny szervezői fejezték ki tiszteletüket egy-egy koszorú formájában. A megnyitó ünnepély a városházán került megrendezésre. 8:45-kor már a város alpolgármestere, Dr. Fekete Dávid mondott beszédet. Versenyünket Nyiri Péter a méltán híres magyar nyelvész, Kazinczy társasági elnök nyitotta meg.
Egy órával később elkezdődött a megmérettetés. Először az általunk választott, előre begyakorolt olvasmányokat adtuk elő. Itt szerencsére meghallgathattam a vetélytársaim produkcióját is. Sokat tanultam ezekből a szónoklatokból. Ekkor ismertem meg számos olyan praktikát, melyeket a tankönyvek nem említettek. Persze az új ismeretek nem fejtettek ki nagy hatást előre begyakorolt taktikáimra, viszont érdekes volt megfigyelni, hogy a sok-sok fiatal milyen önálló technikákat mutat be.
Az írásbeli, Beszélni nehéz! feladatot ebéd után dolgoztuk ki. Időnk volt rá bőven, az egy bekezdés megoldására szentelhettünk 30 percet. Azért, hogy a látogatók és versenyzők minél jobban érezzék magukat Győrben, a szervezők a napot több programmal is kitöltötték. 15:00-kor városnéző túrát indítottak azon résztvevőknek, akik először látták a települést. Ekkor végigsétáltunk a belváros gyönyörű utcáin. Szobrokkal, műemlékekkel és több százévesnél is régebbi épülettel találkoztunk. (Megfigyeltem, hogy a Győrben nagy tisztelet övezi Baross Gábor személyét.) Elsétáltunk a folyóparthoz, majd a Nagyboldogasszony-székesegyházat is meglátogattuk. Sétánk során láttuk a Szent László király koponyacsontját őrző hermát, valamint a Vérrel Könnyező Szűz Mária Képet is. Miután bebarangoltuk a város nevezetességeit, visszatértünk a gimnáziumba, ahol megvacsoráztunk. Estére ünnepi koncertet szerveztek a jelenlevők számára a verseny rendezői. A klasszikus zene a Győri Zsinagógában csendült fel.
Szombat reggel érkezett el a verseny utolsó próbatétele. A kötelező szövegek felolvasását 9:00-kor kezdtük. Mire kategóriám versenyzői egyesével végeztek, elmúlt dél. Délután a zsűri tanácskozást tartott a résztvevőkkel közösen. Itt megtudhattuk, mik voltak azok a hibák, melyeket sokan elkövettek, kik voltak akik kifejezetten szépen adták elő szövegeiket. Ez viszont (mint a zsűri tagja, Balázs Géza elárulta) nem állt összefüggésben a másnapi eredményekkel. Ez a nap kicsit szellősebb volt programok szempontjából, így este kifújhattuk magunkat a nagy próbák után.
A vasárnap nagy izgalommal kezdődött. Személy szerint alig vártam, hogy végezzünk a reggelivel és kezdjük az értékelést. Ezzel viszont 9:00-ig várnom kellett. A városháza díszterme újra megtelt csillogó, reménykedő szemekkel. Diákok és tanáraik egyaránt hittek győzelmükben, valamint abban, hogy megkapják fáradozásukért a Kazinczy-díjat. Természetesen láttam néhány elkeseredett arcot is, akik már előre sejtették, hogy jutalom nélkül térnek haza.
Rögtön elsőre az én kategóriám következett. Zavartan vártam, hogy az utolsó név is elhangozzon, mivel úgy véltem, nem értem el a megfelelő szintet. Tanárnőm mindvégig biztatott, hogy ne adjam fel, mint később kiderült, jogosan. Tehát várakoztam. Sorban következtek a számomra idegen nevek. Aztán egyszer csak felolvasták: Szabó Dániel – Várday Kata Református Gimnázium, Kisvárda. Hirtelen fordultam tanárnőm felé, aki vidáman mosolygott rám és indított el kitüntetésem felé. A pulpituson sorakozó zsűritagok és különféle elnökök jókedvvel és elismeréssel tekintettek rám. Gyors kézfogások és köszönöm-ök közepette vettem át nyereményemet, majd egy kisebb terembe küldtek, ahol a hivatalos papírmunkákat végeztük el. Visszasietve tanárnőmhöz, kitörő boldogsággal fogadott. Az ünnepély hátramaradt része hamar befejeződött, mint a karikacsapás.
Röviden lezárva az összefoglalást, elmondhatom, hogy abszolút megérte a sok fáradtságot. Azoknak, akik nem érték el a hőn áhított díjat, szintén megérte elutazni Győrbe, ha más nem a város szépsége és diáktársaik technikáinak megismerése miatt. Szeretném megköszönni a felkészítést és ajánlást Virguláné Hercku Orsolya osztályfőnökömnek – felkészítőtanáromnak. Köszönettel tartozom a verseny szervezőinek és magának a városnak is. Köszönöm Győr!
A hasonló cipőben járó nyelvápolóknak, beszélni szeretőknek pedig ajánlom ezt a perfekt versenyt. Ha szereted anyanyelved, szereted hangodat hallatni, érdemes megmérettetni magad, hisz ha a megfelelő szinten teljesítesz, a legrégebbi és legrangosabb elismerést szerezheted meg az anyanyelvápoló mozgalomban.
Szabó Dániel