Május 20-án mutattuk be az IWalk Kisvárda projektet városunkban. A tervezett program előkészítéséről már októberben is beszámoltunk a helyi sajtóban, ezért nagy örömünkre szolgált, hogy a programot kidolgozó alapítvány képviselőinek, önkénteseinek és diákokból álló csapatának mutathattuk be először a Kisvárda városban is létrehozott helytörténeti sétát.
A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Alapítványa a Zachor Alapítvánnyal együttműködve 2013-ban indította útjára ezt a programot. Európában egyedülálló módon az USC Soá Alapítvány gondozásában lévő holokauszt túlélők videóinterjúinak felhasználásával, helytörténeti séta során mutatjuk be a Kisvárdán élt nagy lélekszámú zsidó közösség emlékeit tanórán kívüli oktatási program keretében, érdeklődő diákoknak. A módszer alapötlete Szőnyi Andreától, az alapítvány vezetőjétől származik.
A nagyszerű ötletet Budapesten kívül már több vidéki városban is megvalósították, Pécsett, Miskolcon, Békéscsabán és Aszódon, sőt néhány közép-európai nagyvárosban, Varsóban, Kijevben és Prágában is sikerrel működik az IWalk a magyar mintát és kidolgozott módszertant követve. Ehhez a nagyszerű programhoz kapcsolódott az idén Kisvárda.
2013 óta nagyon sokat fejlődött technikailag a program, ám a tavalyi év fejlesztése, az ingyenesen letölthető mobil applikáció minden tekintetben nagyszerű lehetőséget jelent nemcsak az oktatásban, hanem kulturális örökségünk megismerésében és megismertetésében. A séta előkészítését Moldvay Zsolt (a Kisvárdai SZC. II. Rákóczi Ferenc Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája igazgatóhelyettese), Néző István (Várday István Városi Könyvtár helytörténésze) és Tari Istvánné (Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanára) vállalta. A Szent László utcáról induló és a zsinagóga épületében záródó sétát a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium diákjai vezették: Molnár Dóra 12.e, Tari Anna Zsófia 10.d, Czap Liliána és Friderikusz Anna Flóra 9.c osztályos tanulók. Reményeink szerint a 45 percre tervezett kisvárdai séta szeptembertől szerves részét képezheti a 12-18 éves diákok tanórán kívüli oktatásának. Emellett számítunk városunk felnőtt lakosságának és a városunkba érkező vendégek érdeklődésére is.
A kisvárdai séta öt helyszíne mellett az alkalom különlegességére való tekintettel megnézhettük az éppen felújítás alatt álló zsinagóga mellett található imaházat, a Bessenyei György Gimnázium aulájában elhelyezett „Üres padok” emlékjelet és a zsidó temetőt. A programot közös ebéd zárta, ahol a városvezetés nevében egy ajándékcsomaggal köszöntük meg a nagyszerű lehetőséget a Zachor Alapítványt képviselő Vida Nárcisznak.
Tari Istvánné