„A művészet az elmondhatatlan tolmácsa" címmel interaktív kiállítási anyag érkezett a Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumba, a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából. 2018. január 29-től február 2-ig látogathatták meg a kiállítást az érdeklődők.
A Zachor Alapítvány és az USC Soá Alapítvány 2013 óta hirdeti meg alkotói pályázatát ezzel a címmel általános és középiskolás diákoknak. A 2017-ben beérkezett alkotásokból 15-öt választottak ki, amelyekből egy vádorkiállítást álmodtak meg a szervezők. Az ünnepélyes eseményen Leleszi Tibor, városunk polgármestere tartott ünnepi beszédet, Pázmán Linda 10.a osztályos tanuló Radnóti Miklós Erőltetett menet című versével nyitotta az alkalmat, míg Friderikusz Péter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója csellójátékával zárta a megnyitó ünnepséget.
A bemutatott alkotások az USC Soá Alapítvány IWitness digitális platformáján található, holokauszt-túlélőkkel és szemtanúkkal készített interjúklipek alapján készültek. A kiállítás 15 egyszerűen felállítható molinóból áll, melyeken a több száz beérkezett pályázatból kiválasztott 15 alkotást prezentáltak a szervezők. Az interaktivitást a molinókon található QR-kódok biztosítják, melyek leolvasásával a látogatók digitális eszközök (okostelefon vagy tablet és fülhallgató) segítségével azonnal megnézhetik és meghallgathatják a műveket inspiráló interjúrészleteket - ezek vezetik körbe a diákokat a kiállításon.
Nemcsak a besis diákok látogathatták a kiállított anyagot, hanem előzetes bejelentkezés alapján szívesen fogadtuk más iskolák tanulócsoportjait is. A nagyszerű lehetőséget kihasználva a Vári Emil Általános iskola hetedikes és nyolcadikos növendékei és a II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakiskola kilencedikes tanulói keresték fel a kiállítást.
Az emlékezet fenntartásának ilyen különleges módjával még csak kevés diák találkozott. Az interaktivitásra lehetőséget adó QR-kódokkal ellátott felületek lehetőséget teremtettek a diákoknak arra, hogy a tények meghallgatása után, egy-egy interjúklip segítségével közelítsenek a múlthoz.
A vándorkiállítást megközelítőleg 620 diák és tanár tekintette meg.
Czomba Magdolna
fotók: Kerekes Tibor