„A magyar nyelv: igézetes hangszer, melyen csak kevesen tudnak játszani.” A mottóul választott – Örkény Istvántól kölcsönzött – sorok, a kisvárdai Somogyi Rezső Általános Iskolában január 25-én megrendezett Szép Magyar Beszéd verseny győztesétől hangzottak el, és valamennyi résztvevőre igazak: remekül játszanak a magyar nyelv hangszerén!
A Somogyi Rezső Általános Iskola ad otthont már évek óta a Kazinczy-díj Alapítvány Péchy Blanka emlékére kuratóriuma által az általános iskolás korosztály számára meghirdetett anyanyelvápoló vetélkedésnek. A verseny gyökerei a 60-as évekbe nyúlnak vissza, amikor Péchy Blanka színésznő megalapította a Kazinczy-díjat. Az volt a célja, hogy a média közszereplői, illetve színművészek nyelvművelő tevékenységét ezáltal elismerje, fontosságára felhívja a figyelmet. A későbbiekben kiterjesztették az egyetemisták, a középiskolások (ők Kazinczy-érem büszke tulajdonosai lehetnek), majd az általános iskolás korosztály számára is, akiket Kazinczy-jelvénnyel jutalmaznak.
A verseny célja „az ifjúság anyanyelvi nevelése, a beszédkultúra javítása”. Mindezen túl egy ilyen közösségi alkalom, barátságos megmérettetés kiváló lehetőség a bemutatkozásra, az intézmények közötti kapcsolatok mélyítésére, tapasztalatcserére.
Az 5-6. osztályos kisdiákok jellemzően egy-egy vidám regényrészlettel készültek, melyek felüdítették a zsűrit értékelő munkája során. A kötelező szöveget a Kazinczy-díj Alapítvány Bizottsága választja és küldi el a rendező iskola számára. Ezzel helyben kellett a résztvevőknek megbirkózniuk. Az 5-6.-os korosztály versenyzői a magyar történelem egyik jeles eseményéről, Mátyás király lakodalmáról tudhattak meg érdekes részleteket.
Köszönjük Deák-Takács Szilviának, a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium magyar szakos pedagógusának, a korcsoport zsűrielnökének, Dicső Zoltánnénak, a Várday István Városi Könyvtár könyvtárosának és Jurásné Papp Mónikának, a Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium és Óvoda magyar szakos pedagógusának, hogy elfogadták felkérésünket!
A 7-8. osztályos korcsoportban a szabadon választott szövegek között a magyar nyelvről, kultúráról, hazaszeretetről, alapvető erkölcsi-emberi értékekről született szépprózai elmélkedéseket, esszéket hallhattunk. Ezek erősítik magyarságélményünket, üzeneteikkel tanítanak is. Kötelezőként ez alkalommal Bachát László: Nyelvhasználat és emberi magatartás című – nevelő szándékú, s igen aktuális – írása hívta fel a fiatalok figyelmét arra, hogy „az emberi magatartásnak a nyelvi magatartás, a beszéd [is] szerves része”, tehát szigorúan kerülendő a „durva, trágár” stílus.
Szép számmal találkoztunk olyanokkal, akik képesek voltak elmélyedni a szövegben, átgondolni annak tartalmát, előadásmódját, s értőn – érzőn tolmácsolni részleteket a magyar próza gyöngyszemeiből. Közülük kerültek ki a dobogósok és mindkét korosztályból a különdíjas versenyzők.
Köszönjük Vizer Zoltánnak, a II. Rákóczi Ferenc Szakképzési Centrum szakmai főigazgató-helyettesének, magyar szakos pedagógusának; Malmosné Takács Ágnesnek, a Szablcs-Szatmár-Bereg Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kisvárdai Tagintézménye pedagógusának és Sándor Csilla Juditnak, intézményünk alsó tagozatos tanítójának értékelő munkáját!
A tartalmas és színvonalas megmérettetés során az alábbi eredmények születtek:
5 – 6. osztályosok kategóriájában:
I. helyezés: Pongó Balázs, a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola diákja; felkészítő tanára: SzegedinéGodek Margit.
II. helyezés: Balázs Anna, a Somogyi Rezső Általános Iskola diákja; felkészítő tanára: Pappné Lecza Andrea.
III. helyezés: Erki Boglárka, a Vári Emil Általános Iskola diákja; felkészítő tanára: Tóthné Annuska Zsuzsanna.
Különdíj: Szilágyi László, a Kossuth Lajos Általános Iskola Komorói Petőfi Sándor Tagintézményének diákja; felkészítő tanára: Nagyné Barnai Zsuzsanna.
7 – 8. osztályosok kategóriájában:
I. helyezés: Korbács Bálint, a Somogyi Rezső Általános Iskola diákja; felkészítő tanára: Vágnerné Baksa Anikó.
II. helyezés: Bátyi Boglárka, a Vári Emil Társulási Általános Iskola diákja; felkészítő tanára: Tóthné Annuska Zsuzsanna.
III. helyezés: Szőke Dorina, a Somogyi Rezső Általános Iskola diákja; felkészítő tanára: Vágnerné Baksa Anikó.
Különdíj: Kovács Ádám, a Szent László Katolikus Gimnázium Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium és Óvoda diákja; felkészítő tanára: Jurásné Papp Mónika, valamint Fodor Péter, a Somogyi Rezső Általános Iskola diákja; felkészítő tanára: Vágnerné Baksa Anikó.
A városi, város környéki forduló 7-8. osztályosai között első helyezést elért tanuló képviseli Kisújszálláson, a regionális versenyen körzetünket. Eredményes felkészülést és sok sikert kívánunk neki!
Szeretnénk hinni, hogy a jelentkezők nagy száma iskolánk vendégszeretetének, szíveslátásunknak bizonyítéka is! Bízunk benne, hogy a hozzánk ellátogatók, illetve iskoláik képviselői jó érzéssel térnek vissza a következő évi megmérettetésre!
Somogyi Rezső Általános Iskola