Augusztus elején a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium hat diákja vehetett részt a Calasanctius Ösztöndíj Alapítvány és a Budapesti Corvinus Egyetem által szervezett Ifjúsági Üzleti Program táborában, aminek az egyetem székesfehérvári campusa adott helyet.
A CÖA létrehozása Dr. Forgách Péter nevéhez kötődik, aki 1956 óta él az USA-ban. Az elismert retinasebész alapítványán keresztül 1994 óta támogatja a magyar – anyaországi és határon túli – fiatalokat amerikai posztgraduális és szakmai képzéseken való részvételben. Támogató munkáját köztársasági elnöki kitüntetéssel is elismerték 2005-ben.
A programot volt ösztöndíjasok hozták létre azzal a szándékkal, hogy bevezessék az üzleti élet rejtelmeibe az érdeklődő diákokat. Az IÜP egyhetes nyári tábora remek lehetőség arra, hogy interaktív módon tanuljunk, új ismereteket szerezzünk, új kapcsolatokat építsünk ki és nem utolsósorban jól érezzük magunkat. Az IÜP tábor több egy évtizedes múltra tekint vissza. A tábor vezetője Mudri György, a BCE tanára, egyéni vállalkozó, aki lelkes fiatal előadókkal és mentorokkal szeretné átadni az évek során megszerzett elméleti tudást és tapasztalatot a diákoknak. A táborba elsősorban 11. osztályos gimnazistákat várnak, akiket érdekel az üzleti élet és a start-upok világa. Egy motivációs levél és a LinkedIn profil alapján válogatták ki a jelentkezők közül a szerencsés 47 diákot ebben az évben. A beválogatásban fontos szempont, hogy az ország különböző részeiről és a határon túli magyarlakta területekről érkezzenek a résztvevők. Igazi csapatépítés folyt a héten, hiszen egymást korábban nem ismerő diákoknak kellett együtt dolgozniuk.
Két modul, az üzleti tervezés valamint a média és kommunikáció közül választhattak a résztvevők. Az üzleti tervezésen belül nyolc csapat dolgozott egy általa megvalósíthatónak vélt ötlet kidolgozásán, majd a részletes üzleti terv elkészítésén. Különböző kompetenciával rendelkezők – hustler, hacker, designer – alkottak egy csapatot. A média modul két csapata egy médiatermék elkészítésén dolgozott.
A korai ébresztő után a délelőttök előadásokkal teltek, ahol a vállalkozás elindításával, felépítésével, működtetésével ismerkedtünk meg, valamint meghívott vendégek meséltek saját vállalkozásukról, tapasztalataikról. Délután workshopok keretében folyt a csapatmunka, az ötletelés, a terv kidolgozása és a prezentáció felépítése mentorok segítségével. Az egésznapos fáradságos munka után következett a nap legszabadabb része, a közös program. Ezen belül különböző kreativitást igénylő játékokban vettünk részt, sportoltunk, és „önkénteskedtünk”. Itt lehetőség nyílt egymás jobb megismerésére, a kapcsolatok elmélyítésére és sok-sok nevetésre. A hét zárásaként az elkészült prezentációkat négytagú szakmai zsűri előtt kellett előadni, majd a feltett kérdésekre adott válaszokkal megvédeni az üzleti tervet. A győztes csapat BroBot projektje a távoktatásra épült, a különdíjas üzleti terv pedig az okostelefon és a természettudományos ismeretek gyakorlati alkalmazását kapcsolta össze. (A csapat tagja volt Erdős Gréta Bianka 11. c) Motivációként szolgált a fiatalok számára az a kilencmilliós befektetési tőkealap, amit a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. felajánlott a legjobb üzleti tervek megvalósítására. Tizenöt diák kapott lehetőséget arra, hogy egy négyhónapos tréningen vegyen részt, melynek végén hárman a következő nyáron a bostoni Massachusetts Institute of Technology (MIT) nemzetközi start-up programjára utazhatnak el. (Borus Fanni, Ficsóri Nikolett, Molnár Dóra 12. e valamint Karászi Aliz 11. c)
Mindannyian élveztük a táborban töltött időt. Az élet egy számunkra teljesen új területével ismerkedtünk meg. Ízelítőt kaptunk az üzleti életből, néhány nap alatt sok új ismeretet kellett elsajátítanunk, majd ezeknek gyakorlati alkalmazását is ki kellett dolgoznunk. Éjszakába nyúlóan dolgoztunk, terveztünk, vitatkoztunk, ötleteltünk. Fárasztó, de igen élvezetes volt a közös munka mind az új társakkal, mind a mentorokkal, akik úgy kezeltek bennünket, mint fiatal vállalkozókat. A jövő évi jelentkezés meghirdetése előtt iskolánkban a tavaszi pénzügyi hét keretén belül diáktársaink számára előadással egybekötött élménybeszámolót tartunk kedvcsinálóként.
További érdekességek a táborról az egyik
médiacsoport weboldalán elérhetők: http://iup1.igen.hu/
Borus Fanni