A Tessedik Sámuel Szakközépiskola, Szakgimnázium és Gimnázium, valamint a Telegdi Kata Szakközépiskola, Szakgimnázium és Gimnázium 2017. szeptember 1-jétől új név alatt, új fenntartóval, de ugyanolyan formában működik tovább, mint eddig.
A frissmedia.hu oldal a kisvárdai Tessedik Sámuel Szakközépiskola, Szakgimnázium és Gimnázium igazgatóját, Kovács Ágnest kérdezte, hogy mit jelent az intézmények életében ez a változás?
A két iskola egybeolvad, és egy másik intézmény tagintézményeként működik tovább, Szent Bazil Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola, Középiskola és Kollégium Középiskolai Tagintézménye néven. A Hajdúdorogi Görögkatolikus Főegyházmegye veszi át a fenntartói jogot az új tanév első tanítási napjától. Az iskolák helyileg ugyanott működnek tovább, mint eddig. Vallási hovatartozástól függetlenül várjuk a jelentkezőket, az egyházi fenntartás nem jelent kötelező vallásgyakorlást.
Megváltoznak-e az eddig megszokott képzések, az iskolai élet?
Sem a képzéseket, sem az iskola életét nem érinti ez a változás. Számtalan tanórán kívüli programot kínálunk továbbra is tanulóinknak. Színház és mozi látogatással, kirándulásokkal, korcsolyázással, bowlingozással, iskolanappal színesítjük a mindennapjainkat. Az Útravaló Ösztöndíjprogram több éve segíti a felzárkóztatást és a szakmai tehetséggondozást.
A képzéseket milyen eredménnyel végzik a diákok?
Tanáraink szakmai-felkészítő munkáját, tanulóink kitartását dicsérik a különböző versenyeken elért sikerek. Szakács csapatunk a tavalyi “Gál Sándor” emlékversenyen aranyérmet szerzett. Kozmetikus és fodrász tanulóink rendszeresen dobogóra állnak a Szabolcs Kupán és a Balmaz Hajkarneválon. Az országos Szakiskolai Közismereti Tanulmányi versenyen az előző tanévben 7 tanulónk jutott be a regionális fordulóba, Kasza Vivien az országos döntőbe bekerülve, 2200 tanulóból a 14. helyen végzett. Többször került be csapatunk a Magyar Vöröskereszt által szervezett elsősegélynyújtó versenyek országos döntőjébe is.
Milyen szakképzésekre lehet jelentkezni?
Alapfokú (8 osztály) végzettséggel, nappali rendszerű képzésben eladó, pincér, és szakács szakmákban indítunk osztályt. A 10. évfolyam elvégzése után, vagy érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők nappali tagozaton eladó és szakács szakmára jelentkezhetnek Debrecenben, esti tagozaton számítógép-szerelő, karbantartó szakmát tanulhatnak Kisvárdán.
Érettségire épülő szakképesítések indulnak nappali tagozaton?
Természetesen többféle szakma közül is lehet válogatni érettségi után: Debrecenben fodrász, gyógymasszőr, gyógypedagógiai segítő munkatárs, irodai titkár, kisgyermekgondozó, -nevelő, kozmetikus, vám- és jövedéki- és termékdíj ügyintéző, továbbá Kisvárdán vám- és jövedéki- és termékdíj ügyintéző, illetve Nyíregyházán: fodrász, kozmetikus, vám- és jövedéki- és termékdíj ügyintéző.
Esti tagozaton 2 éves érettségi vizsgára felkészítő képzést indítunk azok számára, akik rendelkeznek szakmai bizonyítvánnyal: Debrecenben vám- és jövedéki- és termékdíj ügyintéző, szakmai előképzettséggel pedagógiai és családsegítő munkatárs, pénzügyi-számviteli ügyintéző; Kisvárdán irodai titkár, kozmetikus; Nyíregyházán gyógymasszőr.