A patinás gimnázium jelmondata: „Amit mi adni tudunk, az örökre megmarad!”
A kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium a jövő tanévben is fél tucat új osztályt indít. Nevezetesen általános tantervű, matematikai, idegen nyelvi, humán és természettudományos irányultságú csoportból álló osztályok szerepelnek a képzési színpalettán, valamint 5 évfolyamos képzés keretében az Arany János Tehetséggondozó Program szerint működő immáron tradicionálisnak mondható osztályt.
Mint Bíró Gábor igazgató az egységes írásbeli felvételi vizsgát követően elmondta, az Arany János Tehetséggondozó Programba a szakminisztérium által meghatározott feltételek teljesítésével, pályázat útján lehetett bekerülni. Aranyos diákjaink a 11. és 12. évfolyamon közép és/vagy emelt szintű érettségi vizsgákra felkészítő foglalkozásokon vesznek részt, de az emelt szintű képzések a kiemelt tantárgyakból már a 9. évfolyamtól kezdődően az emelt szintű érettségire készítenek fel – mutatott rá Bíró Gábor igazgató, aki felhívta a figyelmet arra is: az iskola kollégiumi elhelyezést korlátozott számban, menzát ugyanakkor igény szerint tud biztosítani.
Intézményünk pedagógiai programjának kiemelt területe az egészséges életmódra nevelés, melyből következően olyan tanulókat látunk szívesen, akik a korszerű életvezetés hívei – fogalmazott az igazgató, aki ez utóbbi kijelentés kapcsán aláhúzta: – Örömteli tény, hogy megyénk továbbra is az ország diáksportjának élmezőnyében, mondhatni elitjében van. S ehhez idén is erőteljesen hozzájárultak a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium diákjai is, akik esztendők óta sport- és egyéb tanulmányi versenyeredményeikkel rendre iskolájukra és városukra irányítják a közvélemény figyelmét – mutatott rá az igazgató, aki rövid félévi számvetést is készített a diákok sikereiről.
Ősszel egy 10. d-s diákunk, Berencsi Csaba és testvére Tímea (májusban érettségizett tanítványunk ) válogató versenyen vettek részt, ahol Csaba küzdelemben szerzett EB-kvótát, míg testvére formagyakorlatban és küzdelemben szerzett kvótát a szófiai karate kontinensviadalra, (Megjegyzés: 2 aranyéremmel tért haza a testvérpár. ) de a Dream Cup világkupáról is aranyéremmel térhettek haza.
Ugyancsak kora őszi hír, hogy Budapesten az Emberi Erőforrások Minisztériumában vehette át Lekka Ákos 12. e osztályos tanuló A nemzet fiatal tehetségeiért ösztöndíjat és emléklapot – újságolta Bíró Gábor. Az 56-os emlékév kapcsán a Forradalom velünk él országos pályázaton vers kategóriában Bakró Rita (9. a) révén lett díjazottja a Besinek.
Biológiából Szakszon Eszter (11.e) és Filipcsuk Péter Gusztáv (11.a), informatikából Nagy Bence (11..a) jutottak fokozatosan előre az OKTV fordulóiban, de sikeres volt Dancs Balázs programozásból a „kis OKTV-n” Az iskola több együttese is sikerrel szerepelt a Bolyai Anyanyelvi és Matematika Csapatverseny körzeti megméretésein, matematikából országos döntős lett a 10. évfolyamos csapatunk (Hanics Mihály, Németh Andrea Dóra, Suba Hunor, Maróti Ádám ) a históriabarát diákok pedig a Cultura Nostra Történelmi Vetélkedőn jeleskedhettek. Az iskola számos diákkal jutott tovább a XX. Gábor Dénes Számítástechnikai Emlékversenyre, de a végzős Tóth Béla például irodalomból lépegetett előre az OKTV-n, Batta Gergő, Hajba Károly, Kovács Kornélia, Petró Zsolt meg matematikából. Potyók Erika személyében besis diák lett 2016-ban az Az év diák írója és költője, a Dürer kémiaverseny Észak-Alföldi Régiós döntőjében 1. helyezést a Besi csapata. A matematikusok szintén résztvevői lehetnek az országos döntőnek (Hanics Mihály, Németh Dóra Andrea, Maklári Dániel).
Tanulóink, tanárink sikerrel élik át az „együttdolgozás” élményét is , ami szintén kiemelkedő versenyeredményeket hozott az iskolának, a városnak. Az országos Széchenyi vetélkedőn 3 helyezett lett a Besi, (Pokol Marci, Nagy Anna, Tóth Béla), míg aMagyar Science of Stage fesztiválról 2 csapatunk is nemzetközi döntős, lett . „Felfedeztük az élet titkát” országos egészségbiológiai verseny döntőjében 1. (Lippai Laura, Tompa Alexandra, Szerdi Márta, 3 (Vedres Péter, Maklári Ákos, Rémik Dávid), s Szent-Györgyi Ifjú címet adományoztak Szegeden Vedres Péter 12.e osztályos tanulónak.
A diák- és tanársikerek a sokszínű képzés és a széles látókör kézzelfogható bizonyítékai, csakúgy mint a tény, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Földművelésügyi Minisztérium az Ökoiskola címet adományozta a gimnázium számára. A cím azon nevelési-oktatási intézményeknek elismerése, amelyek intézményi keretek között átgondoltan, rendszerszerűen és mindennapi gyakorlatukban foglalkoznak a környezettudatossággal, a fenntarthatóságra neveléssel, a környezeti- és egészségneveléssel.
Sokatmondó adat, hogy a hétindító tanári értekezleteken az iskolaigazgató rendre a versenyeredményekről és diáksikerekről számol be, és mindig módja van „bő lére ereszteni” mondanivalóját. Az egyéb statisztikai adatok is beszédesek: a Besiben példának okáért 0,5 az egy főre jutó nyelvvizsgák száma, és bizony nem számít fehér hollónak a 4,6-ot meghaladó, sőt olykor 4,8 fölötti osztályátlag(!) sem. Az érettségi vizsgaátlagok szintúgy magas nívót mutatnak: tavaly az emelt szintű matematika átlageredménye szignifikánsan felülmúlta mint a városi, mint a megyei, mind pedig az országos átlagot, de kiemelkedőek az érettségi n született osztályeredmények is (12.e 4,68, 12.d 4,82) .
Ezen eredmények miatt eredményesek tanulóink a felsőoktatási felvételi statisztikában is (96% a 12.a és 97% a 12.d osztály bejutási aránya).
Talán mindennél többet mond, ha egy heti tanári értekezletet találomra kiválasztunk (legyen a mondjuk a november végi), és megnézzük, mi szerepelt a jegyzőkönyvben!
Nos, ezt találtuk:
A Hajdúszoboszlón megrendezett Szép Ernő Regionális Vers- és Prózamondó Versenyen Molnár Flóra 12.b osztályos tanuló 2. helyezést ért el. Oklevélben és könyvjutalomban részesültek: Deák Dorka 9.a, Hesz Patrícia 10.a, Varga Annabella 10.a, Kópé Boglárka 10.d.
A 3. Székely László Fekvenyomó Emlékversenyen Szincsák Fanni 11.e osztályos tanuló 1. helyezést, Miskolczi Orsolya 10.b osztályos tanuló 4., Juszku Adrienn 9.b osztályos tanuló 5. helyezést ért el.
A Kézilabda Megyei Diákolimpia döntőjében a Bessenyei csapata a 3. helyezést érte el. A csapattagok: Burai Krisztián 11.a, Juhász Tibor 11.a, Kapdos János 12.d, Lipécz Ákos 12.d, Maklári Dániel 9.d, Matus Attila 9.d, Nagy Donát 12.e, Petykó Tamás 12.f, Tóth Dénes 12.g.
A MOL Tehetségtámogató Program 2016. évi nyertese (művészet-tudomány kategóriában) Filipcsuk Péter Gusztáv 11.a osztályos tanuló.
November végén torna háziversenyt rendezett a Besi. 13 lány és 10 fiú mérte össze tudását két kategóriában. A kezdő lányok versenyében I. helyezett: Kovács Kornélia 12.d, II. helyezett Juha Nóra 11.e, III. helyezett Mudri Lucia 12.d. A haladó lányok versenyében: I. helyezett Pásztor Gabriella 11.d, II. helyezett Tóth Beatrix 12.g. III. helyezett Zakor Fruzsina 11. c. A fiúk versenyében I. helyezett: Tamás István 12.g, II. helyezett: Nyisztor Belián 12.d, III. helyezett: Szanyi Máté 10.b. IV. helyezett: Erdős Tamás 10.d.
Külön öröm volt, hogy három tanulónk is kapott „Jó tanuló, jó sportoló „ elismerést a megyei díjkiosztón ( Tamás István, Nyisztor Belián és Maklári Dániel).
2016 táncbajnoka Debrecenben Tóth Beatrix."Írj levelet Kazinczy Ferencnek! " című országos pályázaton 2. Deák Anna (10.c
A művészet az elmondhatatlan tolmácsa címmel hirdet évek óta művészeti és multimédiás pályázatot a Zachor Alapítvány. Az idén a pályázatot támogató USC Soá Alapítvány 30 alkotást választott ki a több mint 200 alkotásból egy reprezentatív albumot készítése céljából. Ebbe a kiadványba öt besis alkotása került be: Molnár Éva (9.a), Tóth Viktória (9.a), Potyók Erika (10.c), Görgicze Fruzsina (10.f) és Nagy Ingrid (12.e). Az V. Országos AJTP Sakk versenyen Mikó Ákos 11.a osztályos tanuló és Biró Nikoletta 9/AJTP-s tanuló 6. helyezést, Goldman Tamás 11.a osztályos tanuló és Batta Gergő 11.a osztályos tanuló 8. helyezést, Bujdosó Tamás tanár úr a felnőtt kategóriában 4. helyezést ért el. A Bessenyei Gimnázium csapata 3. helyezett lett, a csapat tagjai: Mikó Ákos 11.a, Goldman Tamás 12.a, Batta Gergő 11.a, Tóth Máté 12.a.
A diákolimpia megyei döntőjében a Besi futsalcsapata. Csapattagok: Barabás Martin 9.d, Szőr Levente 9.c, Ari Attila 10.d, Sitku Csaba 11.d, Bacsó Attila 9.f, Mák Attila 12.g, Petró József 10.f, Simon Ferenc Dávid 12.a, Ésik Máté 12.a, Köblös Bence 9.c, Burai Krisztián Roland 11.a, Kapin Miklós Nándor 11.a.
Országos döntőbe jutott az Oláh György Országos Kémiaversenyen Szabó Zsanett és Fruzsina 10.e (reál) osztályos tanulók.
És akkor még a Bessenyei Gimnázium és Kollégium humán-, illetve diák-innovációban és tehetséggondozásban élen járó tanárairól e helyütt nem is szóltunk!