Megtartotta első évnyitóját és felavatta az első gólyáit a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ.
Szeptember 18-án, vasárnap délelőtt, tanévnyitó nyilvános ünnepi tanácsülésen, 28 hallgató (24 fő állami ösztöndíjas, 4 fő önköltséges) tette le esküjét a kisvárdai Városháza nagytermében.
„Ma egy mérföldkőhöz érkeztünk: útjára indult egy év, jelen esetünkben egy új út, mely a jövő felé mutat. Alapoztunk a múltra, elemeztük a jelent, megterveztük a jövőt és most meg is valósítottuk. A Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ alkotott valami újat, amely sikerre ítéltetett. Adtunk a városnak és a környező településeknek egy új lehetőséget, hiszen nekünk fontos, hogy a fiatalságot meg,-és ezáltal itthon tartsuk.” - mondta köszöntőjében Leleszi Tibor hozzátéve: „Fontos, hogy minőségi képzéssel, olyan kiváló szakembereket képezzünk, akik tudásuk legjavát adva, a helyi vállalkozásoknak lesznek esszenciális támpontjai. Kívánom mind a professzoroknak, előadóknak, mind pedig a hallgatóknak, hogy sikeres szemesztereket maguk mögött tudva, tökéletes összhangban tudjanak egymással és a Képzési Központtal dolgozni.” - zárta szavait Kisvárda polgármestere.
„Az ország boldogságának egyik legfőbb eszköze a tudomány” - Bessenyei György szavait idézve köszöntötte a jelenlévőket Belinszky Katalin, a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ ügyvezető igazgatója. Beszédében hangsúlyozta: „A felsőoktatás küldetése: minél több helyen biztosítsa a felsőfokú tanulmányokhoz a hozzáférés lehetőségét. A kereszténység mellett az egyetem, az egyetemi képzés az, ami Európa összetartozását szimbolizálja. Most Kisvárdán is megjelenik ez a szimbólum.” - mondta az igazgató asszony kiemelve, hogy a városok, így Kisvárda jövőjének kulcsa az oktatásban, a képzésben, a fiatalok helyben tartásában van, a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ pedig biztosítja az egyetemi tanulmányok helyben való hozzáférését. „Az utóbbi években Kisvárda látványos gazdasági fejlődési pályára állt. 2006-tól az új városvezetés és dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, a térség országgyűlési képviselője akkor megkezdték városépítő munkájukat. Ma pedig Kisvárda városa az egyetemi képzés befogadásával, indításával felkerült a felsőoktatás térképére is. A Debreceni Egyetem mezőgazdasági mérnök képzése a világ 200 legjobb képzése között van, itt a helyük Kisvárdán is.” - mondta Belinszky Katalin.
Felek célja, hogy az együttműködés keretében Kisvárdán azoknak az állampolgároknak is lehetőséget biztosítsanak a felsőoktatásban való részvételre, akik az ország hátrányos helyzetű régióiban élnek, és településük közelében nem található felsőoktatási intézmény. A kooperáció célja továbbá, hogy az egyetem sikeresen működő képzéseinek indításával és oktatóinak közreműködésével azt a versenyképes tudást nyújtsa Kisvárda és a régió fiataljai számára, melynek elsajátításával számukra a helyben maradás és a tudásgazdaságban való magas színvonalú teljesítés lehetőségét biztosítja, a Debreceni Egyetem diplomájával.
A tanévnyitó ünnepségen Prof. Dr. Komlósi István, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja ünnepi beszédében bemutatta az egyetem múltját, jelenét és jövőjét, hangsúlyozta a kisvárdai kihelyezett képzés fontosságát, előnyeit, illetve köszöntötte az első hallgatókat. „Megtisztelő és örömteli számunkra az, hogy jelentős számban tüntették ki érdeklődésükkel a karunkon meghirdetett szakot, amely az agrárszakma és az intézményünk iránti bizalmat egyaránt kifejezi. Önök, amikor elkezdik tanulmányaikat, biztosak lehetnek abban, hogy egy szép, de nem könnyű pályát választottak, amely mind a tanulásban, mind a gyakorlati munkában komoly helytállást kíván. A tanulás iránti elkötelezettséggel, szorgalmas munkával azonban sikeresen teljesítik vállalt kötelezettségeiket. Ebben támogatják önöket mind Debrecen, mind Kisvárda városa, az Egyetem és a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ. Bízom abban, hogy egyetemi éveiket eredményesen, hasznosan töltik el, ezzel is viszonozva szüleik támogatását, áldozatvállalását, tanulmányaik befejezése után, pedig hozzájárulnak Kisvárda, és otthonuk mezőgazdaságának fejlesztéséhez, az alma mater, intézményünk jó hírnevének gyarapításához.”
Az évnyitó ünnepségen került sor az iskola zászlójának átadására, illetve megáldására is. A zászlóvivő Sipos Tibor, a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ menedzsmentjének tagja volt. Szalagot tűzött a zászlóra Lelesziné Tóth Emese zászlóanya, Belinszky Katalin ügyvezető igazgató asszony, Leleszi Tibor polgármester, Prof. Dr. Komlósi István dékán, Dr. Barnai Sándor rendőr ezredes, kisvárdai kapitányságvezető, illetve az egyetemi hallgatók képviseletében Maklári Balázs. Az iskola zászlaját megáldotta, megszentelte dr. Papp Tibor görögkatolikus parókus és Százvai László vezető református lelkipásztor.
Az ünnepség részeként - a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ mottójául is szolgáló - Bessenyei György gondolatait idézte Deák Dorka, középiskolás Kazinczy-díjas diák, csellójátékával pedig az esemény színvonalát növelte Agrádi Eszter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója. Az ünnepség zárásaként, a kisvárdai egyetemi képzés indulásának emlékére fát ültettek a Flórián téren.
Egy tudásalapú társadalomban az ember számára a tanulás nemcsak kötelesség, hanem egyfajta életmód, létforma is. A jövőben pedig csak a tudással és hittel bízhatunk igazán. Visszatérve Bessenyi György gondolatára:
„Az ország boldogságának egyik legfőbb eszköze a tudomány.
Ez mentől közönségesebb a lakosok között, az ország is annál boldogabb.”
- Durucz Gabi -
fotók: Vastagh Zsombor