Az államháztartás működésének hatékonyságáról, a sport felsőoktatásban betöltött szerepéről, az egészségipar innovációs területeiről, funkcionális élelmiszerekről és az élelmiszerbiztonság aktuális kérdéseiről hallhattak előadásokat a résztvevők szeptember 1-jén, a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ első Kisvárdai Nyári Egyetemén.
A Városháza dísztermében Belinszky Katalin ügyvezető igazgató köszöntötte a hallgatókat, valamint az előadásokat tartó professzorokat, akik Kisvárdán, a Debreceni Egyetem szeptemberben induló kihelyezett mezőgazdasági mérnöki képzésen is oktatnak majd.
Leleszi Tibor polgármester beszédében elmondta: a Debreceni Egyetemmel együttműködve olyan minőségi oktatást akarnak nyújtani, amellyel a fiatalok megállják a helyüket a munkaerőpiacon, és nem vándorolnak el a városból.
A tanulás, a felsőoktatás jelentőségét hangsúlyozta köszöntőjében Szigeti Ádám. Az EMMI Felsőoktatás- és Kutatásstratégiai Főosztály főosztályvezetője felhívta a fiatalok figyelmét, hogy Magyarországon az európai uniós átlagot is meghaladja a diplomások és nem diplomások bére közötti különbség, ezért különösen jó befektetés számukra, ha diplomát szereznek.
Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke az államháztartás működési hatékonyságáról szóló előadásában leszögezte: az elmúlt években hazánkban és más európai országokban is megfékezték az állam túlköltekezését, s a kialakult stabilitás egyértelműen bizonyítja, hogy Európa versenyképes.
Az Európai Bizottság Egészségi Kockázatbecslési Egységének alapító igazgatója Somogyi Árpád akadémikus felidézte az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal létrejöttének körülményeit kiemelve az élelmiszerbiztonság, a megbetegedések terjedését megelőző és megakadályozó szabályozások fontosságát.
A Debreceni Egyetem egészségipari stratégiájáról és a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ képzési kínálatáról is beszélt előadásában Szilvássy Zoltán. A rektor kiemelte: a térség gazdasági szereplőivel és önkormányzataival is egyeztettek a központ indítása előtt, hogy pontosan tudják, milyen szakemberekre van szükség a régióban. – Olyan tudást szeretnénk létrehozni, amely hasznos a térség kis- és középvállalkozásainak. A program meghatározó területe az egészségipar, melynek versenyképes szereplői az élelmiszergyártó, a mezőgazdasági, biotechnológiai cégek és a gyógyszergyárak – sorolta Szilvássy Zoltán. A rektor hozzátette: a versenyképes tevékenység alapja az egyetem, a vállalatok és az önkormányzat együttműködése, amit az iparági klaszterek létrehozását is nagymértékben segít.
Az egészségiparban is meghatározó szerepet játszó funkcionális élelmiszerekről tartott előadást Szabó Katalin, a közösségi központ ösztöndíjas hallgatója, aki ismertette a funkcionális élelmiszerek típusait, illetve a rájuk vonatkozó területenként eltérő szabályozást.
Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja a sport felsőoktatásban betöltött szerepét és az intézmény sportstratégiáját mutatta be. A résztvevők képet kaptak a Sporttudományi Koordinációs Intézetről, valamint a szeptemberben átadásra kerülő Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központról.
Az előadásokat követően Komlósi István, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja vezetésével tartott tematikus beszélgetésen az oktatók a közönség kérdéseire válaszoltak, majd közösen ültettek fát a képzési központ udvarán lévő professzorok kertjébe.
– Debreceni Egyetem –
fotók: Fodor Péter