A Nemzeti Színház a saját históriáját feldolgozó színháztörténeti vetélkedőt hirdetett 10-11. osztályos középiskolások számára. A megmérettetésre kevés híján százhúsz (!) csapat jelentkezett az anyaországból, sőt a határon túli magyar középiskolák is képviseltették magukat.
A verseny összesen négy fordulóból állt, melynek az első három részét internetes felületen keresztül oldották meg a diákok, közel négy hónapon keresztül. A kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanulói is megmérették magukat e rangos vetélkedőn. A háromfordulós, internetes verseny fókuszában Vörösmarty Mihály klasszikusa, a Csongor és Tünde állt. Ennek kapcsán a szervezők olyan exkluzív ajánlattal lepték meg a versenyzőket, hogy 2016 márciusában betekintést nyerhettek a Vidnyányszky Attila rendezésében készült Csongor és Tünde premier előtti, zártkörű főpróbájára is.
A benevezett 116 csapatból mindössze 6 mérhette össze tudását az országos döntőben, ahol a besis csapatok közül a 11. a osztályos „A kemény mag” nevű csapat (Lovas Regina, Poór Fanni, Sinka Ádám és Tóth Béla) képviselte a patinás gimnáziumot.
A versengés kezdetén Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója köszöntötte a döntősöket, a felkészítő tanárokat és az érdeklődőket. A döntőben a zsűrit Bánsági Ildikó színművész, A. Szabó Magda stratégiai igazgató, Rubold Ödön színművész és Bakos- Kiss Gábor színművész alkotta. A vetélkedőt többek között Szabó László, a Nemzeti Színház kommunikációs vezetője segítette. A fél tucat csapat Vörösmarty Mihály életével, a Nemzeti Színház és a Csongor és Tünde történetével kapcsolatos elméleti és kreatív feladatokat oldottak meg.
A kemény mag az izgalmas és érdekes versengés végén az előkelő 5. helyen végzett. Külön köszönet illeti Szepesi Annamária tanárnőt, aki február óta nagy odaadással segítette, felkészítette és biztatta a tanulókat.
Nagy élmény volt az egész versengés. A legelején talán még nem is gondoltunk arra, hogy ott leszünk a legjobbak között – összegezték élményeiket a kisvárdai diákok, akik elmondták még: – A szervezők nagyon kreatív, vicces és sok kutatómunkát igénylő feladattal rukkoltak elő, amit mindig a lehető legjobban próbáltunk megoldani. Nagyon sok vidám percet töltöttünk együtt a feladatok megoldása közben. A döntőbe jutás fantasztikus élmény volt számunkra, egyáltalán nem bántuk meg, hogy beneveztünk. A nap végén a csapatok William Shakespeare: Szentivánéji álom című örökbecsű művét nézhették meg David Doiashvili rendezésében.
Ámulatba esve néztük végig az előadást, csodálatos élmény volt mindannyiunk számára. Nagyszerű élménnyel zártuk le a napot, mely örökre hatalmas emlék marad.
Sinka Ádám
11. a