„Ismergetjük, tanuljuk egész életünkben anyanyelvünket is, ezt a sokszínű, sokarcú csodát. S minél jobban megismerjük, annál szebbnek, gazdagabbnak, csillogóbbnak látjuk.”/ Lőrincze Lajos /
A Vári Emil Általános Iskola 7. osztályos tanulója, Korponai Zsófia is így van ezzel, aki az idei tanévben megkapta a Kazinczy-jelvény arany fokozatát, mely a legrangosabb elismerés az anyanyelvápoló mozgalomban.
A Kazinczy-díj Alapítvány–Péchy Blanka emlékére kuratóriuma minden évben meghirdeti a Kazinczyról elnevezett „Szép Magyar Beszéd” versenyt az általános iskolák 5-8. évfolyamos tanulói részére, amely az ifjúság anyanyelvi nevelését, a beszédkultúra javítását szolgálja. A vetélkedő résztvevőinek egy kijelölt kötelező és egy szabadon választott 20 - 25 soros prózai szöveget kellett a helyszínen felolvasniuk. A szöveg csak eredeti, magyar ─ 20-21. századi ─ közlő prózai stílusban (irodalmi vagy igényes köznyelven) megírt mű lehetett, amely nem tartalmaz párbeszédet. A 7-8. osztályosoknál kívánatos volt az esszé- vagy tanulmányrészlet. A regionális döntőbe két előzetes forduló után juthat be a legjobb versenyző. Az utolsó megmérettetésre, a regionális döntőre Kisújszálláson került sor 2016. április 8-10. között.
A kötelező szöveg Wacha Imre nyelvésztől, az MTA munkatársától származott, aki betegsége miatt távol maradt ugyan, de gondolatait elküldte, s a versenyzők azt tolmácsolták. Zsófi, szabadon választott szövegként Babits: Könyvről könyvre c. tanulmányából való részletet vitt, ami szerencsés választásnak bizonyult abból a szempontból, hogy teljes mértékben azonosulni tudott vele. Emellett számos kívánalomnak tudott a legeredményesebben megfelelni: hangvétel, tempó, gondolattól gondolatig történő olvasás, bekezdéshatárok, megszerkesztettség, szünetek, ritmusváltások, hangsúly-és tempóváltások, mondatközi írásjelek, mellé-és alárendelő szókapcsolatok, hangzók időtartama, artikuláció, kiállás.
A nagy napon 76 társával együtt állt zsűri elé, és bizonyította be, hogy milyen szép kiejtéssel beszél. Amellett, hogy a Kazinczy-jelvény arany fokozatával tüntették ki, a Móricz Zsigmond Református Kollégium, Gimnázium, Szakközépiskola és Általános Iskola nevében Tóth József főigazgató különdíjat adott át neki, mint az Észak-alföldi Régió legeredményesebb versenyzőjének, valamint Kerekes Barnabás, a Nyelvápolók Szövetségének elnöke szakmai különdíját is ő kapta!
Szerencsésnek tartja magát, mert iskolájában olyan tanárok segítették az évek során, mint mostani felkészítője: Tóthné Annuska Zsuzsanna. A tanárnő negyedik éve tanítja, gondozza tehetségét édesanyja, Dr. Korponainé Móré Ágnes támogatásával. Már kicsi kora óta állandó résztvevője a szavalóversenyeknek, a szép magyar beszéd versenynek, ahonnan rendszerint dobogós helyezéssel tért haza. Tóthné Annuska Zsuzsanna tanárnő nagy lelkesedéssel, kellő alapossággal, igényes, gondos szövegválasztással, a magyar nyelv szeretetének erősítésével, az anyanyelv iránti alázattal, példamutatással nevelte, készítette fel a megmérettetésre. Édesanyjával is sok-sok tanulmányt, esszészöveget olvasott fel, gyakorolt be, így igazi rutint szerzett az idegen szövegek tanulmányozásában. Meggyőződése, hogy szépen, helyesen beszélni a magyar nyelvet kötelesség. Ugyan gazdálkodási pályára készül, de az anyanyelvi műveltség, a kiváló beszédkultúra az élet minden területén csak emeli használóját.
További munkájához útravalóul éppen Babits Mihály szavaival kívánunk neki további sok sikert és a mostanihoz hasonló emlékezetes pillanatot! „A nyelvkincs egyúttal gondolatkincs. Akinek több szava van, több ismerete van. (…) Akinek több szava van egy dologra, több gondolata is van róla.”
Szívből gratulálunk Zsófinak és felkészítő nevelőjének
ehhez a nem mindennapi eredményhez!
Gyüréné Gyarmati Viola