A kisvárdai Földkelte Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület nevezett egy versenyre, a Szent László Katolikus Általános Iskola 12 tanulójából álló, „Kisvárdai Természetbúvárok” névre keresztelt csapattal.
A nemzetközi versenyt „SzékelyKapuk-ZöldKapuk” címmel, az Európai Magyar Fiatalságért Alapítvány hirdette meg a 9-13 éves iskolások/alkotó csoportok részére.
A gyerekek az 5.a és az 5.b osztály tanulói. Felkészítő tanáruk Máté Csabáné Orosz Beáta, az 5.a osztályfőnöke. A gyerekek és csapatvezető tanáruk heteken át készítették a vándorkiállítás anyagát, mely a „Környezetbarát háztartás” témaköréhez kapcsolódóan, 6 tablón mutatja be az alkalmazkodó építészetet, a régi házak környezetbarát mivoltát, a klímaváltozás környezetre gyakorolt hatásait, a hulladék környezetre gyakorolt negatív hatásait.
A kiállítás célja a szemléletformálás, a globális környezeti problémákra történő figyelemfelhívás. A „Kisvárdai Természetbúvárok” csapata ötletes, megkapó tablókat készített a témában. Azon túl, hogy bemutatják az aktuális ökológiai problémákat, az alkotások kapcsán megoldási lehetőségeket, alternatívákat is felvonultatnak a témában. A tablók nem egyszerű rajzokat jelentenek. A gyerekek minden lehetséges eszközt felhasználtak az előkészületek kapcsán a valódi szemléltetés érdekében. Az alkalmazkodó építészet témáját bemutató tabló például tulajdonképpen egy ökoház makettje, ahol a házikó tetején valódi napelem van, és ténylegesen működik is. Az alkotások elkészítésében a Szent Lászlóban működő 3D nyomtatási technikát is felhasználták, amivel sikerült igen szemléletessé tenni a tablókat.
A vándorkiállítást az elmúlt héten indítottuk útjára városunkban. Első állomásként a Szent László Általános Iskolában mutatta be a csapat az elkészített alkotásokat, majd a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola fogadta kiállításunkat, aztán a Teichmann Vilmos Általános Iskola adott otthont a bemutatkozásnak. A vándorkiállítás következő helyszíne a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza, ahol március 4-én pénteken, 10:45 perces kezdéssel nyitjuk meg a kiállítást. A kiállítás megnyitásaként a tabló-készítő gyerekek egy pár perces kis műsorral is készülnek, melynek keretében egy 2012-es meseíró pályázaton megjelent, egy magyar óvónő (Berta Kati) írását, a „Föld meséjét” adják elő. A kiállítási helyszíneket biztosító intézmények vezetőinek ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a lehetőségért!
A verseny március 4-én ugyan lezárul, a kiállítás azonban vándorol majd tovább. Azt tervezzük, hogy a város valamennyi általános iskolájában, és egyéb közintézményekben is bemutatjuk az alkotásokat, illetve felkeressük a környező településeket is. Nem titkolt szándékunk, hogy hagyományteremtő céllal a következő években is indulunk a versenyen, melyhez kapcsolódóan konkrét környezet- és természetvédelmi akciókat is megvalósítunk.
A „Kisvárdai Természetbúvárok” csapata idén először vesz részt a játékban, és nagy izgalommal várják, hogy milyen jutalomban részesülnek majd. A legfontosabb természetesen a részvétel, illetve a cél megvalósulása, mely szerint ők is hozzájárulnak a tisztább, élhetőbb, egészségesebb környezet kialakításához.
Földkelte Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület