Közhely, hogy a mai gyerekek majdhogynem egérrel a kezükben születnek, és gyakran már iskoláskoruk előtt otthonosabban mozognak az okostelefonok és tabletek világában, mint a szüleik. Mindez a szülőket sokszor inkább aggodalomra készteti.
Egy magyar fejlesztőcsapat azonban csavart egyet a dolgon, és inkább fordítva közelítette meg az egészet: mi lenne, ha a gyerekek fokozott fogékonyságát a digitális technológia iránt felhasználnánk a képességeik fejlesztéséreő
Ebből a koncepcióból nőtte ki magát a DIOO, vagyis a Digitális Óvodai Oktató. A rendszer lelke egy 22 colos érintőképernyős számítógép, melyet a gyerekek a személyes "kulcsukkal" tudnak aktiválni. A DIOO tulajdonképpen egy digitális játékuniverzum, ami a játékokon keresztül fejleszti a gyerekek 8 alapképességgé, miközben felméri gyengeségeiket és erősségeiket. Mindezt úgy, hogy a kicsikben nem is tudatosul, hogy tulajdonképpen oktatásban vesznek részt, játékként élik meg az egészet.
16 fajta játék, 2000 feladat, mind a 8 kritikus képességet fejleszti: térorientáció, matematika, logikus gondolkodás, környezetismeret, szerialitás készsége, valamint auditív, verbális, grafomotoros, és vizuális készségek.
„Az óvodákra általában az jellemző, hogy a gyerekek sokan vannak, így egy óvónő viszonylag keveset tud foglalkozni a gyerekek személyre szóló fejlesztésével. A DIOO ebben is nagy segítség, hiszen így minden gyerek a képességeinek megfelelő feladatokat kaphatja a gépen lévő több ezer játékos kihívás közül, nem egyen feladatokat, amelyek sokaknak túl nehezek, másoknak meg épp túl könnyűek. Ráadásul a szülők és a pedagógusok hetente pontos képet kaphatnak a gyerekek fejlődéséről. A DIOO óriási előnye, hogy egy zárt, biztonságos rendszer, így a digitális technológia és az internet veszélyeit teljes mértékben kiküszöböli.” - mondta a DIOO egyik fejlesztője, Konkolyi Sándor Kisvárdán.
Igen, Kisvárdán! Ugyanis a Tompos Lakótelepi óvoda egyik pedagógusa, Mudriné Resku Szilvia „rátalált” az eszközre, megvásárlásához támogatást kért és kapott is Kisvárda Város Önkormányzatától, s március elsejétől már a kisvárdai óvoda kis lakói is tanulva játszhatnak ezzel a forradalmi új eszközzel.
„Az idei év első hónapjában, egy igen különleges, óvodai szinten is reformnak számító kéréssel fordult hozzám városunk egyik lelkes pedagógusa Mudriné Resku Szilvia, aki egy olyan eszköz kipróbálását és az óvodai oktatásba való beépítését szorgalmazta, mely nagymértékben elősegíti a kicsik képességeinek fejlesztését egy korszerű technikával. Örömmel tölt el, hogy ez a digitális oktatási eszköz megérkezett Kisvárdára, s bízom benne hogy a DIOO igazi segítőtárs lehet mind a szülők, a pedagógusok és a gyerekek számára is, színesebbé varázsolva a hétköznapokat.” - mondta az átadáson Leleszi Tibor polgármester.
A szülők nyugodtak lehetnek, hiszen a gyerekek biztonságos környezetben, felügyelet mellett sajátíthatják el a számítógép kezelésének minden csínját-bínját, miközben a képességeik fejlődnek. Ráadásul az a veszély sem áll fent, hogy a kicsik túlságosan "rákattannak" a dologra, mert a használati időt korlátozni lehet. Így például már a kezdésnél úgy áll oda a gyerek a géphez, hogy tudja, negyedóra múlva a rendszer automatikusan zár, és kilépteti őt.
Egy új, innovatív, különleges magyar fejlesztés, mely még csak most indult hódító útjára, de máris számos elismerésben kapott azoktól, akik kipróbálták az eszközt és a programot.
A gyermekek felnőtté válásához és későbbi sikereihez szükséges egy olyan oktatási módszer, amely az informatika és az internet egészséges használatának világában elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövő magyar nemzedéke versenyképes lehessen.
- Durucz Gabi -
forrás: www.dioo.hu
fotók: Fodor Péter