A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium számos természettudományos pályázatot bonyolított már le sikerrel az utóbbi években. Jelenleg is több projekt lebonyolítása zajlik.
A 2015/2016-os tanévre meghirdetett Nemzeti Tehetség Program által támogatott pályázatok eredményhirdetése nemrég történt meg. Eszerint az iskola 1,9 millió forint támogatást kapott a matematikai, a természettudományos, a technikai, digitális, valamint a szakmatanuláshoz szükséges kompetenciák erősítése a köznevelési intézményekben (NTP-MTTD-15-0017) pályázat keretében természettudományos projektjének megvalósítására. Az „A természettudományos gondolkodás fejlesztése felfedeztető, gyakorlatorientált módszerekkel” című pályázat keretében több olyan gyakorlatorientált programot valósítunk meg, amely a modern oktatás elvárásainak való megfelelést segítheti elő. Kutatásmódszertani műhelymunkát végzünk, ahol az alapvető kísérletezési alapok elsajátítása a cél. A digitális kompetenciákat fejlesztő tréning a kísérleti eredmények számítógépes feldolgozása és előadása során használt programok részletes megismerését teszi lehetővé. Az angol nyelvű természettudományos műhelymunka a természettudományos kutatásokhoz szükséges irodalmazást és előadást segíti. A nyílt végű, anatómiai, élettani és kísérleti problémafeladatok megoldását segítő kurzus biológiából és kémiából a kétszintű érettségi rendszer a természettudományos tárgyakból számos esetben használt nyílt végű problémafeladatok megoldását segíti. A programot 2 napos tanulmányi út teszi teljessé a poroszlói Ökocentrumban a Tisza-tónál.
Ugyancsak támogatásban részesült, a köznevelési és a kulturális intézményekben működő tehetséggondozó programok támogatása (NTP-KKI-B-15-0027) kiírásra beadott pályázatunk, a megvalósításra kétmillió forint fordítható. A „Fedezd fel a természettudományt! Illúzió vagy valóság?” című pályázat célja komplex tehetséggondozó, tehetségfejlesztő programok támogatása, amelybe jól illeszkedik a természettudományok területén tehetséges diákok számára alkotott projektünk. A több műhelyből álló programunkban több tehetségterület kapcsolódik össze, és gyakorlatilag az összes kompetenciaterületet fejlesztjük. Projektünk alapja a kísérletezés, felfedeztetés, gyakorlatorientált projektmunka. Ennek során fizika-biológia és kémia műhelyekben összesen 20 kísérleti projekt megvalósításán dolgozik 10-10 fő. A kreatív műhely ehhez kapcsolódik úgy, hogy egy látványos kísérleti bemutatót tervezünk és mutatunk be a diákokkal. Emellett a kutatási projektekből kiállítást is szervezünk.
A pályázat írói és lebonyolítói: dr. Jámbrik Katalin és dr. Koncz Gábor.
Bessenyei György Gimnázium
fotó: Kerekes Tibor