A Kistérségi Szociális Szolgálat Fogyatékos Személyek Nappali Ellátása, az ellátást igénybe vevők részére egyebek mellett, szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt, s a helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez.
Ízelítőül néhány esemény 2015. második feléből napjainkig:
Rendszeres résztvevői vagyunk múzeumpedagógiai foglalkozásoknak, így sérült gyermekeink és fiatal ellátottjaink is építették a múltbéli Kisvárda sétálóutcáját néhány általunk megrajzolt macskakővel a „Nagy Rajzolás” során.
Számtalan iskolás gyermek, járókelő kíváncsiságát elégítettük ki a „Főtér Partin” a subázás, szövés mesterség alapjainak megismertetésével. E kulturális tevékenység-sorozat arra is jó alkalom volt, hogy az egészséges és fogyatékkal élő emberek társadalmi integrálódását jó hangulatú, közösen végzett foglalkozás keretében mozdítsuk elő.
A Sérült Gyermekekért Alapítvány támogatásával minden év szeptemberében látogatást teszünk a Nyíregyházi Vadasparkba. Nem volt ez másként idén sem. Az állatpark társadalmi kötelezettség-vállalását is jelzi, amikor egy nap sérült emberek csoportjait fogadja belépődíj megfizetése nélkül. Idei kirándulási terveink között szerepelt megyénk két gyöngyszemének megtekintése. Máriapócson a Nemzeti Kegyhely temploma égbe nyúló tornyainak, belső terének, a kegykép és könnyezésének története, csodája kimondhatatlan nyugalommal árasztotta el sérült ellátottjaink, hozzátartozóik, munkatársaink lelkét, megérezve, hogy e hely az összetartozás jelképe is. Túristvándi büszkesége, az ipartörténeti szempontból egyedülálló vízimalom védett műemléki környezetével különleges látványt nyújtott. Megismerkedhettek ellátottjaink a vízimalom történetével, s a működését elmesélő kiállítást is megtekinthették. A kellemes környezetben való pihenés, feltöltődés nemcsak élményekkel gazdagította e kiránduláson résztvevőket, de a fogyatékos gyermeket nevelő családtagok is felszabadultabban, bátrabban osztották meg nevelési, gondozási nehézségeiket, mindennapi küzdelmüket, cserélték ki bevált tapasztalataikat egymással, s a szakemberekkel. Kirándulásaink anyagi vonzatainak terhét ugyancsak a Sérült Gyermekekért Alapítvány vállalta magára.
Intézményünk NAPSUGÁR Színjátszócsoportja a hetedik alkalommal megrendezett Fogyatékkal Élők Művészeti Fesztiváljáról Vásárosnaményból „Itt van az ősz itt van újra” című, az évszakot köszöntő darabjával a „Kiváló irodalmi összeállítás” díjával, s a színpadi beszéd szépségének zsűri általi külön hangsúlyozásával térhetett haza. Örömmel tettünk eleget a Megoldás Közhasznú Egyesület meghívásának, hogy énekszóval, versekkel, vidám színdarabokkal, táncos mulatsággal közösen búcsúztassuk a nyarat. Ellátottjaink lelki egészségvédelmét, mentális gondozását, műveltségi szintjük növelését szolgálja új kezdeményezésünk, a bibliaismeretek átadása a képességek szerinti befogadásra alkalmas módszerekkel, magyarázatokkal a református egyház lelkésznőjének, Drabik Rózsának közreműködésével.
A születés- és névnapok, valamint a társadalmi ünnepek, a megemlékezések fontos részét képezik nevelő és gondozó munkánknak. Így volt ez az október 23-ai nemzeti ünnepünk alkalmából is. Tehetséges ellátottunk, Hudák Péter idézte önálló felkészüléssel az 1956-os eseményeket a Zrínyi téri emlékműhöz látogatva, Márai Sándor Mennyből az angyal c. versrészletével, s az elesett és bebörtönzött hősökért elmondott imával.
Gyógymasszőr, manikűrös-pedikűrös szakember foglalkoztatása intézményünk magasabb szintű szolgáltatásainak igénybevételét teszi lehetővé a saját otthonukban élő, harmadik életévüket betöltött, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló fogyatékkal élő, illetve autista személyek részére, biztosítva továbbá a lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére, s igény szerint megszervezi az ellátottak napközbeni étkeztetését is. A nappali ellátás jó lehetőséget ad arra, hogy míg a fogyatékkal élő ellátott napközben szakemberek felügyelete alatt áll, az intézmény tehermentesítse a családot a napközbeni gondozás alól. Az intézményben dolgozó szakemberek egyénre szabottan szervezik meg a napközbeni foglalkozásokat. Ez az ellátási forma nem emeli ki a családi környezetből az ellátottat, így közösen gondoskodunk a fogyatékos személyről: a család és az intézmény.
Nappali ellátásunkban mindezek mellett törekszünk arra, hogy a különböző terápiás tevékenységek, alkalmazott módszerek, eljárások segítsék és támogassák a társas kapcsolatok kialakítását, a meglévő kapcsolatok alakulását, pozitív irányba befolyásolják az intézményi életformánkhoz való alkalmazkodást. A foglalkozások révén ellátottjaink életrendjében a gondozás, a munka, a játék, az ismeretszerzés és –bővítés és a szórakozás egységét próbáljuk megvalósítani.
Szakmai programunkba beépítettük az önálló életvitel megannyi területére kiterjedő tematikájú lehetőségek segítését, egyénenként meghatározva a prioritást. Nem egyszerű feladat megtanítani az értelmében sérült gyermeket és fiatalt a háztartási munka szükségességének, a közlekedés szabályainak és eszközeinek, a vásárlás menetének, a pénzkezelésnek, a betegség-állapotnak, a tervezhetőségnek, a közszolgáltatások igénybevételének fel- és megismerésére. Nem véletlen, hogy intézményünk ellátottjaival napról-napra találkozhatnak üzletekben, postán, orvosi rendelőben, gyógyszertárban, különböző ügyintézési helyeken, városi és egyéb kulturális és sport rendezvényeken a kísérő segítő szakemberrel együtt. Ezzel nemcsak a lehető legönállóbb életvitelt célzó tanulásban segítjük őket és készítjük fel a támogatott döntéshozatali mechanizmusokra, de szociális képességük, társas viselkedésük, kommunikációjuk fejlesztésével társadalmi életbe való beilleszkedésük lehetőségeinek tárházát nyújtjuk számukra. Biztatjuk is a szülőket, hogy merjenek bátrak lenni e téren az intézmény szakembereivel való együttműködésben!
Fontosnak tartjuk, hogy a fogyatékkal élő emberek és hozzátartozóik ne szigetelődjenek el, ne maradjanak magukra problémájukkal. Célunk, hogy a speciális szükséglettel élők a biztonság és az otthonosság érzése mellett növelhessék képességeiket és önállóságukat.
Dionné Dócs Mária