2015. július 6-11. között a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium 14 tanulója vett részt a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara által szervezett Nyári Kutató Táborban. Az idei évben rekord számú jelentkezés érkezett, a pályamunkák és a motivációs levelek alapján közel 140 középiskolás diák lett egy hétre nemcsak egyetemista, hanem egy kicsit kutató is.
Az egyhetes rendezvény alatt a diákok nemcsak bepillantást nyerhettek a Kémiai, a Biológiai és Ökológiai valamint a Földtudományi Intézetben folyó kutató munkákba, hanem aktívan részt is vettek benne: vizsgálódtak, mértek, számoltak, kérdeztek, gondolkodtak, elemeztek, ábrázoltak és előadtak. A hét lezárásaként egy nagyszabású konferencia keretében mindenki bemutatta kutatási eredményeit. A délelőttöket az egyes tanszékeken töltötték a diákok, délutánonként ismeretterjesztő előadásokon, kirándulásokon vettek részt, míg az esték a kulturált szórakozás jegyében teltek: vetélkedők, táncház, sportest.
A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanulói közül legtöbben a Növénytani Tanszék által meghirdetett témákra jelentkeztek. Eszenyi Katalin és Lippai Laura 10. e osztályos diákok dr. Mikóné dr. Hamvas Márta vezetésével azt vizsgálták hogyan befolyásolja a fény a különböző növényfajok magjának a csírázását, a csíranövények fejlődését.
Osztálytársuk, Lekka Ákos az invazív fajok szövettani vizsgálata témáját folytatta tovább. Ákos ezt a munkát a tavaly nyári kutató táborban kezdte el és már eddig is számos versenyen prezentálta eredményeit országos eredményeket elérve.
Zsenyei Roland 11. d osztályos tanuló szintén a tavaly nyári kutató táborban kezdett el a káposztafélék peroxidáz aktivitásával foglalkozni. Eddigi eredményeit a TUDOK versenyein mutatta be, idén ő is tovább folytatta a vizsgálatokat. Ákos és Roland munkáját is dr. Mikóné dr. Hamvas Márta irányította.
Sinka Ádám 10. a osztályos diák dr. Mészáros Ilona, dr. Oláh Viktor és Hepp Andrea vezetésével szárazföldi- és vízinövények fotoszintézisének sajátosságait vizsgálta a Növénytani Tanszéken.
Varga Kinga 12. d osztályos tanuló sikeres érettségije után idén is felvételt nyert a kutató táborba, ahol terepmunka keretében invazív növényfajok és zuzmó közösségek térképezését végezte dr. Matus Gábor vezetésével. Kinga a Kutató Diákok oszlopos tagja volt, kutatási munkáját a Nyíregyház Főiskolán végezte Kertész Alexandrával együtt és nemcsak országos, hanem nemzetközi eredményeket is elértek.
Vedres Péter 10. e osztályos diák az Állattani és Humánbiológiai Tanszéken meghirdetett „Állati személyiség vizsgálata hangyáknál” című témába kapcsolódott be, témavezetője Somogyi Anna volt.
Pocsai Boglárka 10. a osztályos tanuló vízkémiai vizsgálatokat végzett a Hidrobiológiai Tanszéken, dr. Bácsi István vezetésével.
A Földtudományi Intézet kutatási programjain 5 diákunk vett részt. Batta Gergő, Filipcsuk Péter és Szendrőy Vivien 9. a valamint László Tímea 9. b osztályos tanulók meteorológiai méréseket végeztek dr. Tóth Tamás vezetésével.
A 10. c osztályos Nagy Lilla alföldi folyóink modellezésével foglalkozott dr. Tóth Csaba és Bertalan László vezetésével.
Terjék Emese 10.e osztályos diák a Szerves Kémiai Tanszéken két kutató társával természetes anyagok, mint például nikotin, koffein és karvon, kivonását végezték Tóthné dr. Illyés Zita Tünde irányítása mellett.
A nyári kutató táborban résztvevő diákok szaktanárai Hameczné Kiss Mariann, dr. Jámbrik Katalin, dr. Koncz Gábor, Hamecz Miklós Tamás, Machnikné Széplaki Tünde, Nyakóné Kántor Mária és Tóth Szilvia voltak.
Bízunk abban, hogy az idei kutató táborban részt vett diákok között is lesznek olyanok, akik tovább folytatják a megkezdett kutató munkát és sikerrel mérettetik meg magukat országos és nemzetközi versenyeken is. A következő tanévben lehetőség lesz arra, hogy a gimnázium pedagógusai és diákjai is megismerjék az ifjú kutatók munkáját.
- Tóth Szilvia -