A kisvárdai Somogyi Rezső Általános Iskola 42 diákja, a Határtalanul! program keretében, az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatása jóvoltából, erdélyi körúton vett részt 5 pedagógus kíséretében. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 1.091.400 forintot ítélt meg a 7. évfolyamosok részére, hogy ezzel támogassa a határon túli magyarsággal való kapcsolat ápolását, mélyítését. A pályázaton elnyert pénzösszeget a gyerekek utaztatására és szállásköltségének fedezésére használtuk fel május 18 és 21 között.
Projektünk a „Történelmi és irodalmi barangolás Erdélyben” elnevezést kapta, hisz egyrészt olyan helyeken jártunk, melyek a trianoni békekötés előtti Magyarország életében sorsdöntő jelentőséggel bírtak. Másrészt olyan helyszíneket választottunk, melyek az idei és az elkövetkező tanévben irodalmi tanulmányainkat színesítik, előkészítik. Az erdélyi tanulmányutat egy előkészítő szakasz előzte meg, amikor iskolánk pedagógusai ráhangoló órákat tartottak, melynek során megismertettük tanulóinkat úti célunk sajátosságaival, történelmi, földrajzi, irodalmi és népzenei vonatkozásaival.
A négynapos, felejthetetlen élményekkel járó kirándulás alkalmával meglátogattuk a Bethlen család „ősi fészkét”, megtekintettük Bethlen Béla mellszobrát, ahol a református lelkész beszámolóját meghallgatva nyerhettünk mélyebb betekintést a neves ősök életébe. Majd a humanista művelődés központjában Beszterecen tettünk látogatást, s a hozzá közel eső Szászrégen Ortodox templomát is megcsodálhattuk. Utunk innen szálláshelyünkre, Marosvásárhelyre vezetett, ahol a lelkes csapat a Bod Péter Diakóniai és Tanulmányi Központ vendégszeretetét élvezhette három éjszakán keresztül. Természetesen ez utóbbi állomásunk történelmi központjait és megcsodáltuk, tanulmányozhattuk, sőt egy helyi iskolás csoporttal - a Bolyai Líceum 7. évfolyamos diákjaival – is közvetlen kapcsolatot teremtettünk.
Utunk második napján Kolozsvár nevezetességeit jártuk sorra, többek közt az igazságos Mátyás király lovas szobrát, szülőházát, a Fellegvárat és a Szent Mihály templomot csodálhattuk meg. Majd a Tordai-hasadék felé indultunk, s aztán alászálltunk a sóbánya földalatti birodalmába. Még sötétedés előtt értünk Nagyenyedre, hogy a kollégium és a vártemplom falai között hallgathassuk meg a Jókai tollából származó két fűzfa históriáját. S ezzel el is érkeztünk a négy csodás nap feléhez, hogy a következő virradatkor tovább folytassuk barangolásunk e szemet gyönyörködtető vidéken. A Hargitán, ahol születtek a következő gyönyörű sorok: „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.” Igen, Farkaslaka volt a következő állomásunk, majd Parajd, Szováta és talán a legszebb hely, ahol ember valaha is járhatott a Gyilkos-tó és a mesés Békás-szoros.
Mielőtt haza indultunk volna megcsodálhattuk Körösfő és Bánffyhunyad templomait, az Ady Emlékmúzeumot a Nagyváradi Székesegyházat, hogy néhány helyszínt említsek a teljesség igénye nélkül. Majd a több órás kimerítő, de felejthetetlen emlékkel teli út után autóbuszunk begördült iskolánk kapuja elé, ahol meghatódott szülők fogadtak bennünket. Hazatérve sem tétlenkedtünk, hisz az utazáson részt nem vett diákok részére bemutató előadást tartottunk, ahol a gyerekekkel együtt számoltunk be élményeinkről, kulturális örökségeink határon túl ragadt vonatkozásairól. Majd értékelő órát tartottunk, ahol felvetődött a Bolyai Líceum diákjaival való testvérosztály létesítésének a gondolata is, hisz ők a látogatásunk alkalmával felajánlották ennek a lehetőségét számunkra.
A projekt „megkoronázásaként” június 8 – án, az iskola valamennyi tanulójának részvételével Témanapot tartunk, ahol különböző állomásokon erdélyi népi játékokat, dalokat, táncokat tanítunk, táj jellegű ételek elkészítésében szorgoskodunk és természetesen beszámolunk „Barangolás Erdély körül” elnevezéssel élményeinkről.
Vágnerné Baksa Anikó
Pappné Lecza Andrea